Dnes je pátek 29. září, svátek má Michal.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Jak vznikly nové singly Štvanci v podání Tomáše Říhy a Teri Štěpánové?

přidáno: 03. 09. 2021

Mezi mraky je dvoučlenný hudební projekt, který vytvořil Tomáš Říha a přizval do něj svého nejlepšího kamaráda, bubeníka Lukáše Vykydala. Nový singl Štvanci, který nedávno poprvé spatřil světlo světa, je muzikálová píseň, která se dočkala hned dvojího zpracování.

Kromě Tomášovi testosteronem nabité verze písně Štvanci vznikla i neméně divoká druhá verze, které se ujala hostující Teri Štěpánová. Všichni pocházejí z Dobříše a my jsme vyzpovídali právě Tomáše Říhu a Teri Štěpánovou.

Tomáši, jak vůbec vznikl ten nápad udělat píseň Štvanci ve dvou verzích?

Znáte to, jako první jsem chtěl napsat úplně klasickej duet. Duet o dvou štvancích, lidech, kteří spolu prožili svoje, ale teď se bytostně nenávidí. Jenže pak mě napadlo, že tyhle dva by se spolu sotva chtěli potkat a zpívat spolu duet. A tak mi došlo, že je potřeba, aby se na to každý podíval ze své strany. A najednou byly dvě verze, dvě nahrávky, dvě videa a dvakrát více práce. Ale ta radost z výsledku!

Jak se vám s spolupracovalo s Teri, která zpívá ženskou verzi písně?

Nevím, jak to říct, abych Teri nepřechválil (smích). Koukněte, Teri je fakt profesionálka…na každém záběru to bylo cítit. Ve všem jsme si rozuměli a nenastal jediný moment, kdy bych si snad myslel, že něco nefunguje. Od prvního tónu po poslední klapku nám to na setu fungovalo. Jo a bavili jsme se při natáčení i mimo něj - na den natáčení jen tak nezapomeneme.

Štvanci je muzikálová píseň, dočkáme se celého muzikálu?

To bych taky rád věděl (smích). Samozřejmě mám v šuplíků spoustu nápadů, ale kdo ví, jestli to půjde rozvinout do celého muzikálu? Víte, já muzikály miluju a jistě můžu prozradit, že napsat celý takový dílo je určitě jeden z mých snů. Budou to Štvanci? Nechme se překvapit.

Kromě Tomáše a Lukáše lze vidět ve videoklipech Štvanců ještě dalšího hostujícího muzikanta, Martina Duška. Rozroste se vaše dvoučlenná kapela o další členy?

Martina znám už dlouhé roky, je to Dobříšská hudební stálice a dlouholetý kamarád. Nyní i kolega z branže – často spolu konzultujeme naše hudební produkční počiny. Mezi mraky je pro teď relativně uzavřený projekt, ale jestli se rozjedeme, tak bude tenhle Dobříšskej profík jeden z prvních na seznamu potenciálních trvalých posil!

Kromě Štvanců má Mezi Mraky na kontě další povedený singl „Říkáš“, vše jste si dělali s Lukášem (bubeníkem) sami?

To bylo práce! Uff. „Říkáš“ byl pilotní projekt a takový můj první výkop do světa vlastní tvorby. S Lukášem jsme zastřešili většinu produkce a nahrávání, musím tady ale vyzdvihnout svoje kolegy a kamarády Mildu a Mildu z naší zábavovky „ Zdání klame“ (druhá kapela Tomáše, pozn. redakce). Díky nim dvěma, našim ovíněným (a opiveným) rozhovorům a společnému sdílení nápadů vlastně skladba „Říkáš“ vznikla. Díky, chlapi!

Víme, že se věnuješ produkci a to jak hudební, tak i videoprodukci. Děláš tedy všechno, bylo to tak i u Štvanců?

