Dnes je úterý 15. červen, svátek má Vít,
je Mezinárodní den odpůrců vojenské služby.

Ilustrační foto

Nová výstava v Muzeu Dobříš je doplněna výpověďmi jednotlivých pamětnic

přidáno: 18. 09. 2018

Tak jako každý rok i letos se začátkem nového školního roku přináší Muzeum Dobříš svým návštěvníkům zajímavou výstavu zapůjčenou z Židovského muzea v Praze. Velice působivá výstava nese název „Děvčata z pokoje 28“ a je k vidění od 3. září do 30. listopadu.

Na jednotlivých panelech vyobrazuje život několika mladých židovských děvčat vězněných v terezínském ghettu v jednom z pokojů, tzv. heimů. Je zde přiblíženo nejen jejich každodenní strádání, ale především malé radosti a silná přátelství, která na tomto místě vznikala.

Co bude na výstavě k vidění?

Úvod výstavy se věnuje politickým událostem ve 30. letech a reflektuje nástup Adolfa Hitlera k moci, obsazení Rakouska a českého pohraničí, tzv. Křišťálovou noc a vznik Protektorátu Čechy a Morava. Další část je věnována období pronásledování židovského obyvatelstva před deportacemi. Těžiště výstavy spočívá na vykreslení terezínského ghetta a života dětí a mládeže za jeho zdmi. Panely přinášejí informace o dětských domovech a jejich obyvatelích, o jejich každodenním životě, který zahrnoval nejrůznější výchovné, tvůrčí i vzdělávací činnosti. Několik panelů je věnováno také klíčovým událostem souvisejícím s chodem terezínského ghetta, např. návštěvě Mezinárodního výboru Červeného kříže v létě 1944 a především odcházejícím transportům z Terezína na východ, které zásadně poznamenaly tvář celého terezínského společenství. Závěr výstavy seznamuje s poválečnými osudy těch děvčat, která měla to štěstí a dočkala se konce války. Veškerý text na panelech je doplněn komentářem či výpověďmi jednotlivých pamětnic.

Výstava je součástí běžného vstupného

Pro školy a objednané skupiny lze zajistit odbornou přednášku s Mgr. Jindřiškou Rosenbaumovou, která je autorkou publikace Židé v Dobříši. Bez objednání lze výstavu navštívit kdykoliv v otevíracích hodinách za cenu běžného vstupného.

autor článku: Muzeum Dobříš | www.jewishmuseum.cz