Dnes je středa 28. únor, svátek má Lumír.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Přírodovědný spolek Dobříš rozmístí po městě nová ptačí krmítka

přidáno: 27. 10. 2022

V rámci projektu „Přírodovědná osvěta veřejnosti a její zapojení do ochrany a péče o ptáky na Dobříšsku“ nechal Přírodovědný spolek Dobříš vyrobit tři ptačí krmítka, která budou od 1. listopadu 2022 k dispozici na různých místech ve městě. Do přikrmování ptáků se může zapojit každý, jen je třeba vědět, co do nich dávat.

Dohromady tři nová krmítka pro ptactvo najdou lidé od příštího týdne v Dobříši. Kde přesně je členové Přírodovědného spolku Dobříš mají v plánu instalovat?

„Jedno bude umístěno u pečovatelského domu, druhé v jedlovém hájku za domovem seniorů a třetí u dětského hřiště Nad Papežem. Přesné umístění krmítek bude k dispozici na internetových stránkách spolku,“ upřesnila paní Zuzana Strnadová.

Do přikrmování ptáků hlavně v zimě se můžete zapojit i vy…

Členové Přírodovědného spolku Dobříš budou v průběhu zimy do krmítek doplňovat potravu pro ptáky, a to zejména oblíbená slunečnicová semena. Nová ptačí krmítka jsou ale určena také pro přikrmování ptáků občany města.

„Vhodným přikrmováním mohou lidé přispět ptákům k úspěšnému přežití především zimního období a na jaře k zahnízdění,“ dodává paní Strnadová.

Pro přikrmování ptactva používejte zásadně jen přirozenou potravu ptáků, která jim nepůsobí žádné zažívací problémy. Do krmítek můžete dávat olejnatá semena slunečnice, máku, řepky, lnu, konopí, obilná zrna a jádra ořechů vlašských nebo lískových. Semena, která obsahují tuk totiž dodají ptákům potřebnou energii k překonání zimního období. Do krmítek v žádném případě nedávejte jakékoli odpadky z kuchyně, kynuté, slané nebo sladké pečivo, ani uzeniny nebo třeba těstoviny. Pestrá a správná strava přiláká ke krmítku více druhů ptáků a vy si pak můžete užít jejich pozorování.

Paní Zuzana Strnadová pak dodává, že další důležité a zajímavé informace naleznete přímo na webových stránkách spolku: „Aktuality a zajímavosti nejen o tomto projektu a další informace o tom jak a čím krmit ptactvo, jaké druhy ptáků můžete na krmítku vidět a další rady a zajímavosti najdete na našich stránkách www.spolekdobris.cz. Součástí projektu je i malířská soutěž pro děti a společné pozorování ptáků u krmítek.“

Projekt je spolufinancován formou dotace z rozpočtu města Dobříše.

Přírodovědný spolek Dobříš vás zve na společné pozorování ptactva

Přijďte spolu s námi pozorovat ptactvo na krmítku u rybníka Papež. Čeká vás povídání o zimujícím ptactvu a hra pro děti. Sraz v sobotu 26. listopadu 2022 v 9:00 hod. na dětském hřišti Nad Papežem.

A v plánu je i další společné pozorování u ptačího krmítka v jedlovém hájku za domovem seniorů. Těšit se můžete na povídání o zimujících ptácích a ukázku živých ptáků spojenou s kroužkováním. Sraz v sobotu 10. prosince 2022 v 9:00 hod. na parkovišti u vstupu do anglického zámeckého parku na Dobříši.

K účasti na setkání u krmítek potřebujete jen teplé oblečení a dalekohled s sebou. Za účast se nic neplatí a není třeba se ani předem hlásit.

Autor fotografie: Martin Strnad

Informace o aktivitách Přírodovědného spolku Dobířš můžete sledovat také přes:

 facebookový profil Přírodovědný spolek Dobříš nebo instagramový účet @prirodovednyspolekdobris.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.spolekdobris.cz)