Dnes je úterý 16. duben, svátek má Irena.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

V Mníšku pod Brdy spustili rodiče petici za nový školní Pavilon

přidáno: 22. 09. 2017

Na zahájení stavby Pavilonu čekají učitelé i rodiče žáků Základní školy Komenského 420 v Mníšku pod Brdy. Její kapacita je totiž na historickém maximu. Stavební řízení zdržují byrokratické překážky a podaná trestní oznámení odpůrců projektu. Rodičům došla trpělivost a sepsali petici Za Pavilon. Do současnosti ji podepsalo více než 250 lidí a na toto téma zástupci města v pondělí s občany besedovali.

„Už tři roky se s panem starostou vždy na podzim scházíme a řešíme, kam dáme další děti. Jejich počet stále roste,“ uvádí Michaela Pažoutová, ředitelka Základní školy Komenského 420. Sedm set devadesát žáků a osmdesát zaměstnanců této školy jsou výmluvná čísla. „Město jako zřizovatel každým rokem přidává dvě třídy. Škola už víc nafouknout nejde, řešení představuje právě stavba nového Pavilonu,“ uvádí starosta Petr Digrin.

Za více místa pro děti ve škole. Za Pavilon

Problém přeplněných tříd trápí i rodiče dětí. „Kvůli tomu, že třídy jsou přeplněné, nemůžou být naplněné zajímavé výukové programy, určené do tříd s menším počtem dětí, a to je určitě škoda,“ zmínila paní Tereza, která doprovodila první den školy své dítě.

„Těšíme se, že by Pavilon přinesl i zázemí pro kulturní akce, vždyť by to bylo přínosem pro celý region,“ vítají plánovanou stavbu rodiče novopečeného prvňáčka, Michal a Martina.

Z nespokojenosti s průtahy kolem zahájení stavby Pavilonu sepsali rodiče petici. „Každý podpis snad pomůže přesvědčit jednotlivce bránící projektu, aby změnili názor a ukázali, že i jim jde především o prospěch mníšeckých dětí,“ stojí v petici.

Že výstavba Pavilonu stále není na obzoru, a to ani přes snahu města a podporu stovek občanů, se na pondělní bouřlivé besedě potvrdilo. Dva oponenti projektu během debaty dali najevo, že chtějí i nadále brzdit stavební řízení. Až když zhasla světla v sále, podepsali s rodiči a se starostou memorandum, které by mohlo patový stav odblokovat.

Obavu z nedostatečně řešeného odvodu dešťových vod město vyřeší ochranným valem. Nechá také vypracovat nezávislou hlukovou studii, když oponentům nestačí ta stávající, mluvící o tom, že hlukové poměry se v okolí nového Pavilonu nejen nezhorší, ale naopak zlepší. Všechny tyto otázky projednala rada města na svém středečním jednání.

Opoziční zastupitel Pavel Jeřábek se zavázal, že předá radním seznam námitek, které budou součástí místního šetření 3. října 2017 a tím budou vypořádány. Pokud se memorandum dodrží, Pavilonu by nic nemělo stát v cestě. Zkušenosti s dodržováním minulých dohod však velí k opatrnosti.

Ať stojí, ale někde u sousedů

„Situace školy je neúnosná. Ať jsou obavy odpůrců jakékoli, vždy se můžeme dohodnout a řešit to ve věcné rovině,“ dělal si naděje v úvodu pondělní besedy v jídelně základní školy, kde se sešla zhruba stovka lidí, Michal Burger, jeden z iniciátorů petice.

Průběh večera měl ukázat, že právě udržení debaty ve věcné rovině nebude jednoduché. I když nakonec odpůrci projektu v podstatě připustili, že nová školní budova je třeba, nechtějí ji před svým prahem. „Ať stojí, ale někde u sousedů,“ dá se popsat jejich krédo.

Škola není nafukovací

„Pavilon se velmi pravděpodobně nepodaří otevřít na začátku příštího školního roku, jak jsme plánovali. Je to administrativně i technicky nemožné. Nezbývá nám nic jiného než jednat o rozšíření kontejnerových tříd,“ uvedl radní David Řehoř.

V současné době je to jediná možnost, jak navýšit kapacitu školy, aby pojala každoroční nárůst počtu žáků. „V posledních pěti letech má škola dvojnásobné množství žáků a každý rok přibývá dalších padesát, které je třeba někam dát,“ říká Michaela Pažoutová, ředitelka vzdělávacího zařízení s osmi sty žáky a osmdesáti zaměstnanci.

Město se snažilo odstranit „zádrhele“ projektu

Ve stavebním řízení se město snažilo vyhovět smysluplným připomínkám obyvatel, kteří u nového Pavilonu budou bydlet. „Projekt jsme doplnili například o hlukovou studii okolí, spočítali kapacity kanalizace pro odvedení dešťové vody ze střechy a spočítali potřebné kapacity parkování a doplnili nová parkovací místa,“ vysvětluje starosta Digrin.

Odpůrci projektu Pavilonu ve svých připomínkách však usilovali o odstranění celého přízemí, kde mají být klubovny pro kroužky, mateřské centrum, klub seniorů, malý cvičební sál, velký sál a kavárna. „Tomuto požadavku jsme nevyhověli, neboť ruší celý společenský smysl projektu,“ uvádí starosta.

Před zahájením stavebního řízení se skupina odpůrců snažila výstavbu byrokratickými kroky zastavit, nebo alespoň zabrzdit. Podáváním stížností a odvolání především na nesprávný úřední postup nebo na podjatost úředníků způsobili oddalování vydání stavebního povolení.

Odvolání zásadně na poslední chvíli

„Město s námi nekomunikovalo včas. Teď už běží řízení, a protože jsou v projektu chyby, které ohrozí vaše děti, je jediná šance podat námitky. Budeme se odvolávat pořád, tak dlouho, až si vedení města řekne, že mu Pavilon za to nestojí,“ stál na svém Pavel Jeřábek, reprezentant zhruba dvacetičlenné skupiny občanů, která z toho vytvořila kontroverzní téma.

K hlasitějším z nich patří Milan Olšák, který na besedě zopakoval svůj argument, že Pavilon u školy nechce, protože má obavy z nedostatečného řešení dešťových vod v projektu. „Je vás pár lidí ze sousedství školy, ale nás jsou stovky, kteří s tím projektem souhlasíme v plném rozsahu. My jsme nebyli městem opomenuti,“ namítla Tereza Herdová, která působí i v komisi územního plánování.

autor článku: Martina Hrdličková | redaktorka Zpravodaje městečka pod Skalkou