Dnes je neděle 25. září, svátek má Zlata.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Přehled akcí pořádaných dobříšským kulturním domem

přidáno: 26. 03. 2019

I v dubnu můžete vyrazit do kulturního domu v Dobříši za kulturou. Kromě koncertů se připravují také vernisáže, divadelní představení nebo tradiční taneční čaje.

4. 4. Židovská hudba a klezmer pro violoncello - koncert

Vystoupí DOMINIKA WEISS HOŠKOVÁ – violoncello a JIŘÍ HOŠEK – violoncello, varhany. Na programu skladby Ernsta Blocha, Jřiho Hoška, Max Christiana Friedricha Brucha, Davida Poppera a dal. Úryvky z knihy Helgy Weissové "Deník 1938-1945" přednesou studenti Gymnázia Karla Čapka. Dominika Weiss Hošková začala hrát na violoncello ve čtyřech letech. Po studiích na Pražské konzervatoři (prof. V. Jírovec, prof. V. Kočí) a soukromých lekcích u prof. Miloše Sádla pokračovala na Akademii múzických umění v Praze, kde absolvovala magisterské studium ve třídě svého otce doc. Jiřího Hoška. V současnosti studuje v Izraeli na Jerusalem Academy of Music and Dance. Mimo jiné získala absolutní vítězství ve všeoborové smyčcové soutěži "The competition in memory of David Gritz" v Izraeli a 1. cenu v "The Rose Choron Chamber Music Competition" v roce 2009. Jiří Hošek je pokládán za jednu z nejvýraznějších postav interpretačního umění současnosti. Hru na violoncello studoval u Pravoslava Sádla na Konzervatoři v Praze (1970 - 75) a  prof. Miloše Sádla na Hudební fakultě AMU. Je docentem Hudební fakulty AMU v Praze, kde 20 let pedagogicky působil v letech 1994-2014. Kritika oceňuje na Hoškově hře zvláště brilantní techniku a oduševnělý výraz. Za propagaci Žižkova vyjádřenou zejména hudebním festivalem Nekonvenční žižkovský podzim, který založil a organizuje od roku 1997

Výstavní sál KD Dobříš, čtvrtek 4. dubna 2019 od 19.30 hod. Vstupné: 150,- Kč; studenti, důchodci a ZTP: 120,- Kč. Vstupenky zakoupíte na místě v den koncertu. Rezervace na tel. č. 318521302.

12. 4. Midi Lidi - koncert

Elektropopová kapela Midi Lidi vznikla v roce 2006 na troskách seskupení Krásný Stěhovák Gerard & Sexuální nábytek. V roce 2007 Midi Lidi vydali album "Čekání na robota" u brněnského labelu X production. Album bylo nominováno na cenu Anděl 2007. Díky úspěchu alba u české a slovenské kritiky i u posluchačů začala kapela často koncertovat a od té doby vydala další tři alba. Poslední album Give Masterpiece a Chance vyšlo v roce 2016. Kromě toho také skládají filmovou hudbu (Protektor, Polski film, Prezident Blaník) či hudbu k seriálům (Kancelář Blaník, Žrouti). Kapela ve složení Petr Marek (zpěv, elektronika, klávesy), Prokop Holoubek (zpěv, bicí, klávesy, klarinet, kytara), Tom Kelar (zpěv, bicí) a Markéta Lisá (zpěv, elektronika, klávesy, saxofon) spolupracuje také s dalšími vizuálními umělci.

Společenský sál KD Dobříš, pátek 12. dubna 2019 od 20.30 hod. Vstupné: 200,- (předprodej) a 230,- (na místě). Předprodej vstupenek v trafice U Davida. Rezervace vstupenek pro zájemce, kteří nejsou z Dobříše, na tel.: 318 521 302.

20. 4. Arnošt Goldflam: Doma u Hitlerů

Podbrdské národní divadlo zahraje 6 minipříběhů, které spojuje postava Adolfa Hitlera, je poněkud neortodoxním pohledem na nejproslulejšího zločince dějin. Goldflamovy groteskní apokryfy zřetelně zesměšňují současnou vlnu dokumentárních rekonstrukcí Hitlerovy životní cesty i konce, zbavují Hitlera jakékoli démoničnosti, vidí ho zcela jako soukromou osobu, jejíž tužby a cíle jsou obyčejné i bizarní, z části ovšem i poněkud hrůzné.

