Dnes je sobota 27. listopad, svátek má Xenie.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Večer sokolských světel s lampionovým průvodem a vypuštěním lodiček

přidáno: 07. 10. 2021

Na den 8. října v kalendáři připadá Památný den sokolstva. Také v Dobříši si letos opět připomenou tragické události 2. světové války a uctí památku padlých sokolů akcí Večer sokolských světel.

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence našeho spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.

V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci „Akce Sokol“ zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí. Její majetek byl úředně zabaven.

Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka pronesená ke spoluvězňům zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

Sokolové z Dobříše uctí památku lampionovým průvodem a vypuštěním lodiček se svíčkami

Dobříšští sokolové se přidávají k celorepublikové akci již tradičně. Také letos tak vyjde v pátek 8. října v 18:00 hod. lampionový průvod od sokolovny k rybníku Papeži. Tady pak všichni účastníci akce společně vypustí lodičky se svíčkami.

Lodičky vyrábějte z ekologických materiálů. Návody zde:

autor článku: redakce DA (zdroj: www.sokol.cz)