Dnes je čtvrtek 22. duben, svátek má Vojtěch,
je Světový den knihy a autorského práva.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

Návštěva Nové Vsi pod Pleší s kouskem historie i současného života v obci

přidáno: 02. 02. 2021

Nová Ves pod Pleší je bezesporu jednou z nejvýznamnějších obcí našeho regionu. K tomuto faktu přispívá také její bohatá a zajímavá historie. V současné době u nás patří z pohledu počtu obyvatel mezi obce nejrychleji se rozrůstající, což se odráží i na jejím vzhledu a vybavenosti. Přijměte tedy dnes naše pozvání do Nové Vsi pod Pleší…

Při pohledu do historie obce nejednoho z nás zamrazí

Když se podíváme do historie, zjistíme, že v roce 2004 oslavila Nová Ves pod Pleší výročí 700 let.

V dávných dobách již za krále Karla IV. se v okolí této obce těžilo významné množství zlata o ryzosti až 23 karátů. Za husitských válek tímto krajem často táhla vojska a za 30leté války byla Nová Ves dokonce dvakrát vypálena. Tehdy byli zbylí obyvatelé nuceni přežít zimu ve sklepích a okolních lesích. Když v roce 1720 vypukl v Praze mor, jednou z nejvíce postižených obcí byla právě Nová Ves. Obec však procházela těžkými časy i dál. Vládl hlad a bída, silné mrazy, neúroda a lidé tady často umírali. Také proto v obci najdeme kapličku sv. Jana Nepomuckého se zvoničkou z roku 1842. V roce 1866 tady dokonce bylo ubytováno pruské vojsko po jehož odchodu vypukla v obci cholera a několik lidí zemřelo. Téhož roku v září pak vyhořel celý střed obce s 10 statky a 20 chalupami. Tehdy lidem pomohli obyvatelé z okolních obcí a vše se pomalu začalo otáček v obci k lepšímu. V roce 1883 byla v Nové Vsi postavena škola, ve které učil také skladatel Jakub Jan Ryba a následně byl založen sbor dobrovolných hasičů. Zásadní rozkvět obce pak začal po roce 1900, kdy byla postavena četnická stanice, knihovna a v roce 1908 byl položen základní kámen stavby sanatoria na Pleši, které dnes znám jako nemocnici. V roce 1920 byl pak na žádost změněn názve obce na Nová Ves pod Pleší a začala její nová éra. Ještě téhož roku obec navštívil také prezident T. G. Masaryk.

Nová Ves pod Pleší dnes…

Nová Ves pod Pleší je po Dobříši a Novém Kníně třetí největší obcí na Dobříšsku. Od začátku nového milénia tady stoupá počet trvale žijících obyvatel a vzhled obce se mění k nepoznání. Opravená náves, domy, obecní budovy, ale i další moderní vybavení a služby přináší v posledních letech velký rozkvět této obci a také významnou novou zástavbu na jejích okrajích.

V obci funguje obecní úřad, pošta, zrekonstruovaná mateřská škola pro 95 dětí, 1. stupeň základní školy, ordinace obvodního lékaře a dětské lékařky. Jsou zde obchody, restaurace, též zrekonstruovaná hasičská zbrojnice, fotbalové hřiště s novým zázemím, sokolovna, a dokonce i kulturní dům s knihovnou a obřadní síní. Mezi významná místa pak bezesporu patří Nemocnice na Pleši a Muzeum trabantů.

Nová Ves pod Pleší má také autobusové i vlakové spojení na Příbram, Dobříš, Nový Knín, Mníšek pod Brdy i Prahu.

Jak zvládli v Nové Vsi pod Pleší loňský rok a jaké má vedení obce plány do budoucna?

Jaké významné investiční projekty v Nové Vsi pod Pleší realizovali v loňském roce, jak zvládají život s Covid-19 a co plánují do letošního roku nám upřesnil starosta Nové Vsi pod Pleší Ing. Jan Havelka.

Vzhledem k proběhlým větším investičním projektům v minulých letech a také vzhledem k celkové situaci v loňském roce, kdy jsme např. ani nevěděli, jaké finanční prostředky ze státního rozpočtu můžeme očekávat, jsme v loňském roce nerealizovali větší investiční projekty.

Co se týká situace okolo koronaviru, tu jsme naštěstí zvládli snad docela dobře. Řekl bych, že nejhorší situace byla na jaře, kdy moc dobře nikdo netušil, o co vlastně jde.

Celková situace byla podle mě chvílemi až přehnaně vyhrocená. V obci jsme se proto snažili situaci v rámci možností uklidnit, ale nedostávali jsme k tomu prakticky žádné nutné informace. Podle mě i u zástupců dotčených orgánů převládal strach, aby něco nepokazili... A tak třeba z hygieny jsme nebyli schopni dostat jakékoliv potřebné informace, abychom mohli nějak podle nich jednat. A svádět tento nedostatek informací např. na GDPR je podle mě opravdu v takovéto situaci alibistické.

Do letošního roku mohu v tuto chvíli pouze přiblížit naše investiční plány, připravený kulturní a sportovní program.

V první řadě bude zahájena rekonstrukce čistírny odpadních vod, budeme revitalizovat vodní nádrž za restaurací Fantom a čekají nás větší opravy místních komunikací. V Nové Vsi budeme také dodělávat chodník od návsi směrem na jih obce a měla by proběhnout nebo alespoň začít dostavba chodníků a rekonstrukce autobusových zastávek v lokalitě Včelník. V plánu je také vybudovat menší hřiště včetně osvětlení u fotbalového hřiště a zrekonstruovat obřadní síň s knihovnou.

Máme připravený i určitý kalendář s programem kulturních a sportovních akcí, ale řekl bych, že vzhledem k situaci tady půjde spíše o to, co budeme rušit a zda se nám alespoň něco povede uskutečnit.

V tuto chvíli je otázkou, zda zvládneme všechny akce realizovat, nicméně náš rozpočet s nimi počítá.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.novavespodplesi.cz, www.naplesi.cz, www.muzeumtrabantu.cz)