Dnes je neděle 14. duben, svátek má Vincent,
je Světový den monitoringu diabetiků.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Jakub Třasák zahraje pro dobříšské varhany ve zcela novém a moderním stylu

přidáno: 11. 09. 2021

Už tuto neděli se dobříšským zámkem rozezní krásná a moderní hudba v netradičním uskupení. Senzační Jakub Třasák & Band budou hrát na housle, basovou kytaru, piano a bicí. Dva originální koncerty pro dobříšské varhany navíc mohou zachránit „chybu“, která se ve sbírce přihodila…

Kdo je Jakub Třasák?

Jakub Třasák je houslista, který se postavil na pódia a před televizní kamery už jako malý kluk. Většina z nás si jistě vzpomene na klučinu s houslemi, který musel na jevištích mnohdy stát na židli a hrál tak rychle, že se mu od houslí doslova kouřilo. Ano, to je on…

Jakub Třasák, který mnohým kritikům, ale i umělcům a lidem ze showbusinessu vytřel zrak. Využil svůj talent a díky své píli patří dnes mezi opravdové hvězdy a špičkové houslisty z celého světa.

Jakube, jako malý kluk jste koncertoval dokonce i vedle Karla Gotta a jezdil jedno turné za druhým. Už ve svých pěti letech jste se stal velmi slavným. Jak vzpomínáte na tuto dobu?

Ano. Je pravda, že dost lidí mě má ve své podstatě zaznamenáno jako malého kluka, který umí hrát na housle, hraje hlavně rychle a kouří se mu z nich. To je asi to, co se vrylo do paměti lidí. Stalo se tak zřejmě také proto, že tenkrát existovaly vlastně jen dva televizní kanály a mladých lidí, kteří dostali v hudebním světě a televizních pořadech šanci bylo hrozně málo.

Já na tu dobu vzpomínám opravdu moc rád. Byl a stále jsem pro housle zapálený, jsem z nich nadšený a díky velké podpoře mých rodičů jsem mohl využít všechny příležitosti, které se mi naskytly. Myslím si, že ať už dítě děla hudbu, sport nebo něco jiného v takovém měřítku, jako jsem mohl zažít já, podpora mamky a taťky je klíčová.

Dětství jste díky svému talentu strávil ve světě showbusinessu. Pak jste se ale rozhodl pro změnu. Kdy a proč se tak stalo?

Měl jsem štěstí, že jsem mohl hrát a koncertovat i ve věku teenagera na profesionální úrovni. V té době samozřejmě přišly otázky spojené s nastavením mě samotného, s osobním rozvojem. A já chtěl dál hrát na housle. V roce 2007 jsem se po absolvování Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze dostal na prestižní Berklee College of Music v Bostnu, což znamenalo, že jsem se odstěhoval z ČR do USA a začal žít trochu jiný život.

Už při škole jsem dostával možnost účastnit se mistrovských kurzů a hrát s předními houslisty a muzikanty. Po absolvování Berklee College jsem mohl díky úspěšným projektům, kterých jsem byl součástí, procestovat téměř celé státy a hrát v kulturních domech, krásných divadlech i ve známých sálech jako Carnegie Hall nebo Boston Symphony Hall. I díky tomu se mi možnost koncertování značně rozšířila. Dnes koncertuji po celém světě.

Teď se ovšem vracíte zpět do České republiky. Prozradíte nám, jak jste se ocitl tady u nás v Dobříši a jak se stalo, že budete už zítra hrát pro dobříšské varhany?

Nedávno jsem přemýšlel, jak je to dlouho, co jsem měl v Čechách svůj vlastní celovečerní koncert. Tím posledním byl můj absolventský koncert, tedy koncert, kterým jsem zakončoval své studium na konzervatoři v roce 2007. A ve své podstatě až do druhé poloviny letošního srpna jsem v Čechách žádný samostatný koncert neměl. Dá se tedy říci, že se vracím po nějakých čtrnácti letech.

A jak jsem se ocitl na Dobříši?...

