Dnes je čtvrtek 21. leden, svátek má Běla.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Bez roušky už ani krok! Jak řeší nařízení jednotlivé obce na Dobříšsku?

přidáno: 19. 03. 2020

Od dnešního dne platí v České republice zákaz vycházení na veřejnost bez zakrytí úst a nosu. Ovšem roušek a respirátorů je v tuto chvíli nedostatek! Starostové měst i vesnic se snaží pomoci se zajištěním ochranných pomůcek různými způsoby. Někteří dokonce usedli přímo za šicí stroj...

V této době je důležité, abychom při pohybu mimo domov měli zakrytý obličej. Použít můžeme třeba vlastnoručně vyrobenou rouškou, šátek, šálu či jinou pomůcku. Solidarita lidí na Dobříšsku a Novoknínsku je veliká a pomoci se s nedostatkem roušek, snaží snad všichni.

Jak si s aktuální situací poradili v obcích našeho regionu?

Všichni současný stav samozřejmě řeší. Někdo aktivněji jiný méně, ale dá se říci, že na Dobříšsku jsou lidé opravdu zodpovědní a neberou šíření koronaviru na lehkou váhu. To ovšem neznamená, že by nám chyběla dobrá nálada a smysl pro humor.

Obec Čím

Tady usedl za šicí stoj přímo starosta obce Miloslav Haniš:

„Dlouho jsem přemýšlel, zda toto úsilí zveřejnit. Nerad se zviditelňuji. Ale za podpory mé ženy, za což jí z celého srdce děkuji, a to myslím vážně jsme se rozhodli pokrýt vlastní výrobou aspoň rizikovější část naší populace a to seniory. Od zítřka distribuce. Když někam zavoláte, roušky nejsou, šijeme si je sami. Super stav. Nestíhačka. Výtvor za pět hodin. Obdivuji švadleny a všechny co šijí. Mocipánům by taky neškodila lekce za mašinou 8 hodin. Navrhuji změnu názvu peče celá země na šije celá země. Každopádně za Čím uvítám jakou koli pomoc ohledně roušek. Přeji pevné zdraví všem,“ takovýto vzkaz zveřejnil na svém facebookovém profilu a mimo vtipných komentářů na adresu růžového šicího stroje, sklidil i velkou podporu a slova díků.

Obec Daleké Dušníky

Tak jako jiné obce, se snaží i v Dalekých Dušníkách informovat občany přes své webové stránky, na kterých je mimo další informace nyní zveřejněna aktualita týkající se právě „rouškového“ opatření:

Vážení spoluobčané,

v době mimořádných opatření proti šíření koronaviru je pro nás zá-sadní prioritou ochránit nejzranitelnější část obyvatel, kterými jsou senioři nebo osoby s nějakými zdravotními potížemi.

Vzhledem k omezení volného pohybu občanů může být pro někoho složité obstarat si potraviny, hygienické potřeby, nezbytné léky ne-bo jiné důležité věci.

Pokud s tím sami máte nějaké obtíže nebo víte o někom, kdo by potřeboval pomoc, prosím kontaktujte Obecní úřad, pomůžeme Vám potřebné zajistit.

Josef Krubner

Kontakty:

  • starosta obce Josef Krubner 607 871 739
  • 1. místostarosta Ing. Roman Švagr 724 100 177
  • 2. místostarosta Ing. Irena Táborová 732 175 820
  • e-mail: obec@dalekedusniky.cz
  • webové stránky obce: www.dalekedusniky.cz
  • facebook: www.facebook.com/dal.dusniky

Město Dobříš

Jako největší město našeho regionu Dobříš samozřejmě vydává jedno prohlášení za druhým a reaguje na jednotlivá opatření naší vlády. 

Vážení spoluobčané,

pokud už musíte neodkladně ven, chraňte sebe i ostatní jakoukoli rouškou.

Zákaz vstupu bez roušky se vztahuje na vstup a pohyb v hromadné dopravě, taxislužby, do provozoven a obchodů, které jsou otevřeny, do sociálních a zdravotnických zařízení, na poštu, do lékáren i městského úřadu. Jako ochranu lze použít jakoukoli roušku, respirátor, šátek či šálu.

Děkuji Vám všem, kteří roušky již používáte a především těm, kteří je šijí nebo poskytli materiál na jejich výrobu.

Do současné doby v Dobříši nebyl identifikován žádný případ nákazy koronavirem.

