Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Jak a kde tráví děti na Dobříši volný čas? Pracovníci Terénu s nimi mluvili

přidáno: 09. 06. 2021

V období od března do května 2021 jsme navázali na monitoring, který probíhal již v době uzavření služby v loňském roce (v souvislosti s pandemií covid-19). Cílem bylo a je zjistit, kde se nejčastěji děti a mladí lidé vyskytují a jak tráví svůj volný čas. V průběhu uvedených měsíců jsme oslovili přes 100 mladých lidí.

Ptali jsme se na to, co dětem a mladým lidem na Dobříši vyhovuje, co jim chybí, co by potřebovali a co by chtěli změnit. V monitoringu jsme se zaměřili na odpolední čas ve všední dny, večerní hodiny v pátek a celé víkendy.

Dobříšský skatepark

Početnější skupinou je parta scházející se a využívající skatepark (jde o děti a mladé lidi ve věku 9-13 let, menší skupina ve věku 16 let). Tady se vyjadřovali hlavně k možnosti využívání skateparku a k tomu, co jim zde chybí. Nejčastěji bylo zmiňováno, že by uvítali alespoň částečné zastřešení (překážky nelze využívat v případě deště, ale také chybí prostor, kde by si mohli odpočinout ve stínu), osvětlení (přijde jim škoda, že v období podzim/zima nelze skatepark využívat déle) a uvítali by nové překážky (inspirací by podle nich mohl být i skatepark v Příbrami – tzv. bazén, delší reil). Jako nedostačující vnímají i místa k sezení, kde by si mohli odpočinout, případně dát svačinu. Oceňují, že se „konečně dočkali“ kontejneru na plast. Jako problematické vidí využívání skateparku malými dětmi. Překáží jim, neboť neumí jezdit a překážky pro ně nejsou určeny. Při upozornění je děti nebo i jejich rodiče ignorují a dochází k menším incidentům. Při šetření naši pracovníci vycítili nepříjemné zkušenosti a frustraci z komunikace s rodiči, kterou mladí lidé dnes už raději mnohokrát vynechávají.

Park za sokolovnou, hřiště u kina, břeh rybníka Pepež a další místa ve městě

Další početnější skupinkou jsou mladí lidé, kteří se sdružují na lavičkách v okolí centra města (plácek za sokolovnou, hřiště „u kina“, hřiště u prodejny potravin u Bedřicha, plácek okolo mola u Papeže, případně hřiště na Větrníku). Zde bylo nejčastěji tématem hovoru to, že vnímají, že lidem překáží (maminky na hřištích na ně koukají špatně, jejich přítomnost je obtěžuje, podle nich jsou ve věku, kdy už na dětské hřiště nepatří). Mluvili o tom, že jim na Dobříši chybí prostor, který by byl pro ně. Místo, kde by si mohli sednout a ve větší partě se třeba i s hudbou z repráku bavit. Chápou, že jsou hlučnější, ale nemyslí si, že by to bylo „přes čáru“. Takové místo by se podle nich mohlo vyskytovat někde, kde nebudou překážet, ale zároveň se např. do 10 min. dostanou do centra města. Tomu by mohlo odpovídat třeba sezení, které je na hřišti u bývalého kina (lavičky, stůl a zastřešení). Nově připravovaný park, který bude místo kina, který by se mohl jevit jako vhodné místo je však neláká. Místo je podle dětí blízko mateřské školky a zmiňovaného hřiště, kde by opět mohly "vadit". 

Která místa vnímá dobříšská mládež špatně?

Když se zeptáte, jaká místa by k setkávání nedoporučili po 21:00 hod., zmíní parčík za sokolovnou a pár míst na Větrníku. V tuto dobu se zde podle jejich slov schází starší osoby, které jsou často pod vlivem alkoholu nebo, jak samy děti říkají, „smažky“. Cítí to tak, že tito lidé jsou zde tolerováni, kdežto jejich partičky překáží. Mládež nad 15 let by uvítala nějaké možnosti vyžití, místa pro setkávání v pátek a v sobotu večer (diskotéka, koncerty). Za zábavou jezdí do Prahy, ale dojíždění je z důvodu odjezdu posledního autobusu z Prahy nepraktické. V Praze navštěvují hlavně Cross Club a koncerty.

Hodnocení monitoringu pracovníky NZDM Terén

Zpočátku jsme měli obavy, zda se s námi budou chtít mladí lidé venku bavit. Někteří nás znají z klubu, ale pro mnohé jsou naše tváře cizí. Opak byl pravdou. Uvítali, že „se konečně někdo zajímá o jejich názor“. 

Podrobná zpráva byla předána i na Městský úřad Dobříš, a to předsedkyni Komise prevence kriminality města Dobříše pro případné další využití.

Další plánovanou aktivitou jsou fokusní skupiny, kdy se s dětmi a mladými lidmi budou probírat a zpracovávat jejich názory a potřeby podrobněji.

Více informací o klubu naleznete na naši facebookové stránce: Nízkoprahový klub Terén nebo na instagramu: klub­_teren

autor článku: Za tým NZDM Terén Mgr. Lucie Hemrová