Dnes je pondělí 15. srpen, svátek má Hana,
je Den energy drinků.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Letní OPEN AIR Festival hudby Zámek Dobříš představuje unikátní program!

přidáno: 31. 05. 2021

Zbrusu nový a dlouze očekávaný šestidenní open air festival v lokalitě proslulého a nádherného dobříšského zámku otevře své brány ve dnech 10.-15. srpna. Dramaturgie 1. ročníku je postavena na originalitě, a tak celovečerní koncertní projekty budou protkány nejen unikátní výstavou historických houslí čtyř staletí, ale také pestrým odpoledním víkendovým programem.

Festival hudby Zámek Dobříš bude tím pravým pro milovníky kultury a hudby všech generací. Skutečným a nevšedním lákadlem programu je koncertní a divadelní představení „NA VIVALDIHO!“ (pátek 13. srpna Francouzský park), kde si hudebníci a herečka mění role a které je protkáno nádhernou hudbu tohoto italského barokního génia. V představení se střídají scény z Vivaldiho života, zní jeho díla v originále a na dobových houslích. Unikátní projekt nepostrádá jemný humor, emoce i spoustu nečekaných informací. Herečka pražského Dejvického divadla Zdeňka Žádníková Volencová, která je zároveň i autorkou scénáře, rozehraje s houslistou Jaroslavem Svěceným a členy komorního orchestru Virtuosi Pragenses muzikantské a dramatické kreace, které budou ještě umocněny lokalitou půvabného zámeckého prostředí. „Nesmírně se těším na slovní humor členů orchestru, pánové zrají jako víno. Smích a barokní hudba k sobě patří, jakkoli překvapivé se to může zdát,“ dodává Zdeňka Žádníková.

O den dříve (čtvrtek 12. srpna) se Francouzský park dobříšského zámku ocitne VE ZNAMENÍ OHNIVÉHO TANGA! Tango Nuevo letošního jubilanta Ástora Piazzolly (100 let od narození) a jeho předchůdců či pokračovatelů zazní v podání pěti vynikajících instrumentalistů tří generací (Svěcený, Horák, Kot, Stocker, Řehák). Tato temperamentní hudba se bude prolínat obrovskou virtuozitou jednotlivých hráčů, kteří ji předvedou v různých nástrojových kombinacích. Na pódium společně s nimi uvidíte také špičkového tanečního mistra Eduarda Zubáka s partnerkou. Mimochodem italské akordeony a italské housle jsou nejlepší na světě a tento večer o tom festivalové publikum určitě přesvědčí!

Slavnostní zahajovací koncert (úterý 10. srpna) i druhý Benefiční festivalový večer (středa 11. srpna) umístilo umělecké vedení festivalu (Zdeňka Žádníková Volencová a Jaroslav Svěcený) na nádvoří Oranžerie. Na prvním večeru, kde zazní hudba 18. a 19. století, vystoupí spolu s Jaroslavem Svěceným a Zdeňkou Žádníkovou výborná virginalistka (a také varhanice) Michaela Káčerková, jeden z nejlepších českých violistů Karel Untermüller a třešinkou na pomyslném festivalovém dortu bude mladá arménská sopranistka Varine Mkrtchyan. Druhý Benefiční koncert se ponese na vlnách autorské poezie Zdeňky Žádníkové a tónů klavíru a houslí v podání dvorní, mimořádné pianistky Jaroslava Svěceného paní Lucie Tóth. Vstupné je věnováno ve prospěch Sdružení pro podporu obnovy varhan v kostele Nejsvětější Trojice na Dobříši.

Sobotnímu večernímu koncertu (14. srpna Francouzský park) jazzového a swingového zpěváka Jana Smigmátora bude předcházet odpolední unikátní Výstava italských, francouzských, německých a českých houslí 17.-20. století! Houslista Jaroslav Svěcený, který je zároveň uznávaným soudním znalcem s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje, připravil od 13:00 do 17:00 hod. výstavu, jejíž obsah nemá doposud v ČR obdoby. Jeho komentované prohlídky (13:00, 13:45, 15:15 a 16:00 hod.) přenesou návštěvníky do dávné historie Evropy, uvidí a uslyší například cremonské housle Guarneriho z roku 1733, Ruggeriho (1699), „německého Stradivariho“ Jacoba Stainera (1672), „pařížského Stradivariho“ J. B. Vuillauma (1836) a řadu dalších klenotů tohoto kumštu. Kdo přijde na výstavu, může si vzít své housle či jiné smyčcové nástroje a dozví se od Jaroslava Svěceného vše o jejich původu a stavu.