 Společně to zvládneme. Pavel Svoboda, starosta (prohlášení bylo redakčně zkráceno)

I tady se starosta snaží maximálně využít internetového prostoru a komunikovat s občany alespoň touto cestou. K nově zavedené povinnosti nošení roušek a jejímu zajištění pro občany města Dobříš, nám pak dále uvedl:

Pro seniory šíjí dobrovolnice už několik dnů, koordinuje to Dům nad vodou, krámek Rukama nohama. Paní Noemi Trojanová. Zatím byly schopné pokrýt potřebu seniorů v pečovatelských domech a dnes by měly mít k dispozici první roušky i volně v obchůdku.“

Vzhledem k tomu, že se však na dobrovolnice v tuto chvíli obrací téměř celá Dobříš, mají toho opravdu hodně. Nicméně jim patří velké díky, protože mimo jiné včera dodali roušky také pro Městskou policii Dobříš.

Obec Drhovy

Svépomocí se snaží řešit zajištění roušek také v Drhovech. Tady se našla paní, která lidem roušky našije. Obec tak prostřednictvím svého facebookového profilu nyní shání materiál:

OBČANÉ, SHÁNÍME MATERIÁL A HLAVNĚ ŠŇŮRKY, TKALOUNY NA ROUŠKY

Situace se mění každý den a roušky si zatím musíme vyrábět sami. Roušky se musí také po použití dezinfikovat! I ty které získáte od dobrovolníků, nezapomeňte na to.

Máme v obci ženu, která nám nějaké našije, alespoň do zásoby, někdo třeba ještě ani roušku nemá.

Pokud můžete darovat vhodný materiál a šňůrky, dejte vědět do zprávy. Nejlepším materiálem pro roušky vlastní výroby je bavlna, bavlněná trička, nebo jiné bavlněné materiály. Na ušití jedné roušky je potřeba bavlněná látka o rozměrech 30 krát 30 centimetrů a čtyři provázky nebo tkalouny o délce 50 centimetrů nebo dva o dvojnásobné délce.

O množství a systému dodání roušek Vás budeme informovat, děkujeme!

Obec Mokrovraty

V obci Mokrovraty se do pomoci zapojila místní firma FENIX-Protector a namísto vlastní výroby šila roušky:

„Lidé v okolí nemají roušky a tak brzy je mít nebudou. Proto jsme dali naši vlastní výrobu stranou a šijeme to, co je potřeba,“ uvedla na svém facebookovém profilu společnost.

Své díky jí vyjádřilo vedení obce, která nyní na svých internetových stránkách uvádí následující:

Děkujeme všem dárcům za látky, ale v současné době je příjem látek na šití roušek pozastaven. O možnosti odběru roušek, budeme občany informovat.

Děkujeme firmě FENIX Protector Mokrovraty, že pro občany zdarma roušky šije.

Město Nový Knín

Jak už je známo, v Novém Kníně se u jedné ženy potvrdila první potvrzená nákaza koronavirem v našem regionu. Na webu města tak bylo zveřejněno prohlášení Krizového štábu a nošení roušek by ani zde lidé neměli podcenit:

Krizový štáb projednal stav šíření koronaviru a jeho dopad na občany Nového Knína a přijal mimo jiných následující doporučení:

• Je potvrzen pozitivní případ koronaviru na území Nového Knína. Jak potvrzený případ, tak preventivní karanténa je po pod kontrolou hygienické stanice.

• Krizový štáb důrazně vyzývá a apeluje na občany Nového Knína, aby o své karanténě a výsledku testu na koronavir COVIT-19 (jak pozitivní, tak negativní) informovali předsedu krizového štábu na telefonu 604 454 556.

• Žádáme všechny občany, aby respektovali vydaná nařízení vlády ČR. Buďte maximálně ohleduplní a solidární ke svému okolí. Chráníte tak sami sebe i své rodiny a blízké.

Obec Rosovice

„Zarouškování Rosovic a Holšin a Sychrova taky! Všem, co už šijí: jste úžasní!
Díky i obci za spolupráci a za podporu. Snad se nám to povede,“
hlásí facebookový profil obce Rosovice.

Obec Rybníky

I v Rybníkách se budova obecního úřadu proměnila v krejčovskou dílnu. K šicímu stroji zde usedla i paní starostka:

"VÝZVA: vzhledem k novému nařízení vlády šijeme další roušky tak, abychom měli pro všechny v obci! Prosím, pokud máte doma vhodné materiály - látky, tkalouny, šnůrky, ozvěte se mi, budeme je potřebovat! Díky K.Charvátová," uvedla starostka na facebookovém profilu obce společně s poděkováním:

"DÍKY, DÍKY, DÍKY........... Vážení, dnes máme za sebou velký kus práce!!! Dokázali jsme společnými silami ušít roušky pro všechny naše seniory v obci (každému min. 2 ks) a ještě nám zbyly roušky pro další potřebné. Roušky jsme dnes stihli distribuovat v Rybníkách a Libici, zítra zavezu ještě Budín.

