Dnes je středa 24. únor, svátek má Matěj.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Rekonstrukce příbramského aquaparku aneb jak bude řešena plavecká výuka ?

přidáno: 06. 04. 2017

Příbramské zastupitelstvo odhlasovalo již koncem minulého roku rozsáhlou rekonstrukci zdejšího plaveckého areálu. Doba celkových oprav se odhaduje přibližně na jeden rok. Kam během této doby budou dojíždět naše školy a školky? Existuje nějaká další varianta, kam by se mohly plavecké výcviky přesunout? Zjistili jsme více od jednotlivých dobříšských ředitelů…

Současný stav bazénu

Plavecký areál v Příbrami byl postaven v roce 1977. V tomto roce tedy slaví Aquapark již 40leté výročí a to v opravdu havarijním stavu. Rekonstrukce je nevyhnutelná.

Co vše bazén po modernizaci nabídne?

Podle aktuálních informací by měla být rekonstrukce bazénového areálu zahájena až ve školním roce 2018/2019. V rámci oprav dojde nejen k rozšíření bazénu o dvě plavecké dráhy, ale také k přístavbě relaxačního a saunového světa. Vystavět by se mělo i několik druhů saun a parních lázní. Děti se mohou těšit na více vodních atrakcí. V neposlední řadě dojde také k rekonstrukci sprch a šaten.

Nový bazén za 250 milionů

Celkové náklady na modernizaci by měly činit přibližně 250 milionů korun. Částka by měla být financována městem formou úvěru.

Přijdou dobříšské předškolní děti o kurzy plavání ? Oslovili jsme všechny ředitele MŠ a ZŠ

Za 2. Mateřskou školu v Dobříši uvedla ředitelka, paní Růžena Chovanečková: „Naše škola pořádá plavecké výcviky pravidelně, vždy s ohledem na zájem rodičů. Plavání je pouze doplňkovou činností a není pro děti povinné. Pokud si rodič nepřeje, aby se jeho dítě plavání účastnilo, zůstává v MŠ a má běžný výchovně vzdělávací program. Plavání si rodiče dětí hradí. Cena za lekce plavání je stanovená dle ceníku Sportovního zařízení (Příbram) a za autobus, který je hrazen dle skutečných nákladů. V letošním roce jsme pořádali plavecké kurzy dvakrát, na jaře a na podzim. Po dobu rekonstrukce zařízení v Příbrami neplánujeme navštěvovat žádné jiné plavecké zařízení.  Ostatní plavecké bazény jsou pro nás z časového hlediska a vzhledem k režimu, který má mateřská škola, nevyhovující. Z hlediska dopravy by byly i vyšší i finanční náklady.“

4. Mateřská škola bude hledat náhradní variantu. „Praha je pro předškolní děti příliš daleko, takže se budu snažit najít jinou možnou variantu,“ uvedla za 4. MŠ Dobříš, ředitelka Monika Vaňková.

Děti ze základních škol budou muset jezdit až o několik desítek kilometrů dál

„Příbram nám potvrdila, že příští školní rok nás do výuky zařadí. Školní rok 2018/2019 budeme řešit podle stavu rekonstrukce plaveckého bazénu v Příbrami. Pokud Příbram nebude fungovat, budeme jezdit do Prahy nebo Berouna. Rozhodneme se podle aktuálních nabídek,“ říká ředitelka 2. ZŠ Dobříš, Bohumila Pallagyová.

 1. Základní škola v Dobříši zatím situaci neřeší: „Pro školní rok 2017/2018 pro nás zůstává příbramský plavecký stadion s případnou domluvou na operativní změně. Další školní roky prozatím neřešíme,“ sdělil ředitel 1.ZŠ, Jaroslav Motejlek.

Je to správné řešení?

Podíváme-li se na mapu, tak nejbližší bazény jsou v Berouně a v Praze na Barrandově. Časově vychází cesta zhruba nastejno oběma směry. Do Berouna je cesta přes Hostomice se značným počtem zatáček a převýšení, a zkušenost pedagogů říká, že tento úsek dětem mladšího školního věku ne vždy dělá dobře na žaludek.

Nabízí se však otázka, zda je vůbec pro děti vyhovující jezdit za plaveckým výcvikem až o několik desítek kilometrů dále. Nejenže se zásadně prodraží náklady spojené s cestou, ale učitelé i děti ztratí drahocenný čas, který by mohl být využit na výuku ve škole. Rozhodnutí zůstává v kompetenci ředitelů škol a školek. 

Jaký názor preferujete vy? Chcete, aby vaše děti jezdily na plavecké kurzy i za cenu, že na cestě stráví mnohem více času a kurzovné bude vyšší?

autor článku: Kamila Paulová