Dnes je čtvrtek 21. leden, svátek má Běla.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Jiří Snížek demonstroval Středočeský kraj jako donut

přidáno: 13. 01. 2020

Česká pirátská strana si na víkendovém jednání celostátního fóra zvolila nové předsednictvo. Následující dva roky Piráty povede opět středočeský poslanec Ivan Bartoš.

Na celostátním setkání se pirátskému fóru také představil lídr kandidátky do nadcházejících krajských voleb Jiří Snížek a kandidáti na senátory Adéla Šípová a Cyril Koky.

Na sobotním jednání celostátního fóra proběhla volba nového republikového předsednictva. Pozici předsedy obhájil poslanec zvolený za Středočeský kraj Ivan Bartoš. Při prvním kole volby, která probíhala přes online systém, získal Bartoš 606 hlasů z celkového počtu 653. Jeho soupeři byli Mikuláš Ferjenčík (261 hlasů) a Vojtěch Pikal (376 hlasů). Do druhého kola volby by tedy postoupil Bartoš s Pikalem. Pikal však z druhého kola odstoupil a kandidoval na post místopředsedy.

Odpoledne probíhalo představení lídrů kandidátek do krajských voleb. Výrazně zapůsobil lídr za Středočeský kraj Jiří Snížek z Kolína, který si na pódium přinesl velký nafukovací donut, aby poukázal na specifika Středočeského kraje. 

“Já nejdříve vysvětlím, proč jsem si přinesl donut. Středočeský kraj skutečně na mapě jako donut vypadá. Je to okruh kolem Prahy, nebo jinak řečeno, kraj s dírou uprostřed,” uvedl Jiří Snížek na úvod svého projevu.

Při představování kandidátů do senátních voleb svým bezprostředním projevem zaujala kandidátka za obvod č. 30 Kladno, advokátka a matka pěti dětí, Adéla Šípová. Za obvod č. 42 Kolín se prezentoval známý romský aktivista Cyril Koky.

V České pirátské straně, na rozdíl od jiných politických uskupení, nefunguje volební systém delegátů. Volit může každý člen, nehledě na funkci má hlas každého stejnou váhu. Volba probíhá přes online systém, ve kterém lze hlasovat po přihlášení. V prvním kole se hlasuje o přijatelnosti kandidátů, lze tedy dát libovolný počet hlasů. Do druhého kola postupují kandidáti s nadpoloviční většinou hlasů a lze udělit hlas pouze jeden. Pokud by kandidáti ve druhém kole získali stejný počet hlasů, rozhodlo by se o vítězi losováním.

autor článku: Ondřej Petr - PR manažer Pirátů pro Středočeský kraj