Dnes je čtvrtek 21. leden, svátek má Běla.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

VIDEO: Pečovat a žít doma je normální - Co udělat nejdříve

přidáno: 18. 11. 2020

Pracovníci z Centra pro komunitní práci střední Čechy vytvořili video rady pod souhrnným názvem „Pečovat a žít doma je normální“.

Péče v domácím prostředí o děti či dospělé se zdravotním postižením, o nemocné, stárnoucí rodiče či partnera je náročná a patří k jedněm z nejtěžších situací v životě, se kterými se setká mnoho z nás. Informace a návody, které by v těchto případech pomohly, nejsou snadno dostupné.

Pečující na péči ale nemusí být sami!

Naše videa vám poradí, jak zvládat péči o své blízké v domácím prostředí

V České republice jsou stovky tisíc těch, kteří pečují o své blízké, a část z nich neví, jak na péči nebýt sám. „Dochází k tomu, že jsou mezi námi lidé, kteří několik let doma pečují, např. o manžela, partnera, dítě/dospělé dítě se zdravotním postižením a nevyužívají všechnu podporu, kterou stát a další instituce nabízejí. Proto jsme vytvořili krátká návodná videa pro pečující, která na sebe tematicky navazují, vycházejí z našich zkušeností, zkušeností našich klientů a rozhovorů s odborníky. Forma videí reaguje na různé komunikační možnosti pečujících. Animace umožní se vizuálně zorientovat, díky mluvenému slovu získají informace i lidé se zrakovým postižením, titulky zprostředkují obsah i těm, kteří mají horší sluch, a znakový jazyk zajistí předání informací neslyšícím,“ vysvětluje ředitelka CPKP střední Čechy Martina Macurová.

Celkem vznikla 4 videa, která obsahují rady, jak se s náročnou situací vyrovnávat: Co udělat nejdříve, Finanční a materiální podporaKdo mi s péčí pomůže a Co a jak dál.

Pečovat a žít doma je normální: 1. díl - Co udělat nejdříve

První video, které vám dnes představíme obsahuje rady a doporučení, co je potřeba zařídit, když rodina začíná o někoho pečovat.

Dalším video, na které se můžete těšit opět příští týden ve středu 25. listopadu se budeme věnovat tématu finanční a materiální podpory. „Příště se dozvíte, kde a jak žádat finanční a materiální podporu. Možností se nabízí hodně a je dobré o nich vědět. Hlavně se nesmíte bát požádat o pomoc v rodině nebo u lidí ve vašem okolí. Zapojte do péče co nejvíce dalších lidí z rodiny, přátel a služeb hned od začátku. Zkrátka se snažte rozdělit péči mezi více osob, abyste se sami v povinnostech neztratili,“ uvádí projektová manažerka Petra Štěpová.

Centrum pro komunitní práci střední Čechy je organizace, která se od roku 1996 věnuje vzdělávání a poradenství, tvorbě strategií, podpoře komunikace a různým analytickým činnostem. V posledních letech se zaměřuje na neformálně pečující ve Středočeském kraji, kterým poskytuje poradenství, realizuje pro ně různé vzdělávací aktivity a podporuje vznik a setkávání svépomocných skupin.

Videa vznikla ve spolupráci s grafickým studiem Mowshe s.r.o., Deaf friendly a dalšími odborníky. Jsou dostupná zdarma pro všechny zájemce, např. poskytovatele sociálních a zdravotních služeb, města, obce a další instituce.

autor článku: Tým CPKP střední Čechy