Dnes je pátek 23. duben, svátek má Vojtěch,
je Světový den knihy a autorského práva.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

Letos potřebujeme vyřešit zásobování pitnou vodou, říká starosta z Čími

přidáno: 26. 01. 2021

Menší obec Čím, se nachází asi 15 km východně od Dobříše. Žije zde něco málo přes 300 obyvatel a jejich starostou je již několik volebních období pan Miloslav Haniš.

Co vše se v Čími dělo v loňském roce a co je třeba řešit v tom letošním? Starosta Miloslav Haniš odpověděl na tyto otázky a vyjádřil se i k tomu, jak v obci zvládli příchod pandemie.

Do čeho jste v Čími v loňském roce nejvíce investovali? 

Tak jako každý rok mezi investiční akce patřily opravy místních komunikací. V některých částech se opravovalo, jinde se pokládal nový povrch a samozřejmě probíhala celoroční údržba. Každopádně jsou to investice, které z rozpočtu obce ukrojí nezanedbatelnou část.

Vzhledem k tomu, že jsme v covidové době všichni zaznamenali oblibu cyklistiky v nejrůznějších podobách, rozhodli jsme se u nás vybudovat cyklo-adrenalinovou cyklokrosovou dráhu. To se povedlo hlavně díky několika dobrovolníkům, a hlavně nadšencům. Povedlo se nám tak naše malé obyvatele odsunout z frekventované komunikace.

Pro Čím jsme pořídili v loňském roce taky nový traktorový nosič kontejnerů, který byl z větší části financovaný z projektu Středočeského Fondu rozvoje obcí a měst.

Jak jste zvládli příchod pandemie covid-19 a co pro Vás bylo z tohoto pohledu nejtěžší?

Pandemii jsme z mého pohledu zvládli poměrně dobře. I přesto, že se k nám informace dostávali velmi opožděně.

Seniorům byla nabídnuta pomoc ve formě závozu potravin, za což bych chtěl poděkovat provozovatelům prodejny potravin v Čími. Zajišťovali jsme také vyzvedávání léků z lékáren. Velký dík patří všem, kteří se zapojili do čímské šicí akce "Rouška za každá ouška". Průběžně probíhala pak jejich distribuce. Samozřejmě pomoc trvá dál. Už to není tak intenzivní, protože jsme se s touto situací naučili žít.

A co bylo nejtěžší? Asi narovnat záda od toho šicího stroje. Mrzí mě česká povaha, která se opět projevila v tom prvotním chaosu a odrazila se v přemrštěných cenách za věci související s pandemií.

Jaké plány má obec Čím do roku 2021?

Co v letošním roce? Potřebujeme vyřešit zásobování pitnou vodou. Pokles vody ve starých kopaných studních je v desítkách centimetrů. Letos nás tak čeká hydrogeologický průzkum, projekt a pak dál ke zdárnému konci. Bude to akce spíš na další léta.

autor článku: redakce DA