Dnes je sobota 18. září, svátek má Kryštof.

www.hfad.cz/

V Příbrami začne testování na covid-19 i stěrem z úst

přidáno: 09. 04. 2021

O testy na covdi-19 zájem neustále roste a v nejbližší době růst zřejmě ještě bude. Negativním testem je již nyní podmíněna spousta aktivit, a vypadá to, že bez něj nevyrazíme ani na letní dovolenou. Ne každému je ovšem test z nosu příjemný, někdy je i bolestivý. To se konečně vyřeší.

Už i v Příbrami začne od pondělí 12. dubna testování na covid-19 formou stěru z úst. Nové testovací centrum GenDetective je zřízeno nedaleko příbramského náměstí 17. listopadu.

Zajímají vás další informace? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s Bronislavem Sládkem, který s tímto projektem přišel.

Budou to první testy výtěru z pusy v Příbrami?

Ano, to byl pro mě jeden z hlavních důvodů otevření tohoto centra. Pomalu se blíží čas dovolených a pokud nám to stav dovolí, tak lidé budou moci cestovat s negativními PCR testy. Pro mě jako budoucího rodiče, je výtěr z úst jasná a hlavě šetrná volba.

Jak test probíhá? Kam až se zavádí tyčinka?

Zájemce o test si rezervuje v našem rezervačním formuláři na www.testypribram.cz konkrétní datum a čas. Poté vyplní potřebné osobní údaje. Následně se na určený čas dostaví do odběrového místa, kde je mu po kontrole totožnosti proveden odběr výtěrem z dutiny ústní. Výtěr probíhá za použití stěrkové tyčinky, kterou se odebere vzorek z místa u kořene jazyka. Tento odebraný vzorek se uloží do zkumavky a následně jej spolu s dalšími vzorky transportujeme v chladícím boxu do laboratoře, kde jsou tyto vzorky vyhodnoceny. Výsledek testu přijde testovanému do e-mailu včetně mezinárodního certifikátu, který má testovaný již v ceně.

Jaká je cena testu?

Cena pro samoplátce je 1600 Kč.

Hradí testy zdravotní pojišťovna?

Pokud má zájemce o test podezření na přítomnost covid-19 u něj samotného nebo byl v kontaktu s někým pozitivním, může neprodleně zavolat svému praktickému lékaři, sdělit mu tuto informaci a požádat ho o zadání online žádanky o provedení PCR testu. Potom se přes rezervační formulář na našich stránkách zaregistruje na určitý datum a čas, kdy chce, aby mu byl test proveden. Po příchodu se zájemce nahlásí přítomnému personálu, že jde na žádanku od lékaře. V systému bude dohledán a odběrný personál provede odběr. V tomto případě má testovaný test na covid-19 zdarma (hradí jej jeho zdravotní pojišťovna).

Jaká je denní testovací kapacita?

Denní kapacita je až 300 osob.

Za jak dlouho mi přijde výsledek testu?

Výsledek testu přijde v naprosté většině případů ještě týž den večer. Nejpozději však do 24 hodin od odběru.

Jak těžké bylo zařídit odběrové centrum?

Samozřejmě to není jednoduché. Je třeba splnit mnoho hygienických i organizačních opatření. Mít odborný personál a získat povolení od příslušné KHS a Krajského úřadu.

Kdy se otevírá odběrové centrum?

Odběrové centrum bude zprovozněno od pondělí 12. dubna a v provozu bude denně od 8:00 do 18:00 hod.

Jak funguje Vaše komunikace s hygienou?

Komunikace funguje dobře, částečně ji zajišťuje přímo naše laboratoř a odborný personál.

Plánujete i další odběrová místa tohoto typu?

Uvidíme, jak se centrum rozjede. V případě zájmu budeme řešit i nabídku antigenních testů.

GenDetective

  • odběrné místo: Politických vězňů 88, 261 01 Příbram
  • webové stránky pro rezervaci: www.testypribram.cz

autor článku: redakce DA