Dnes je sobota 25. červen, svátek má Ivan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

První a nejnáročnější etapa oprav „Barranďáku“ je tady! Jak cestovat?

přidáno: 13. 05. 2022

Rekonstrukce Barrandovského mostu startuje v pondělí 16. května 2022 ráno. Na dopravní komplikace se však řidiči musí připravit již od této soboty. V první etapě dojde k uzavření nájezdu od Strakonic.

Barrandovský most se v Praze začal stavět před více než 40 lety. Mezi českými mosty patří mezi nejvíce vytížené, denně přes něj projede okolo 144 000 aut. Bez této spojnice břehů Vltavy mezi Braníkem a Smíchovem se dnes pražská doprava doslova neobejde. Nyní přišel čas, kdy je nutné pověstný „Barranďák“ opravit. Jeho technický stav je totiž podle odborníků natolik špatný, že déle již nebylo možné tuto opravu odkládat.

„Práce na mostě přinesou omezení pro řidiče, nicméně stavba neprošla renovací už několik desítek let, a její oprava je bezpodmínečně nutná. I proto, aby se předešlo případné tragédii jako při kolapsu mostu v italském Janově nebo v americkém Pittsburghu,“ vysvětlil Martin Redina, reditel oblasti Mostních staveb spolecnosti PORR a.s., která rekonstrukci provede.

První etapa oprav potrvá 110 dní

Kompletní uzavření nájezdu na Barrandovský most z ulice Strakonická přinese očekávané komplikace v dopravě, na které se musí řidiči připravit. Na most se z této strany od 14. května do 2. září 2022 vůbec nedostanete. Objízdných tras je navrženo několik.

Dopravní expert ČVUT radí: „V době dopravních omezení bude zřejmě rychlejší a spolehlivější využít k cestě přes Vltavu posílenou MHD.“

Popis oprav v rámci I. etapy

První etapa rekonstrukce Barrandovského mostu zahrnuje opravy jižní poloviny jižního mostu. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací. Bude odstraněný mostní objekt, který tvoří součást Strakonické rampy, a následně bude postaven most nový. Dále se zrekonstruuje horní část této rampy a vnější dva jízdní pruhy na mostě ve směru od Smíchova včetně dilatačního závěru na Barrandovské rampě a před sjezdem do Braníka. Bude opravena spodní část mostu nad Strakonickou ulicí. Strakonická ulice bude od Strakonické rampy za most průjezdná pouze levým jízdním pruhem. Bude sanována spodní část mostu nad železniční tratí a rovněž bude omezený provoz na přilehlé komunikaci mezi opěrou Barrandovské rampy, kolejemi a cyklostezkou podél Vltavy. 

Jak cestovat v době oprav Barrandovského mostu?

Při rekonstrukci Barrandovského mostu se počítá s částečnou uzavírkou. Provoz třemi jízdními pruhy v každém směru bude zachován. Vjezd z ulice Strakonická na Barrandovský most ve směru Braník bude převeden na objízdnou trasu:

  • na D0 – Pražský okruh, dále na ulici K Barrandovu
  • na D0 – Pražský okruh a směr D1

JAK CESTOVAT AUTEM?

Největší omezení přinese kompletní uzavření nájezdu na most od ulice Strakonická, kde se zbourá a postaví zcela nová rampa. Na most se tedy z této strany po dobu 110 dní řidiči nedostanou. Možností, jak se dostat na druhou stranu Vltavy, je hned několik.

Řidičům se doporučuje využít vyznačenou objízdnou trasu po Pražském okruhu ve směru k ulici K Barrandovu nebo v opačném směru přejet řeku po Lahovickém mostě na Pražském okruhu a dále do města zamíříte buď sjezdem v Písnici a ulici Libušská, či sjezdem Vestec, popřípadě až k dálnici D1 a odtud zamířit do centra po ulici 5. května. Další možností je nová vratná rampa, která se dokončuje u Lihovaru. Řidiči jedoucí z Chuchle na Barrandovský most pojedou nejdříve rovně pod Barrandovským mostem ke křižovatce u Lihovaru a těsně před ní se otočí po nové rampě zpět do směru přes Vltavu a na jedenou na Barrandovský most v opačném směru.

Uzavřena bude i polovina jižního mostu směrem na Jižní spojku. Jeden jízdní pruh směrem ze Smíchova na Jižní spojku bude proto převeden do protisměru, aby mohl být zachován provoz na mostě ve třech jízdních pruzích v obou směrech.

Pokud chtějí řidiči vždy hladce projet do práce, rozhodně doporučují realizátoři stavby využít některou z chytrých mobilních aplikací. Ty na základě reálných dat přímo z provozu dokážou najít optimální trasu v každou denní či noční dobu. 

Po dobu rekonstrukce Barrandovského mostu se také na placené úseky objízdných tras vztahuje výjimka. Řidiči mohou tyto úseky použít bez omezení i bez dálniční známky a nebude jim hrozit pokuta.

JAK CESTOVAT MHD?

V souvislosti se stavebními pracemi na Barrandovském mostě hl. m. Praha, Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a ROPID připravily v součinnosti s TSK opatření a úpravy provozu veřejné dopravy, jejichž cílem je zachování kvalitní nabídky spojů MHD v rekonstrukcí dotčených oblastech.

Pro aktuální informace ohledně oprav Barrandovského mostu bude nejlepší sledovat oficiální webové stránky vytvořené  www.barrandak.cz.

autor článku: Technická správa komunikací hl. m. Prahy (redakčně upraveno)