Dnes je sobota 25. červen, svátek má Ivan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

FOTO: Ohlédnutí za návštěvou dětí kostela Nejsvětější Trojice v Dobříši

přidáno: 30. 04. 2022

Žáci základních škol z Dobříše a okolí navštívili před Velikonocemi kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši, aby si poslechli velikonoční příběhy a poznali význam celého tohoto svátku i období.

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek, oslavující Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V širším pojetí oslavujeme celý Svatý týden, a v nejširším smyslu je Velikonocemi myšleno padesátidenní období od neděle Zmrtvýchvstání až do letnic.

A právě proto, že jsou Velikonoce tak významným svátkem, pozval páter Angelo se svými farnicemi žáky základních škol na malou exkurzi přímo do dobříšského kostela.

Na program Římskokatolické farnosti Dobříš přišlo několik tříd žáků ze základních škol z Dobříše a okolních obcí. Hned v úvodu na všechny skupiny čekala pátrací hra. Děti měly v okolí kostela najít předměty, které se nějakým symbolickým způsobem vztahují právě k oslavě Velikonoc. Našly tak například krucifix, balíček bonbónů, svíčku nebo popel. Co jednotlivé věci asi znamenají a čím jsou spojeny právě s Velikonocemi se pak dětí ptal přímo páter Angelo.

Po úvodní hře se žáci přesunuli přímo do kostela, kde na ně čekal neméně zajímavý program. Formou vyprávění, ale i otázek, odpovědí a her se žáci i paní učitelky dozvěděli více o jednotlivých dne Svatého týdne.

Páter Angelo dětem postupně odrýval jednotlivé dny, vysvětloval jejich význam a poutavým příběhem představil dětem Ježíše Krista a jeho život. Pozornost byla samozřejmě věnována hlavně Velkému pátku, kdyby byl Ježíš odsouzen, ukřižován a následné pohřben. Největší křesťanský svátek je však slaven na Velikonoční neděli, kdy došlo ke Kristovu Zmrtvýchvstání.

V závěru programu si každý žák vzal svou svíčku, kterou mohl dát k obrazu, který se mu líbil nejvíce. Podle reakcí dětí i jejich učitelů a učitelek, které je doprovázeli se všem v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši líbilo a připravený program děti doslova hltaly. Z návštěvy si navíc odnesly nejen malé dárky, ale také nové znalosti a nový pohled na Velikonoce.

„Jsou to velmi krásné a povzbudivé akce – nejen pro mě, ale i pro samotné žáky, soudě podle jejich reakcí a zapojení. Rádi bychom pokračovali i v dalších letech!“ dodává k programům páter Angelo.

„Předvelikonoční naučná návštěva kostela byla pro děti nádherným zážitkem, při kterém se hravou a zábavnou formou seznámily se zvyky a původem nejvýznamnějším křesťanských svátků,“ říká paní učitelka Hana Subhanová z 2. ZŠ Dobříš, která navštívila program dobříšské farnosti se svými čtvrťáky.

autor článku: redakce DA