Dnes je sobota 25. červen, svátek má Ivan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Zapojte se do dobrovolnického programu Amelie v Nemocnici Na Pleši!

přidáno: 19. 02. 2019

V Nemocnici Na Pleši pro březnový projekt "Tulipánový měsíc" hledají dobrovolníky, kteří by vypomohli s výzdobou nemocnice nebo třeba připravili pro pacienty nějaké zpestření - koncert, výtvarnou dílnu, přednášku apod.

Dobrovolníci Amelie chodí za onkologicky nemocnými do Nemocnice Na Pleši

Možná vás napadá, že je to těžké, nebo si kladete otázku, proč to vlastně ti lidé dělají. Dobrovolnice Zuzana k tomu řekla: „Proč Na Pleš? Protože jim jsem vděčná. Před čtyřmi lety tu byla moje babička a výtečně ji rozcvičili, nezlomili nad ní hůl. Tím, co dělám, chci poděkovat personálu, ale také podpořit nemocné.“ A co vlastně Zuzana dělá? „Jednou za čas přijdu s kamarádkami a kytarou, jdeme po pokojích a nabízíme lidem, že jim zahrajeme a zazpíváme to, co mají rádi. Je to krásný zážitek, odcházíme odsud vždy plné energie a radosti.“

Dobrovolníci Amelie docházejí Na Pleš od roku 2013 a doplňují komplexní nabídku služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké, kterou nezisková organizace Amelie, z.s. i díky spolupráci s nemocnicemi rozvíjí od svého založení v roce 2006. „Dobrovolníci Amelie chodí na onkologická oddělení nemocnic nebo se zapojují v Centrech Amelie. Přinášejí do nemocnice běžný, lidský kontakt a zpříjemňují nemocným čas – popovídáním, předčítáním, hraním her nebo doprovodem na procházku po areálu nemocnice, anebo vedením skupinek třeba s výtvarným zaměřením. To dělají i dobrovolníci v Nemocnici Na Pleši.“ upřesňuje koordinátorka dobrovolníků Dina Rišianová.

Kdo se může stát dobrovolníkem?

Dobrovolníkem se může stát každý dospělý, kdo ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu chce vykonávat činnost ve prospěch onkologicky nemocných a jejich blízkých. „Pokud by se někdo chtěl zapojit, třeba právě v Nemocnici Na Pleši, tak po úvodním rozhovoru se mnou musí absolvovat vstupní školení, podepsat smlouvu a zaškolit se přímo v nemocnici za doprovodu již zkušeného dobrovolníka. Nejbližší školení bude 4. - 5. dubna v Praze“, říká Rišianová. Březen je v Amelii zasvěcen projektu Tulipánový měsíc, jehož hlavní myšlenkou je přinést radost a naději nemocným i jejich blízkým. Zahrnuje výzdobu onkologických oddělení, workshopy, přednášky, kulturní akce či benefiční prodej tulipánů. Pro Nemocnici Na Pleši se výzdoby ujaly ZŠ Nová Ves pod Pleší, 1. ZŠ Dobříš, Pexeso, z.s. a Neposedný tygřík z.s. Děti po celý únor vyráběly dílka, která ozdobí a projasní nemocniční chodby a pokoje. Na programu je i výtvarná dílna a hudební představení. Stále je ještě možné se zapojit – přijďte pacientům zahrát, zazpívat, společně něco vytvořit!

Více o Amelii na www.amelie-zs.cz. Kontakt na koordinátorku dobrovolníků: dina.risianova@amelie-zs.cz.

autor článku: Redakce DA a Amelie, z.s.