Pro milovníky a obdivovatele sborového zpěvu od 15:00 hod. současně proběhne ve Francouzském parku koncert známého pěveckého sboru Pueri gaudentes.

Nedělní odpoledne jsme zasvětili dětem a pohádce Český Honza (neděle 15. srpna) v podání divadelního souboru LOKVAR herců z pražského Divadla v Dlouhé. Na závěrečném nedělním koncertě (neděle 15. srpna) se představí česko-slovenský projekt „Jaroslav Svěcený a Cigánski diabli“! Hudební uragán, který vás smete obrovskou dávkou energie všech účinkujících. Večer nabídne etnickou a klasickou hudbu v originálních aranžích. Všichni členové bratislavského orchestru Cigánski Diabli jsou klasicky vystudovaní instrumentalisté, celý soubor je nejlepší svého druhu vůbec. K cimbálu zasedne jeden z nejšpičkovějších hráčů na světě Ernest Szarközy! „Strhující večer bude tou správnou tečkou za prvním festivalovým ročníkem,“ dodává Jaroslav Svěcený.

Předprodej vstupenek na Festival hudby Zámek Dobříš již zahájen!

Vstupenky je možno zakoupit na webu www.festivalhudbydobris.com a přes portál www.goout.net. Osobně si je zájemci mohou zakoupit na pokladně Zámku Dobříš a v Informačním centru města Dobříše.

Vyjádření uměleckého vedení festivalu k výběru místa a originálnímu programu

Pane Svěcený, jste na Dobříši v posledních letech častým hudebním hostem. Před zhruba 2 lety jste hrál pro naše dobříšské varhany, pravidelně vystupujete na benefičních koncertech Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové. Proč právě Dobříš?

Místo dělají lidé. Se Zdeňkou už 5 let spolupracuji na různých kulturních projektech, díky ní jsem se na Dobříši seznámil s řadou lidí, dnes už přátel, včetně mé úžasné klavírní partnerky Lucie Tóth. Na dobříšský zámek jsem jezdil hrát už jako student Akademie múzických umění. To místo mě opravdu inspiruje a jsem přesvědčen, že Dobříš je lokalita, která si festival tohoto typu zaslouží. Je to velký přínos pro prestiž a celoplošné pozitivní zviditelnění Dobříšska.

Jak se tvořil program festivalu přibližuje paní Zdeňka Žádníková: Pro Dobříš jsme připravili nabitou dramaturgii 1. ročníku, kterou jsme představili radě města. Snažili jsme se vytvořit zajímavou pětidenní srpnovou událost tak, aby byly spokojeny všechny věkové kategorie diváků. Kromě koncertů dojde na pěvecké sbory i odpolední divadlo pro děti, všechny akce budou mít navíc zázemí s prémiovým občerstvením pro diváky. Aby náš festival potěšil nejen duši, ale i chuťové pohárky, plánujeme mít pro publikum každý večer, o víkendu již od 14:00 hod., připraven takzvaný prosecco domeček s nefiltrovanými a speciálními edicemi prosecca, rovněž stánky s občerstvením od dobříšských kaváren. Mám ráda all inclusive přístup, komplexní noblesní zážitek. Do budoucna bychom k festivalu rádi přidali hudební kurzy pro děti a mládež vedené profesionálními hudebními špičkami svého oboru. Děti si ale už letos přijdou na své, protože v rámci výstavy slavných evropských houslí vytvoříme takzvané houslové stanoviště v zahradě před Oranžerií, kde si budou moci spolu s panem Svěceným vyzkoušet, jak se hraje na všechny velikosti dětských houslí, a spolu s houslařem nahlédnout do houslařského řemesla.“

autor článku: redakce DA