Hudební produkci se věnuji s nadšením už od vejšky. Založil jsem i svůj produkční projekt TORIPRO (TOmas RIha PROductions, pozn. redakce) a věnuju tomu většinu volného času. Videoklipy se zabývám jen chvíli, ale vidím v tom svůj životní směr – spojení hudby a videa je ten nejlepší audiovizuální zážitek, který znám. Říkám to trochu upjatě? Tak jinak: „je to božejší než cokoliv jinýho co znám.“

Videoklip je ve dvou barvách červené a modré, co to symbolizuje?

Není to jasné? Jistě, asi ne, když se mě na to ptáte (smích). V těch dvou barvách a jejich spojení je zvláštní a tajemný kontrast, který ve mně vyvolává všechno, co pro mě Štvanci představují. Nechme na každém, co to symbolizuje pro ně. Možná by mě překvapilo, na co všechno přijdete. Napište na kapela@mezimraky.cz. No tak, nestyďte se, přijímáme i otevřenou kritiku našich rozcuchaných účesů. Víme, že vás to napadlo (smích).

Teri, ty máš na kontě už více singlů, byli Štvanci v něčem jiní? A jak se ti s Mezi mraky spolupracovalo?

Moje spolupráce s Mezi Mraky byla výjimečná a jedinečná v mnoha směrech. Ač jsem v hudební branži od školních let, tak jsem moc podobných spoluprací nezažila. Dlouho jsem snila o tom, že udělám s někým duet. I když v tomto případě o duet nešlo, spolupráce na Štvancích byla tak sdílená, že jsem měla pocit jako by to vlastně duet byl. Nevím, jestli to dává smysl, ale tak to prostě cítím. Byla jsem strašně ráda, když mě Tom kontaktoval, protože jeho “Říkáš” mě oslovilo tak, jak už dlouho nic. Věděla jsem, že ať přijdou s čímkoli, bude to stát za to. A taky že ano! Byla to opravdu neskutečná sranda a výjimečná a skvělá zkušenost.

Znáš se s klukama už dlouho?

Známe se leta páně a možná ještě dýl. Byli jsme mladí a hráli jsme Kurtizánu a další songy na kytary Na Růžku (smích). Ale nikdy by mě nenapadlo, že jednou budeme i my tvořit opravdový umění.

Oba videoklipy, tedy ženský i mužský pohled, vyšly ve stejný den a jsou prakticky totožné, bylo natáčení jak samotné písně, tak i videoklipů náročné, aby obě verze byly takto podobné?

Tomáš: Jistě, občas se mi točila hlava. Asi jako když člověk přemýšlí co řekl ženě, co slíbil milence a komu má koupit jaký dárek (smích). Teď vážně – točila se mi z toho hlava, většina nástrojů se nahrávala dvakrát a dvojmo jsem z toho na večer i viděl. Nebo to bylo možná tou Whiskey, kterou jsme při natáčení pili. Když mrknete na klip, tak se dozvíte proč mě na konci natáčení tak pálili oči (smích).

Teri: Bylo to strašně náročné. Hlavně natáčení scén videoklipu. Zpěvovou linku jsem měla nahranou asi za půl hodiny, v tom já jsem rychlík v tomto ohledu. Ale v herectví takový cvik nemám. Nicméně mi to hodně ulehčila domácí příprava. Scény se točily celý den až do ranních hodin a ke konci už docházeli síly nám všem, hlavně nám s Tomášem. Přeci jen… když hrajete celý den naštvaného, boucháte pěstma do stolu, vydáte spoustu energie. Ale opravdu si myslím, že se to povedlo.

Tomáši a Teri, plánujete další společné písně? Spoustu lidí se určitě ptá, proč Štvanci nejsou jako duet? Není něco takového v plánu třeba v dalším singlu?

Teri: O Tomášův cit pro text, hudební produkci a také videoprodukci budu rozhodně stát a ne jen na jednu píseň. Jestli dojde také duet nebo na něco podobného, to se dozvíte v ten pravý čas.

Tomáš: Tohle si nechám pro sebe. Čekají nás ale velké věci. Těšte se!

Obě dvě verze písně si můžete poslechnout na YouTube

Mezi mraky feat. Teri Štěpánová - Štvanci (oficiální video)

Mezi mraky - Štvanci (oficiální video)

autor článku: redakce DA