Dnes je čtvrtek 21. leden, svátek má Běla.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Dnes je Noc sokoloven! Zapojí se Dobříš i Nový Knín

přidáno: 12. 06. 2020

Noc sokoloven 2020 je právě dnes! Do jedinečné akce se zapojí nejen TJ Sokol Nový Knín, jehož sídlo stálo modelem letošního plakátu této celorepublikové akce, ale i dalších 70 sokoloven po celé České republice.

Zajímá vás, jaká zákoutí skýtají sokolovny ve vašem okolí a jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola? Přijďte navštívit sokolovnu ve vašem okolí během každoroční Noci sokoloven! Program je bohatý a vstupné žádné. A často je možné v sokolovně i přespat! Letos máte tuto možnost právě dnes 12. června 2020.

V roce 2020 se uskuteční již 6. ročník Noci sokoloven

Celorepublikový den s historií a architekturou Sokola si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí. Přitom jde často o dominanty obcí a nedoceněné architektonické poklady!

Sokolové během Noci sokoloven veřejnosti představují nejen historii svých jednot a budovy samotné, ale i to, co se v sokolských jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci případně zapojit. Obvykle se při této akci otevře více než 100 sokolských objektů ve všech regionech republiky. 

Seznam sokolských jednot, které se letošní Noci sokoloven účastní, a to včetně programů, naleznete na webových stránkách www.sokolskepamatky.eu v sekci "Noc sokoloven 2020".

Nejstarší sokolovně je skoro 160 let

První sokolovna vznikla v Praze v roce 1862 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Jeho členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu. Tenkrát ještě nemohli tušit, že po vzoru prvních jednot budou vystavěny stovky dalších sokoloven nejen ve městech, ale i v městečkách a vesnicích.

Do dnešních dnů se zachovalo asi 750 sokoloven, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Kromě toho vidíme na sokolovnách stavební etapy, proměny jejich funkcí či změny životního stylu společnosti.

K akci Noc sokoloven se přijojují také v Dobříši a Novém Kníně

Sokolové z Dobříše i Nového Knína se k této akci připojují pravidelně. Letos se navíc sokolovna v Novém Kníně stala modelem hlavního plakátu.

Novoknínská sokolovna se stala letos modelem celorepublikového plakátu akce Noc sokoloven. (zdroj foto: FB TJ Sokol Nový Knín)

 

autor článku: redakce DA (zdroj info a foto: https://sokol.eu/projekt/noc-sokoloven)