Asi před třinácti měsíci jsme s přítelkyní Kateřinou cestovali po celé ČR a hledali jsme místo, kde se dobře najíme. Ona objevila skvělou restauraci Krmelec, která byla ovšem z důvodu pandemie uzavřena, ale my se i tak rozhodli si projít město. Samozřejmě nás zaujal zámek a mě napadlo, jaké by to mohlo být pěkné, žít na malém městě. A co tomu nechtělo… o pár měsíců později, když jsme hledali místo k bydlení a hlavně místo, kde budu moci v klidu cvičit a promyslet co dál v době, kdy se postupně rušil jeden koncert za druhým, objevila Kateřina podnájem v nedalekých Rybníkách. Strávili jsme tady loňské léto, podzim i letošní jaro a na Dobříši se nám zalíbilo. Okolí města, rychlá dostupnost Prahy a fajn lidé, to vše nakonec zapříčinilo to, že dnes máme pronajatý domek kousek od centra Dobříše.

A jak jsem se dostal ke koncertu pro dobříšské varhany…

Když jsem obcházel město a díval se co se tady děje, koukal jsem na nástěnky. Zaujal mě právě jeden z plakátů na benefiční koncert pro varhany. Skrz přátele, které jsem si tady vytvořil pak vznikla spolupráce přímo s panem Kylarem.

Na co se mohou návštěvníci Vašeho koncertu těšit?

Na programu uslyšíte americký a evropský pop, folkové a filmové melodie a písně interpretů jako jsou The Beatles, Sting, Queen nebo Věra Špinarová. Budu se snažit housle se svým bandem představit v jiném světle - jako nástroj s úžasným charakterem a historií v kontextu populární hudby posledních padesáti let.  

Housle se představí ve zcela novém světle, které není moc známé. Netradiční bude i uskupení, uvidíte a uslyšíte basovou kytaru, bicí, piáno a bude se to točit hodně okolo moderních stylů a mnoha hudebních žánrů.

Na koncert se moc těším. V Zrcadlovém sále jsem se byl již několikrát podívat. Je to pro mě velice inspirující prostředí a věřím, že to pro mě i publikum bude pamětihodný zážitek. 

Benefiční koncert světově proslulého houslisty a jeho přátel se uskuteční v neděli 12. září 2021 v Zrcadlovém sále dobříšského zámku od 16.00 a 19.00 hodin.

Vstupenky v ceně Kč 350 Kč zakoupíte v návštěvním centru dobříšského zámku a na https://goout.net/cs/jakub-trasak-and-band/sztyytr/.

Pomohou koncerty Jakuba Třasáka napravit "chybu", která se ve sbírce pro nové varhany do kostela Nejsv. Trojice v Dobříši stala?

V rámci veřejné sbírky pro dobříšské varhany došlo k nečekané změně. Ačkoli pan Ivo Kylar, který vede sbírku pro nový hudební nástoj do dobříšského kostela a organizuje již několik let benefiční koncerty s velkou radostí oznámil, že do získání finální částky zbývá už jen pár tisíc, dnes už tomu tak bohužel není. 

"Na veřejném účtu sbírky se po koncertu pana Svěceného a paní Žádníkové objevila úžasná částka. Kdosi věnoval neuvěřitelných 200 000 Kč. Bohužel na konci měsíce přišel dotyčnému dárci výpis z účtu a on s hrůzou zjistil, že místo 2 000 Kč, které chtěl pro varhany věnovat, mu byla odepsána částka 200 000 Kč," vysvětluje pan Kylar a dodává: "Chybami se člověk učí a jedna nula navíc v tomto případě způsobila co způsobila. Omylem zaslaná částka bude samozřejmě dárci vrácena a my tak dál pokračujeme v programu a veřejnou sbírku na dobříšské varhany ještě zdaleka nekončíme."

I pan Ivo Kylar proto věří, že právě koncert Jakuba Třasáka pomůže získat peníze, které varhany měly a zase nemají...

autor článku: redakce DA