Dnes je čtvrtek 21. leden, svátek má Běla.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

V Hořovicích chystají jazzový koncert v podání vítězů mezinárodních soutěží

přidáno: 12. 06. 2020

Žáci Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice z klavírní a pěvecké třídy Květuše Ernestové připomenou svým koncertem dvojité jubileum Charlieho „Bird“ Parkera (29. srpna 1920 v Kansas City – 12. března 1955 v New Yorku), fenomenálního amerického saxofonisty a skladatele, který svou tvorbou ve čtyřicátých letech umožnil vznik progresivního jazzového stylu zvaného bebop, založeného především na improvizaci a disonantních zvucích.

Koncert ZUŠ Hořovice nese název NOW‘S THE TIME

V programu hudebního večera zazní jazzové, swingové, filmové a muzikálové standardy.

Na pódiu uvidí návštěvníci účinkovat vítěze a účastníky mezinárodních, celostátních a regionálních soutěží Zlatý oříšek, Mezinárodní pěvecké soutěže Olomouc, Allegro, Karlovarského skřivánka, Live Art!, Králodvorké Koruny, Talent Awards a Česko zpívá.

Hostem večera bude hořovický saxofonový soubor SAXTET s uměleckým vedoucím Ing. Ondřejem Andrlem.

Koncert se uskuteční v pátek 19. června 2020 od 18:00 hod. v divadelním sále radnice v Hořovicích. Klavírní a pěvecká třída Květuše Ernestové tak oslaví 100 let Charlieho „Bird“ Parkera.

Charlie "Bird" Parker

Umělec, který představoval ikonu subkultury hipsterů a později i beatnické generace, zosobňoval pojetí jazzového muzikanta jako nesmlouvavého umělce a intelektuála.

Je jednou z nejdůležitějších a nejvlivnějších osobností jazzové historie, jeho hudba ovlivnila jazz jako před ním jen Louis Armstrong a po něm John Coltrane a Miles Davis. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových hudebníků a skladatelů všech dob.

Jeho neotřelý přístup k melodii, rytmu a harmonii měl obrovský vliv na jeho současníky. Některé z jeho skladeb jako například Billie’s Bounce, Antropology, Ornitology, Confirmation nebo Now’s The Time, jejíž jméno koncert nese, patří mezi jazzové standardy.

V různých obdobích svého krátkého života spojoval jazz s prvky dalších hudebních stylů od klasiky po hudbu latinskoamerickou; v tom ho pak mnozí následovali.

Přestože zemřel v necelých pětatřiceti letech, vyšla mu zhruba dvacítka živých a studiových jazzových alb. Od roku 1992 se koná v New Yorku každoročně Charlie Parker Jazz Festival.

autor článku: Základní umělecká škola Josefa Slavíka Hořovice