Speciální a obrovský dík patří především Věrce Vaněrkové, Terce Dratvové, Aleně Marešové, Petě Žáčkové, Laďce Soukupové, Lence Mištunové, Elišce Kučerové, Elišce Borské a holkám Nekolným, které s námi včera a dnes šily roušky v první linii. Díky také dalším dobrovolnicím, které se přihlásily na další etapu šití Danče Visingerové, Lucce Čížkové a Nicol Kuthanové. Snad jsem na nikoho nezapomněla.

Moc Vám všem, jménem našich seniorů ještě jednou děkuji. Pokud budete někdo potřebovat roušky, prosím dejte mi vědět, máme nějakou zásobu. K. Charvátová."

Obec Stará Huť

Ve Staré Huti reagovali na aktuální situaci už 17. března a na svém facebookovém profilu obec zveřejnila informaci o dodání roušek do místního obchodu:

Aktuálně jsme do obchodu předali 20 ks provizorních roušek, které dobrovolnice ušily z vlastních materiálových zdrojů. Velký dík! Jakmile obdržíme další, dodáme. Máte-li doma nepoužívaná 100% bavlněná prostěradla, či jiné 100% bavlněné látky (kvůli následné vyvářce), dejte vědět. Hodně žádané jsou i tkalouny, značně zjednoduší výrobu.

Provizorní ochranné roušky
Údržba: po použití je nezbytné roušku vyvařit a vyžehlit na nejvyšší možnou teplotu; takto lze roušku použít opakovaně.

Obec Svaté Pole

I ve Svatém Poli se našla paní, která šije roušky. Informace o její, však placené službě, zveřejnila obec na svých webových stránkách:

Šití roušek pro občany Svatého Pole

Paní Janatová vyhotovuje bavlněné roušky pro občany Svatého Pole a části obce Budínku. Zakoupit si je u ní můžete po telefonické domluvě na telefonním čísle 603 205 134 v čp. 52 (bývalý obchod). Cena roušky je 50,- Kč. Seniorům roušky zajistí a rozveze obecní úřad na požádání na telefonních číslech:

  • pan starosta 736 623 932
  • pan místostarosta 606 345 675
  • paní Šedivá 607 979 860.

Děkujeme, že se chráníte a chráníte tak i své okolí. 

Obec Voznice

Svou aktivní pomoc občanům nabízí i vedení obce Voznice, které na svých webových stránkách zveřejnilo následující informace:

Vážení spoluobčané, dozvíte-li se o někom, kdo by mohl potřebovat v této situaci pomoc, například senioři, kteří nemají rodinné příslušníky k zajištění nákupů potravin a léků, kontaktujte nás na tel. 318 522 364 (po, st 9-12), 776 66 55 94, nebo 734331922 (krámek) e-mal: info@obecvoznice.cz.

Závozy obědů do naší obce zajišťuje po domluvě firma Gastro Hrubý bližší informace tel. 314 003 035 Není určeno pro osoby s onemocněním Covid-19 nebo osoby v karanténě. Zároveň žádáme o nošení ochranné roušky na veřejném prostranstvím.

Děkujeme za vzájemnou ohleduplnost.

Informace k rozvozu roušek:

Vážení spoluobčané, během víkendu (20.3. – 22.3.2020) bude probíhat rozvoz roušek pro seniory a pracující, kteří dojíždějí hromadnou dopravou. Požadavky s uvedením jména a čísla domu prosím pište na email: podpora@ouvoznice.cz nebo na tel. 318 522 364 (pátek 20.3. 9-12) nebo SMS 776 665 594 (jméno, číslo popisné, počet senior/pracující cestující) Není určeno pro osoby s onemocněním Covid-19 nebo osoby v karanténě. Zároveň žádáme o nošení ochranné roušky na veřejném prostranstvím. Děkujeme za vzájemnou ohleduplnost.

Neztrácejme smysl pro humor...

A na závěr dnes malý vtip, za který se snad nikdo neurazí :-)

autor článku: redakce DA (zdroj weby a facebookové profily obcí Dobříšska)