Dnes je čtvrtek 21. leden, svátek má Běla.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Příbramští studenti začátkem jara vyrazili za studiem do Německa

přidáno: 03. 05. 2019

Ve dnech 25. až 28. března 2019 se uskutečnil poslední výjezd příbramské střední školy do Německa v rámci projektu Erasmus+ Mezinárodní podnikání mládeže a zahraniční obchod ve výuce.

Setkání v německém městě Idar-Oberstein se zúčastnili zástupci všech partnerských organizací, tj. za českou stranu Odboru školství Krajského úřadu Středočeského kraje, Vzdělávacího institutu Středočeského kraje, Okresní hospodářské komory Příbram a Obchodní akademie a Vyšší odborné školy Příbram, za německou stranu zástupci těchto institucí: Landkreis Birkenfeld, BBS Idar-Oberstein, Bundesverband der Edelstein- und Diamantenindustrie e. V., Industrieverband Schmuck- und Metallwaren Idar-Oberstein e. V.

První den hned po příjezdu jsme se sešli na společné večeři ve stylové restauraci Alte Kanzlei, abychom prodiskutovali program dvou následujících dní. Druhý den byl opravdu velmi pestrý. Hned ráno jsme měli příležitost prohlédnout si „novou“ část školy, se kterou se naše původní partnerská škola sloučila. Školou čítající 1900 žáků a 120 pedagogů nás provedl její ředitel Gerd Zimmermann. Ukázal nám mimo jiné např. zlatnickou dílnu, cvičnou kuchyni a cvičný kadeřnický salón. Následovalo setkání s ředitelem místní pobočky Průmyslové a obchodní komory Koblenz Jonasem Kleinem, který nám představil její strukturu a činnost. Dalším naším cílem bylo Edelsteinmuseum, kde jsme mohli obdivovat drahé kameny a výrobky z nich, případně i zakoupit šperky.  Po obědě jsme navštívili jedinečnou technickou památku Jakob Bengel – Denkmal e. V., kterou založil J. Bengel v roce 1873 jako továrnu na řetízky k hodinkám a která se postupně stala světově proslulou výrobnou šperků. V první polovině 20. století se proslavila výrobou šperků Art Deco. Vyvrcholením dne pak bylo přijetí u zemského rady dr. Mathiase Schneidera na zámku Birkenfeld. Dr. Schneider nás seznámil s historií zámku a potom následovala neformální debata o aktuálních problémech, které musí řešit obě země, např. o ochraně životního prostředí. Třetí den jsme strávili poznáváním širšího okolí města Idar-Oberstein. Z města Bingen jsme jeli lodí po Rýnu do půvabného městečka Rüdesheim, odtud pak lanovkou k památníku Niederwalddenkmal, turistickou cestou pěšky k další lanovce a lodí zpět do Bingenu. Počasí nám přálo, a tak jsme si den opravdu užili. Zbývala už jen závěrečná společná večeře se všemi německými partnery a další den ráno odjezd zpět do České republiky. Na úplně poslední setkání tohoto projektu se můžeme těšit v červnu v Příbrami.

autor článku: Mgr. Hana Ruferová | OA a VOŠ Příbram