Dnes je středa 24. únor, svátek má Liliana.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Čech pořídil třetí nejlepší fotku na světě - ze stavby v Mníšku pod Brdy!

přidáno: 12. 05. 2017

Oldřich Bubák - muž mnoha řemesel – polárník, jenž jako první Čech došel na oba póly, cestovatel, jenž putoval po 170 zemích, fotograf, průvodce, hudebník, spisovatel, překladatel, konstruktér. Dnes přebíráme článek o tomto skvělém muži, který získal bronz na Světovém poháru fotografů za fotografii z Mníšku pod Brdy.

Ojedinělý kousek se podařil známému českému polárníkovi, cestovateli, průvodci, fotografovi a spisovateli Oldřichu Bubákovi. Ze soutěže World Photographic Cup v Yokohamě, které se přezdívá "olympiáda ve fotografování", si přivezl bronz v kategorii reportážní fotografie. Tento Světový pohár fotografů je výjimečný v tom, že v něm kromě jednotlivců soutěží i národní týmy. Porota hodnotila stovky příspěvků od fotografů z 26 zemí světa, poté vybrala deset finalistů, z nich vyhlásila tři medailisty.

Vyzkoušel si post ředitele filharmonie i dělníka v kovošrotu, hrával na bicí na lodích v Karibiku. V Tibetu mezi buddhistickými mnichy je jako doma, miluje i polární oblasti. "Miluju to tady. Mým cílem je dostat se na dno své duše, a to jde tady hrozně rychle. Když strádáte uprostřed ledové pustiny, máte ke své duši mnohem blíže než tady v pohodlí," říká Bubák.

Navzdory velkým nákladům český zástupce do Yokohamy odcestoval a vyplatilo se - přivezl si bronz. "Je to jen potvrzení, že v této době, kdy technika dovoluje fotit v podstatě každému, navíc umožňuje i ty nepovedené fotky následně upravit, ještě existuje určitá spravedlnost a selekce opravdové kvality. Focení srdcem funguje a komise složená z odborníků to prostě vycítí a ukáže to světu," hodnotí svůj úspěch Bubák.

Protože tento muž mnoha řemesel proslul tím, že procestoval 170 zemí a jako první Čech došel na lyžích na severní i jižní pól, logicky se nabízí otázka, odkud úspěšný snímek pochází."Je z Mníšku pod Brdy. Z běžné stavby," usmívá se. "Když jsem zmáčkl spoušť, hned jsem věděl, že to bude skvělá fotka."

Reportážní fotky často vznikají v extrémních podmínkách v odlehlých koutech světa nebo ve válečných vřavách. Tento snímek se však rodil velmi odlišně. Rok  fotografoval katalog ke dvacetiletému výročí stavební společnosti. Zaznamenával objektivem mostaře, kolejáře, zedníky, řidiče, svářeče i projektanty a vytvářel portrét firmy v každodenní existenci.

"Abych udělal tu nejlepší možnou fotografii, o kterou mi právě jde, musím být uvnitř, a pokud chci navíc dosáhnout jisté úrovně pochopení a hloubky, musím se stát aktérem toho, co se děje," říká,

Koncem dubna pak obdržel na udílení cen Asociace profesionálních fotografů ČR ocenění "Osobnost české fotografie 2016 - Nejúspěšnější autor soutěží FEP", díky svým výsledkům v soutěžích evropské fotografické federace.
"Co je smutné, že takový úspěch v našich geografických končinách nikoho moc nezajímá," povzdechne si.

Převzato z Aktuálně.cz, celý článek najdete zde

 

autor článku: Zuzana Hronová