Dnes je pondělí 18. říjen, svátek má Lukáš.

www.hfad.cz/

Hudební festival Antonína Dvořáka pokračuje! Co přinese jeho další program?

přidáno: 23. 08. 2021

Závěrečné srpnové dny nepřinášejí jen konec prázdnin, ale také zahájení druhé, podzimní části festivalu, který do příbramského regionu již 52 let přivádí přední umělce z oblasti klasické hudby. Od 28. srpna do 12. října 2021 jste srdečně zváni na tradiční koncerty i méně tradiční vystoupení.

Festival zahájí koncert našeho předního ansámblu zaměřeného zejména na barokní hudbu – Barocco sempre giovane. Spolu s nimi 28. srpna v bazilice na Svaté Hoře vystoupí varhaník Pavel Svoboda.

Jedinečnou hudební událostí bude vystoupení všech virtuosů rodiny Klánských spolu s Epoque quartetem a Belfiato Quintetem, a to 1. září v Divadle A. Dvořáka Příbram.

8. září uplyne 180 let od narození Antonína Dvořáka a v tento den zazní v Divadle A. Dvořáka Příbram tóny jeho Rusalky v podání Národního divadla Brno. O den později budou oslavy pokračovat v sále Městského úřadu Březnice, kde uslyšíte nejen tóny Dvořákových skladeb, ale také citace z dopisů rodině i přátelům, které přednese sopranistka Martina Kociánová za doprovodu harfistky Kateřiny Englichové.

Třetím dílem skládanky k poctě Antonína Dvořáka bude Benefiční koncert pro vilu Rusalku, spojený s mimořádným otevřením vily pro veřejnost. Nenechte si ujít koncert, který se ponese v duchu rodinného „muzicírování“, protože vedle manželů, virtuosů Terezie Fialové (klavír) a Jiřího Bárty (violoncello), vystoupí jako hosté děti Jiřího Bárty: Josef a Ayla Bártovi.

12. září v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami zazní hlasy laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a o dva dny později, 14. září, se odehraje premiéra komponovaného pořadu Antonín Dvořák a jeho vliv na americkou hudbu. Tvůrcem a zároveň průvodce večera je indický dirigent Debashish Chaudhuri.

18. září bude program festivalu lákat na další z Dvořákových milovaných míst. Přední český klarinetista Karel Dohnal se představí publiku spolu se smyčcovým triem České filharmonie na koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku.  „Koncerty v kostelech jsou jedinečné. Vzniká neopakovatelná atmosféra, kterou cítím stejně já, jako interpret, tak i posluchači. Na koncert v Třebsku se těším o to víc, že je tento kostelík pamětníkem hry samotného Antonína Dvořáka“, říká Karel Dohnal.

24. září proběhne již pátý ročník Dne s Antonínem Dvořákem. Všichni příznivci se mohou těšit na několik koncertů situovaných do staré Příbrami a více než desítku pořadů pro děti z mateřských i základních škol a gymnázií. 

Koncert kvarteta, jehož členů bude pět, tak by mohla vypadat poněkud nevážná pozvánka na koncert Zemlinského kvarteta, který proběhne 25. září v Galerii Františka Drtikola Příbram.

Crossover koncert jako vždy rozezní sál Domu Natura. 27. září posluchače potěší v podání Unique kvartetu celá plejáda skladeb v rozmezí od Humoresky A. Dvořáka přes melodie L. Armstronga, Beatles, A. Piazzolli nebo R. Charlese až po Adele či Metallicu.

Naopak koncert v zrcadlovém sále zámku Dobříš se nese vždy ve znamení klasické noblesy. Pražští komorní sólisté, kteří zde vystoupí 30. září, jsou naším nejdéle působícím smyčcovým orchestrem. V jejich čele stojí náš přední houslový virtuos Jan Mráček.

Slavnostní závěrečný koncert, plánovaný původně jako koncert zahajovací, proběhne v Divadle A. Dvořáka Příbram 12. října. Vystoupí na něm slovenští pěvci Lenka Máčiková Kusendová a Ondrej Šaling v doprovodu Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba Kleckera.  „Spievať opäť po dlhšej dobe je výnimočný pocit radosti, vďačnosti a dojatia. Ja to pociťujem, akoby som sa prebúdzala zo zlého sna a o to viac si vychutnávam tú ozajstnú radosť z práce, čo ma napĺňa,“ svěřuje se svými pocity Lenka Máčiková Kusendová.

Užijte si výjimečné kulturní zážitky a přijďte podpořit festival, který má za sebou těžké časy spojené s koronavirovou pandemií. Navzdory všem posunům, změnám termínů a koncertních míst nebo rozdělení na dvě části, má 52. ročník Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram rozhodně co nabídnout.

Kompletní program najdete na www.hfad.cz.

autor článku: Radka Svobodová - Hudební festivalu A. Dvořáka Příbram