Dnes je sobota 25. červen, svátek má Ivan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Tulipány jako symbol jara a naděje pro onkologicky nemocné Na Pleši

přidáno: 31. 03. 2021

Projekt neziskové organizace Amelie s názvem Tulipánový měsíc se navzdory ztíženým podmínkám nouzového stavu uskutečnil i letos.

Během měsíce března se podařilo realizovat mnoho aktivit v nemocnicích i mimo ně. Jejich společným cílem bylo přinést s jarem i naději všem, kdo se osobně či v blízkém okolí potýkají s onkologickým onemocněním. Pacientům izolovaným v nemocnicích zprostředkovat vzkaz podpory a dát jim najevo, že na ně lidé venku myslí.

Nejviditelnější součástí projektu je tulipánová výzdoba desítek nemocnic po celé ČR, na které se vždy podílejí místní školky, školy, spolky i veřejnost. Kromě toho projekt zahrnuje např. zajímavé on-line přednášky anebo benefiční prodej tulipánů.

Chceme nemocným nabídnout přímou podporu nejen od nás, kdo se tím celoročně zabýváme, ale i od lidí mimo. Záleží nám na tom, aby lidé v nemoci nezůstávali sami a díky veřejnosti se to každoročně daří.“ vysvětluje ředitelka Amelie, z.s. Michaela Čadková Svejkovská.

Do výzdoby Nemocnice Na Pleši se letos zapojily obě Základní školy v Mníšku pod Brdy, Magdaléna, o.p.s., Základní škola v Nové vsi pod Pleší a také veřejnost prostřednictvím mníšeckého Scuku. Srdečné poděkování patří všem učitelkám a vychovatelkám, které se svými žáky nadšeně tvořily. Zapojili se i naši stálí dobrovolníci a odvedli velký kus práce“, vyjmenovává koordinátorka dobrovolníků Amelie Dina Rišianová.

Letošní ročník projektu byl kvůli trvajícímu zákazu návštěv v nemocnici ochuzen o kulturní a společenské akce pro pacienty, které Amelie vždy ve spolupráci s dobrovolníky připravuje, na druhou stranu však přinesl rekordní počet obrázků a výtvorů, které ozdobily celou nemocnici. Na Pleš Amelie doručila několik stovek obrázků, papírových tulipánů na špejli a dalších originálních dekorací.

Moc mě těší a mám radost, že jsme se mohli zapojit pro tak smysluplnou a povzbuzující věc. Věřím, že práce dětí pacienty potěší a dodají jim tolik potřebnou sílu.“ podělila se o svůj zážitek z tvoření s dětmi paní učitelka Lucie Branná ze ZŠ Mníšek pod Brdy, Komenského 420.

Přestože je Nemocnice na Pleši od loňského podzimu uzavřena všem návštěvám, dobrovolníci zůstali aktivní a průběžně připravují pacientům různá zpestření v podobě jednoduchého výtvarného tvoření, vzkazů, přáníček, drobných pozorností apod. V současné době se dobrovolníci také připravují na zahájení pravidelných on-line hovorů s pacienty, které alespoň trochu nahradí tolik chybějící osobní kontakty.

autor článku: redakce DA