Dnes je úterý 27. únor, svátek má Alexandr.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Jinřiška Romba: Z minulosti je třeba se poučit, ale ne se k ní stále vracet

přidáno: 27. 05. 2020

Jinřiška Romba je aktivní žena, která se v našem městě angažuje v různých oblastech. Znát jí můžete jako lektorku cvičení pro miminka a batolátka, členku Zastupitelstva města Dobříše a dnes také pracovnici obecně prospěšné společnosti MAS Brdy-Vltava.

V dnešním příspěvku vám přinášíme její krátké zamyšlení…

Pietní akt u Pomníku obětí 2. světové války

Letos jsem se zúčastnila pokládání věnce za uctění památky padlým obětem 2. světové války u pomníku obětí fašistické okupace 1939 - 1945 na Mírovém náměstí v Dobříši, který položil současný pan starosta.

Bylo příjemné, teplé a slunečné dopoledne, a byť se této akce mnoho lidí (s ohledem na nařízená omezení z důvodu pandemii koronoviru) neúčastnilo, byla to, mohu-li říci fajn akce.

Vím, že na historii bychom neměli zapomínat, ale přiznejme si, kdo z nás si to v dnešním chaotickém a rychlém světě opravdu tak uvědomujeme. Já jsem se právě tady měla možnost chvilku zastavit a zamyslet se nad tehdejší pro mne „odstrašující dobou“.

Dobříšské regionální trhy

Druhý den jsem zavítala na letošní první dobříšské trhy, kde vedle milých prodejců byla spousta lidí. Přiznám se, že jsem se trochu obávala toho klasického „mumraje“.

Ovšem tyhle trhy a ten „mumraj“ byly vlastně dokonalé…

Milí a ochotní prodejci, přátelští a usměvaví lidé… Celková atmosféra trhů byla kouzelná a plná energie (i když každý měl na sobě roušku, kterou sundal pouze v případě konzumace zakoupených domácích výrobků). 

Z minulosti je třeba se poučit, ale ne se k ní neustále vracet

Z navštívených akcí a všeho, co se kolem nás v současné době děje, ať už je to cokoli (v osobním, pracovním nebo i v politickém životě) zjišťuji, že je třeba si připomínat minulost, abychom se z ní poučili, ale neustále se k minulosti vracet a zabývat se tím, kdo, jak a co mohl udělat lépe, hůře nebo vůbec, zbytečně ubírá energii.

Myslím si, že je užitečné koukat se do budoucnosti, řešit věci, které jsou nyní a ty provazovat s budoucností, reagovat a přizpůsobovat se okolnostem, dotahovat věci do konce.

Z minulosti se můžeme poučit, získat zkušenosti a ty pak v budoucnu zužitkovat. A tím tak bohatnout na duchu i na životě, být spokojenější a dělat i naše město příjemnějším místem pro život. Pravda … zní to jako klišé… a ono to asi klišé je… A možná tohle bude znít až moc naivně, ale přesto, zkusme hledět více do budoucnosti než do minulosti a zkusme spolu více spolupracovat než bojovat. Pak můžeme místo, kde žijeme, postupně posouvat. Byť nejsem koaliční zastupitel doufám, že k tomuto přispěje snaha nového pana starosty s lidmi více komunikovat a poznávat problémy, čehož si cením.   Vždy se jako zastupitel snažím rozhodovat na základě nastudovaných skutečností a vždy sama za sebe, a proto i zde jsem si dovolila konstatovat své poznání.

autor článku: Jindřiška Romba