Dnes je středa 20. leden, svátek má Ilona.

Ilustrační foto

Skvostný závěr 51. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram

přidáno: 18. 06. 2019

Příbramský svátek klasické hudby skončil nejlepším možným způsobem, tedy nadšeným publikem a ovacemi vestoje. Závěrečný koncert 51. ročníku Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram přinesl excelentní zážitek v podání mistrů houslí. Václav Hudeček, Marie Hasoňová a Jan Mráček za doprovodu Filharmonie Hradec Králové předvedli skladby Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Pabla de Sarasateho, P. I. Čajkovského a Antonia Vivaldiho způsobem, který obecenstvo zvedl ze židlí.

Od 25. dubna do 11. června 2019 se příbramský region těšil z výkonů vynikajících umělců, ať už šlo o renomované ansábly nebo mladé talentované hudebníky. Jedním z cílů festivalu je otevření klasické scény širší veřejnosti, nicméně program svojí kvalitou upoutal pozornost i znalců a odborných kritiků. Celý letošní ročník se nesl v duchu motta Mistr a jeho žáci a opět nechybělo několik velmi zajímavých, mnohdy unikátních projektů. Benefice pro Vilu Rusalka tradičně vzbudila zájem a Ivo Kahánek přilákal četné publikum. Den s Antonínem Dvořákem doslova spojil Příbram a klasickou hudbu v jeden pulsující organismus. Hrálo se v ulicích, na náměstích i ve školách. Na projektu se aktivně podíleli i příbramské Základní umělecké školy a žáci základních a středních škol. Další nevšední součástí Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram jsou tzv. „immersive concerts“. V těchto koncertech se ruší odstup mezi umělci a diváky. Divák se stává nedílnou součástí uměleckého výkonu a zažívá hudbu zevnitř tělesa. Projekt dirigentů D. Chaudhuriho (Indie), D. Rutherforda (USA) a Příbramské filharmonie měl úspěšnou premiéru v loňském roce a letos získal další nadšené obdivovatele.

Vzpomínka na Antonína Dvořáka

Festival A. Dvořáka Příbram chce být především důstojnou vzpomínkou na osobnost a dílo věhlasného skladatele, ale zároveň má i ambice v současném světě klasické hudby. Proto byla letos opět vypsána kompoziční soutěž pro autory do 40 let, jejímž vítězem se stal Marek Pavlíček s písněmi na slova Shakespearových sonetů č. 49 a č. 66, a v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami zazněly hlasy laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. Tento koncert se konal v den druhého výročí úmrtí mistrova vnuka, příbramského patriota a hlavně báječného člověka, Antonína Dvořáka III., na něhož bylo volbou repertoáru i průvodním slovem s láskou a úctou vzpomenuto.

 

Letošní ročník Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram se stal minulostí a nezbývá než věřit, že pozitivní energie, kterou přinesl do Příbrami a okolí, zůstane ještě nějakou dobu zachována. Ideálně až do příštího ročníku, na jehož přípravě pořadatelé už pracují. Poděkování patří všem partnerům a podporovatelům festivalu a všem divákům, kteří si našli cestu na některý z koncertů.

autor článku: Radka Svobodová | Hudební festival A. Dvořáka