Dnes je pondělí 15. srpen, svátek má Hana,
je Den energy drinků.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Autobusové linky z Knína na Dobříš a do Mníšku budou od prosince posíleny

přidáno: 22. 10. 2021

Od 12. prosince bude v Dobříši v souvislosti s omezením provozu osobních vlaků na železniční trati Čisovice – Dobříš, posílena autobusová doprava na stávajících linkách do Nového Knína a Mníšku pod Brdy.

Rušení lokálních vlakových spojů ve Středočeském kraji rozpoutalo velkou vlnu nespokojenosti mezi lidmi i politiky. Na celkem 12 regionálních tratích bude totiž do prosince letošního roku provoz zrušen nebo velmi omezen. Středočeský kraj na základě tohoto omezení očekává úsporu ve výši až 59 mil. Kč za rok. Jednou z tratí je i ta vedoucí z Čisovic do Dobříše.

Od 12. prosince 2021 tak dojde na polovině vybraných tratí v kraji k ukončení provozu a na dalších bude provoz pokračovat v omezeném rozsahu. V některých případech se rozhodli představitelé dotčených obcí provoz lokálních vlaků zachovat alespoň částečně a na jejich provoz přispět vlastními finančními prostředky.

Provoz vlakových spojů z Dobříše

Díky dohodě a finančnímu příspěvku obcí na trať vedoucí z Čisovic na Dobříš bude provoz této lokálky od prosince 2021 částečně zachován. K původně plánovanému záměru, udržení vlakových spojů pouze o víkendech a v letním čase, tak nedojde.

Příspěvek ve výši 2 319 738 Kč dá celkem šest obcí (Čisovice, Mníšek pod Brdy, Malá Hraštice, Mokrovraty, Nová Ves pod Pleší a Stará Huť).

Na trati číslo 210: Čisovice – Mníšek pod Brdy – Dobříš tak zůstávají zachovány 3 páry spojů v pracovních dnech + celoroční víkendový provoz (do vybudování zázemí Čisovice 5 párů spojů v pracovních dnech).

Ve směru z Dobříše do Prahy budou zachovány následující spoje v pracovních dnech:

  • 2000 (vyjíždí z Dobříše v 3:36), 2002 (4:36), 2004 (6:06), 2006 (7:06), 2018 (16:06).

Ve směru z Prahy do Dobříše budou zachovány následující spoje v pracovních dnech:

  • 2001 (vyjíždí z Prahy v 0:30), 2003 (5:25), 2015 (14:25), 2019 (16:25) a 2027 (21:55).

Posílení autobusové dopravy z Dobříše do Nového Knína a Mníšku pod Brdy

V souvislosti s omezením provozu osobních vlaků na železniční trati Čisovice – Dobříš od 12. prosince 2021, dojde k posílení autobusové dopravy a úpravě jízdních řádů autobusových linek PID. Č. 361 a 488.

K tomuto termínu bude posílena autobusová doprava v úseku Dobříš – Nový Knín a Nový Knín – Mníšek pod Brdy ve večerním období pracovních dnů. V tento čas není stávající provoz autobusů dostačující a je tedy třeba ho jako náhradu za železniční provoz nahradit.

Konkrétně se jedná o dva páry nových spojů v pracovní dny večer na lince 361 v trase Dobříš – Stará Huť – Mokrovraty – Nový Knín. Dále jsou prodlouženy spoje linky 488 jedoucí v pracovní dny večer v trase Mníšek pod Brdy – Zahořany – Nová Ves pod Pleší až do Malé Hraštice a poslední spoj až do Nového Knína. Na lince 488 budou také zavedeny dva nové spoje ve večerní čas ve směru do Mníšku pod Brdy.

Problém ohledně neefektivních lokálních vlakových spojů řešil Středočeský kraj také s Ministerstvem dopravy ČR, ale podle poslední tiskové zprávy kraje, která vyšla k tomuto tématu 30. srpna 2021, nepředložilo Ministerstvo dopravy kraji v této věci žádné konkrétní návrhy. „Kdybychom nebyli před volbami, téma lokálek by se do popředí zájmu vládních politiků nikdy nedostalo,“ konstatovala tehdy v rámci tiskové zprávy situaci hejtmanka Petra Pecková, a dodala: „Chce-li politik sloužit dobře svým voličům, nemůže vyhazovat jejich peníze do kanálu. A je jedno, jestli to jsou peníze krajské nebo státní. Jsou prostě občanů.“

Vedení kraje se rozhodlo nepřistoupit na vágní memorandum o spolupráci nabídnuté Ministerstvem dopravy, a definitivně rozhodlo naplnit plán utlumení provozu na nevytížených, a tedy zcela neekonomických tratích.

Kraj hodlá ušetřených cca 59 milionů využít tam, kde je to třeba: „Na území kraje evidujeme přes 14 000 zastávek veřejné hromadné dopravy ve správě Středočeského kraje, z nichž jsou mnohé v tragickém stavu. To se musí změnit. Chceme vybudovat důstojné a bezpečné podmínky pro cestující na území celého kraje,“ uzavřel naposledy toto téma za Středočeský kraj radní Petr Borecký.

autor článku: redakce DA