Společenský sál KD Dobříš, sobota 20. dubna 2019 od 19.31 hod. Vstupné: 100,- (předprodej od 1. 4. v Trafice u Davida a v jednotě COOP v Malé Hraštici) a 120,- (na místě).

26. 4. Gaia Mesiah - tour Excellent Mistake

Kapela Gaia Mesiah působila až do roku 2008 na tuzemské rockové scéně jako zjevení. Divoká Marka a její nespoutané kolegyně Morella a Misha si svojí neuvěřitelnou energií pravidelně podmaňovaly davy fanoušků. Gaia Mesiah se po dvanácti letech 1. února přihlásila s dlouho očekávaným albem Excellent Mistake. Tato převážně dámská formace přetavila nashromážděnou energii v barevnou desku a nyní ji v plné síle vypouští na turné. Na desce stejně jako na pódiu dominuje charisma, nespoutaná živelnost i screaming Marky Rybin. Výjimečný drajv i skvěle zvládnuté muzikantské řemeslo, to jsou atributy, které definují hru i pódiový projev téhle kapely. Navzdory rozdílnosti osobností, hudebních i obecně lidských kořenů, vše zapadá do sebe přesně, tak jak má. Posíleni různými hudebními i životními zkušenostmi předvádí Gaia Mesiah dospělejší a přece stejně živelně nespoutaný vír energie jako kdysi. Josh Stewart se přestěhoval z Austrálie do Prahy a tak je jasné, že Gaia Mesiah je definitivně zpět, navíc v plné síle.

Společenský sál KD Dobříš, pátek 26. dubna 2019 od 20.30 hod. Vstupné: 250,- (předprodej v trafice U Davida) a 280,- (on-line na www.GoOut.cz).

27. 4. Vernisáž - IX. salon výtvarníků Dobříšska

Tradičního výtvarného salonu, který se vždy těší velkému zájmu veřejnosti, se tento rok zúčastní více než 40 vystavujících, profesionálních i amatérských výtvarníků z našeho regionu. Letošní ročník se opět uskuteční na volné výtvarné téma. Výtvarníci tak mohli popustit uzdu své fantazie a představí témata a výtvarné techniky, které je oslovují a jsou jim blízké. Většinu vystavených děl budou tvořit obrazy, dále pak výšivky, krajky, dřevořezby, keramika a jiné objekty z rozličných materiálů.  Věříme, že i letošní salon bude vítanou příležitostí k příjemnému setkání tvůrčích osobností našeho regionu. Výstavu již tradičně uvede Mgr. Jaroslav Slanec. O hudební doprovod se postará nadějná dobříšská muzikantka Anna Vtípilová.

Výstavní sál KD Dobříš. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 27. dubna 2019 od 18.00 hod. Výstava potrvá do neděle 26. května 2019. Otevřeno: PO – ČT 8.30-16.00 hod., NE 14.00 - 16.00 hod. a během Dobříšských májových slavností, 18. 5., od 13.00 do 19.00 h. Vstup zdarma.

28. 4. Taneční čaje

Společenské setkání všech bez rozdílu věku. Hrají a zpívají Patronky, Tři v tom a dal... Na všechny se velmi těší pořadatelé z Okrašlovacího spolku Dobříš.

Společenský sál KD, neděle 28. dubna 2019 od 17.00 hod., vstupné dobrovolné.

TVOŘIVÉ ODPOLEDNE v Muzeu hraček Dobříš

Téma: Velikonoční vejce.

Neděle 14. 4. 2019   

Tvořit budeme: od 12.30 do 16.00 hod.

Cena: 20 Kč děti, 30 Kč dospělí. Přineste si svá vyfouknutá vajíčka. Ostatní materiál v ceně!    

 

Připravujeme na květen

10. - 17. 5. Divadelní festival ochotnických souborů (ve spolupráci s divadel. souborem Disk Dobříš)

18. 5. Dobříšské májové slavnosti (celodenní program pro malé i velké. Hlavní hosté: kapela YoYo Band, Anna K s kapelou, Ryby -  obří loutky s hudebním doprovodem a další)

24. 5. Festival Americké jaro - účinkuje Olga Vinokur - klavír

30. 5. Vernisáž výstavy - Petr Velebil, Zdeněk Pátek a dal. (obrazy)

autor článku: Redakce DA a Jindřiška Kastnerová