Dnes je sobota 18. září, svátek má Kryštof.

www.hfad.cz/

Žákyně 2. ZŠ Dobříš se stala vítězkou prestižní komiksově-výtvarné soutěže!

přidáno: 22. 02. 2021

Letošního ročníku komiksově-výtvarné soutěže Centra vizuální historie Malach se za 2. ZŠ Dobříš zúčastnila žákyně 7. ročníku Veronika Hermannová. Škola pak s radostí oznámila, že její komiks se umístil na 1. místě v kategorii ZŠ.

„Už v půlce listopadu začali naši žáci pracovat v hodinách výtvarné výchovy na 9. ročníku komiksově-výtvarné soutěže pořádané Centrem vizuální historie Malach při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Tato soutěž byla vypsaná pro studenty a žáky všech typů škol – od mateřských až po vysoké,“ uvádí paní učitelka výtvarné výchovy Mgr. Adéla Zbíral z 2. ZŠ Dobříš.

Zadání soutěže: Vytvořit komiks na základě vyprávění pamětníků 2. světové války

Pro letošní rok měli soutěžící za úkol vytvořit komiks na základě vyprávění pamětníků 2. světové války, jejichž nahrávky se nacházely v Archive USC Shoah Foundation (The Institute for Visual History and Education).

1.nahrávka

  • Délka 2:11:44 – Jan Orlík, narozen 1919 v Praze, po okupaci Československa uprchl do Polska, kde vstoupil do československé armády a přes Švédsko odjel do Velké Británie. Bojoval u Dunkerque a po válce se vrátil do vlasti.

2. nahrávka

  • Délka 3:09:15 – Jaroslav Kraus, narozen 1922 v Praze, přežil ghetto Terezín a tábory Osvětim-Birkenau, Buchenwald a Meuselwitz.

Z těchto dvou nahrávek si žáci mohli vybrat osud autora, který chtěli ztvárnit. Na soutěži pracovali z 2. ZŠ Dobříš žáci VI.A, VI.B a VII.A. Do nejužšího výběru se pak dostalo celkem sedm prací, které putovaly do Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK Praha.

Na konci ledna vedení dobříšské školy obdrželo radostnou zprávu, že jejich žákyně Veronika Hermannová ze VII.A se umístila na 1. místě v kategorii základních škol.

Veronika ztvárnila ve svém komiksu příběh pana Jaroslava Krause, jehož vyprávění ji ze dvou nahrávek zaujalo více. A co nám vítězka ke své práci a výhře ještě prozradila?

Veru, jak dlouho jsi komiks tvořila?

Celé jedno odpoledne.

Jakou technikou je tvůj komiks malovaný?

Jen tužkou a pastelkami. Je to kresba na papír.

Stala ses vítězkou této celosvětové soutěže v kategorii základních škol za ČR. Co tomu říkáš? Jaká byla tvoje reakce, když jsi se o tom dozvěděla?

Byla jsem překvapená. 

Budeš se po takovém úspěchu chtít zúčastnit třeba i dalších podobných soutěží?

Raději ne... 

Čemu by ses jako dospělá ráda věnovala, respektive, už víš, kam budeš směřovat své další studium?

Ano, ráda bych šla na práva. 

A poslední otázka... Jaká byla tvá odměna za 1. místo v soutěži?

Ještě jsem nic nedostala. 

Ukázka z komiksu Veroniky Hermanové. 

Paní učitelka výtvarné výchovy Mgr. Adéla Zbíral k účasti svých žáků v soutěži dodává: „Naší motivací k účasti v této soutěži bylo nejen toto silné a citlivé téma, ale i účast na takto prestižní celosvětové soutěži. Vybraná díla vítězů předchozích ročníků byla například vystavena při příležitosti galavečera USC Shoah Foundation Ambassadors for Humanity v Los Angeles. Všem zúčastněným a vítězce gratulujeme!“

autor článku: redakce DA (zdroj: www.2zsdobris.cz)