Dnes je neděle 25. září, svátek má Zlata.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Dobříšáci chtějí spojit Česko a postavit největší PUZZLE. Povede se jim to?

přidáno: 30. 04. 2020

Loni se dobříšské organizaci Děti bez mobilu povedlo spojit okres. Letos to chtějí dokázat s celou Českou republikou. Zapojit a stát se rekordmany při stavbě největších PUZZLÍ ČR může každý. Navíc tím pomůžete dobré a správné věci!

V loňském roce vznikla, díky nadačnímu fondu Děti bez mobilu, přímo v Dobříši největší ručně šitá pikniková deka v České republice. Povedlo se tak uskutečnit krásnou akci, která spojila lidi a zároveň dala vzniknout největší piknikové dece v naší zemi.

Organizátoři rekordu jdou letos ještě dál!

V neděli 26. dubna 2020 odstartovala nadace Děti bez mobilu novou ročníkovou akci 2020 s názvem „Spojme Česko“.

Mapa je již vyrobena a skládá se z 5 060 ks jednotlivých dárcových dílků velikosti A4 (celkově cca 20x15m). Lidé se mohou na jednotlivé zakoupené dílky zvěčnit např. monogramem, vzkazem, myšlenkou a stát se tak hlavními aktéry nového rekordu.

Realizátoři této myšlenky chtějí navázat na loňskou akci s šitím piknikové deky, která se velmi povedla. Zůstávají stále věrni „spojování“ a přidávají celé věci hlubší podstatu i dosah.

Na podrobnosti, k akci „Spojme Česko“, jsme se zeptali předsedy správní rady nadačního fondu Děti bez mobilu Bc. Jakuba Jánského.

Jak Vás napadli zrovna puzzle?

Nápad puzzle vznikl poměrně rychle. Moc se nám líbila myšlenka spojení lidí, která se osvědčila na největší ručně ušité piknikové dece, tak jsme na ni chtěli navázat. A co dokážete spojit a vytvořit tak potřebný celek? Puzzle.

Další myšlenky poté vedly ke grafickému obsahu, kde zvítězila varianta mapy, jako symbol naší vlasti. Spojujeme tak vlastně národ. Vím, je to za hranicí Dobříšska, a už mi to i pár lidí dalo sežrat (směje se Jakub), ale jde zase o reprezentaci našeho města.

Kde, vznikla myšlenka, spojit tuto akci se sbírkou pro stavbu nového hospice pro děti "Dům pro Julii"?

Když jsme měli hotový koncept naší ročníkové akce, přímo se nabídla myšlenka věnovat akci nějakému dobrému účelu. Je fajn něco vytvořit a být viděn, ale určitě je lepší, když má akce nějaký happy end. Jel jsem jednoho dne ráno do práce a slyšel upoutávku v rádiu, kde známý zpěvák ksindlx propagoval svůj koncert právě na podporu této stavby. Řekl jsem si, to by mohlo být ono. Kontaktoval jsem proto vedení této organizace a vydal se do Brna. Zde jsem se po dlouhém rozhovoru přesvědčil, že to bude správné rozhodnutí.

V současné době je hotova dokumentace ke stavebnímu povolení a vytváří se realizační projekt. Také se jedná s městem o realizaci této stavby a započít se stavebními pracemi, by se mělo koncem roku 2020 popř. začátkem 2021.

Proč zrovna Brno?

Ano, nový dětský hospic bude v Brně. Bude zatím jediný svého druhu na území České republiky, další se má stavět v Motole, kde asi nebude takový problém potřebné finance sehnat. Sám rád sdílím rivalitu mezi Čechami a Moravou a možná právě proto bych zde, při tak vážné věci, udělal výjimku.

Kde, je plánováno puzzle skládat?

To je dobrá otázka, na kterou zatím nemáme odpověď. Určitě bude potřeba rovná pevná plocha min. o velikosti 20x15m (cca velikost výsledného složení) a město je v řešení. Nevím, jak veliká bude základová deska domu hospice ;-), nicméně pořád mě to samozřejmě táhne domů.

Kolik projekt stál?

Celkové náklady nejsou zrovna malé. Když započítáme všechny položky (tvorba webu, licence mapy ČR, finální grafická podoba, samotná výroba tisku s ořezem a poštovné) dostaneme číslo okolo 200 000 Kč.

Kdo projekt financoval?

90% projektu financovala fyzická osoba, která se v projektu shlédla, zbylých 10% pak přátelé DBM.

Dobříšáci jdou do dalšího rekordu. Spojují Česko. Spojují Srdcem!

Slavnostní složení celé mapy a předání finančního daru na stavbu hospice se odvíjí od obsazenosti dílků, tj. šíření myšlenky k lidem a o tuto pomoc bychom vás rádi požádali.

Jak to funguje?

  • Mapa České republiky je v rámci veřejné sbírky rozdělena na jednotlivé očíslované dárcovské dílky PUZZLE s minimální hodnotou 250 Kč.
  • Očíslované polohopisné dílky si můžete vizuálně vybrat v záložce  Mapa dílků a rezervovat.
  • Po uhrazení finančního daru v minimální výši 250 Kč na transparentní účet konané akce č.ú.: 2301722604/2010 pod variabilním symbolem, kterým je číslo dílku, jsou dílky posílány napříč celou republikou na předem domluvenou adresu.
  • Spolu s dílkem obdržíte certifikát o spoluúčasti na akci Spojme česko
  • Na dílek je vhodné lihovou fixou zvěčnit své jméno, monogram, vzkaz nebo název darované organizace.

Vytvoříte si tak vlastní nezapomenutelnou vzpomínku na tuto akci a pomůžete mnoha rodinám!

POMŮŽETE i vy správné věci a ZPOJÍTE SE?

Pomozte nám udělat dobrý skutek a vytvořit nový rekord, kde nejde jen o to být nejlepší. Děkujeme!

autor článku: Bc. Jakub Jánský - nadační fond Děti bez mobilu