Dnes je neděle 14. duben, svátek má Vincent,
je Světový den monitoringu diabetiků.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Barevný podzim v mateřské škole Sovička ve Svatém Poli

přidáno: 09. 11. 2017

Mateřská škola Sovička ve Svatém Poli v září zahájila již čtvrtý rok svého působení. Kapacita školky se z původních dvaceti rozšířila na pětadvacet míst a v letošním školním roce bylo přijato šest nových dětí. Vzdělávací program podle možností doplňujeme kulturními, sportovními i zábavně-vzdělávacími aktivitami.

Hned v prvním zářijovém týdnu k nám přijelo divadélko „Zvoneček“ s pohádkou O Budulínkovi. Dětem se představení moc líbilo a kromě toho, že nám zpestřilo první dny ve školce, si děti mohly po představení také půjčit loutky, které si pan Zedník (který k nám s divadélkem jezdí) sám vyrábí.

První měsíc nového školního roku, kdy se děti seznamovaly s novými kamarády, uběhl jako voda a byl tu říjen, čas „malíře“ podzimu, který si letos pohrál s opravdu nádhernými barvami. Děti si mohly tvořit z různých přírodnin, které jsme si společně při vycházkách nasbírali, nejen ve školce ale i venku. Tento měsíc byl pro děti spojen s přírodou a se zvířátky. O zvířátkách jsme si povídali, malovali a zároveň jsme se zúčastnili projektu „Máme rádi zvířata“, jehož cílem je pěstovat v dětech kladný vztah ke zvířatům. Děti se dozvěděly, co je důležité vědět, když si člověk pořizuje zvíře, jak se ke zvířatům správně chovat a zodpovědně se o ně starat.

Další, tentokrát kulturní akcí v tomto měsíci, byla návštěva Divadla A. Dvořáka v Příbrami a představení „Povídejme si, děti“ - Tři minimuzikály na motivy pohádek Josefa Čapka (Jak si pejsek roztrhl kaťata, O pyšné noční košilce a Jak vařili dort). Měli jsme možnost shlédnout netradiční podání Čapkových pohádek s veselými písničkami, které se děti během představení naučily a samy se staly také spolutvůrci jedné ze známých pohádek.

S hudebně zábavným programem zaměřeným na zdravou výživu a hygienu při stravování „Přijede k nám návštěva“, k nám přijelo oblíbené hudební duo Vanda a Standa. Děti teď vědí, proč nemají jíst nahnilé ovoce a zeleninu, proč nemají jíst potraviny, které našly, nebo jim spadly na zem, proč nemají jíst potraviny, které mají porušený obal, proč nemají pít vodu z řeky atd.

Podzim s sebou nese nejen paletu barev, kterou nás naše příroda obklopuje, ale také začínající kašlíky, rýmy a chřipky. A proto děti v tomto měsíci navštěvovaly solnou jeskyni, která se nachází přímo ve Svatém Poli. Jako prevenci zdravého těla a mysli mají děti ve školce po celý rok pravidelné praxe Dětské jógy - kde se učí nejen správně dýchat, ale také propojovat dech s pohybem a pracovat se svou energií. Jóga mnoha dětem pomáhá i v sociální a duševní sféře, kdy se učí více sami sobě věřit a tím tak k sobě získat více lásky a důvěry.

Pravidelně je pro děti ve školce do programu zapojena také logopedie a „Předškoláček“- příprava dětí na vstup do první třídy.

Mateřská škola si zakládá na rodině jako celku, a proto poslední den v říjnu uspořádala „Podzimní tvoření“ - děti si připravily pro rodiče vystoupení s podzimní tématikou a jako překvapení upekly s dopomocí paní učitelky a paní kuchařky perník, potom společně s rodiči tvořily podzimní zvířátka z brambor i ovoce a dlabaly dýně.

U nás v mateřské škole jsme si užili krásně barevný podzim...

autor článku: Bc. Štěpánka Havlíčková | ředitelka MŠ Svaté Pole