Dnes je úterý 27. únor, svátek má Lumír.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

FB skupina "Dobříš: Za odvoz" mě těší i inspiruje, říká Veronika Liotard

přidáno: 06. 09. 2022

Poslat dál věci, které nepotřebujete, ale mohou těšit jiné, to je přesně to k čemu slouží facebooková skupina „Dobříš: Za odvoz“. Na základě stejného konceptu v zahraničí ji u nás založila Veronika Liotard a v našem regionu velmi dobře funguje už šest let.

Facebooková skupina „Dobříš: Za odvoz“ si získává nové a aktivní členy rychle. Lidé z Dobříše a okolí zde nabízí za odvoz věci, které už nepotřebují. Nabízený sortiment je zde opravdu široký… Sehnat zde můžete nábytek, věci pro děti, na zahradu, jídlo, elektroniku, ale i mnoho dalších více či méně použitých věcí a někdy také věci zcela nové. Skupina tak mimo jiné pomáhá snižovat produkci odpadu na Dobříšsku tím, že lidé, kteří již věci nepotřebují nebo je nechtějí, je poskytují naopak těm, kteří takové věci shání.

„Nabízející i poptávající jsou ve skupině početně vyváženi, a tak během doby jejího fungování bylo ušetřeno desítky tun odpadu, který by jinak skončil na skládce a město, a tedy vlastně i jeho občané, by za něj museli zaplatit,“ říká správce skupiny Veronika Liotard a dodává: „Největší radost mám, když se podaří najít nové majitele pro věci, které běžně putují do odpadu, tedy například stará lina a koberce, rozbitá zrcadla, staré matrace apod. Nezřídka se stává, že některé věci se ve skupině protočí několikrát poté, co druhým majitelům dobře poslouží, ale sloužit mohou stále dál. Myslíte si, že některé věci nemají šanci? Pojďte se divit se mnou a nasajte úžasnou atmosféru ve skupině, kde se neodsuzujeme ani za staré a rozbité věci, protože hodit je do odpadu dokáže každý. Ale jen někteří si dají tu práci to nafotit a nabídnout dál a za to jim náleží velký dík.“

Skupina dnes čítá přes 5 300 členů a je vyhlášena i za hranicemi regionu. Její aktivitu v minulém roce ocenilo i vedení města Dobříše, které veřejně poděkovalo na svých webových stránkách lidem využívajícím ji k prospěšné činnosti.

A jak vlastně tato facebooková skupina vznikla?

Na tuto otázku odpovídá sama její zakladatelka Veronika Liotard, což je mimo jiné jedna z nejaktivnějších žen u nás na Dobříšsku. Díky její aktivitě, neskutečné pracovitosti a schopnostem se podařilo za poslední roky pozvednout Rodinné centrum Dobříšek, zrealizovat spoustu akcí nebo efektivně pomoci lidem, kteří to opravdu potřebují.

„Jsem původem Dobříšák, ale více než 10 let jsem žila v různých zemích. A právě na slunném ostrově Malta mě okouzlila skupina Recycle Malta, kde se podařilo sehnat, ale i poslat dál naprosto cokoliv. Pro tento malý ostrov to je opravdu zásadní, ale říkala jsem si, že tento koncept by fungoval i jinde. Skupinu Dobříš: Za odvoz jsem tedy založila ještě ze zahraničí, kdy jsem o návratu do Čech ještě neuvažovala, ale chtěla jsem ho i pro lidi z mého rodného města. Proto jsem se tomu výrazněji prvních několik let nevěnovala, skupina si žila sama svým životem a dnes vidíte, kam ji všichni členové dostali. Je to hlavně jejich zásluha, že tato skupina tak dobře funguje. A mezitím i já se vrátila do okolí Dobříšska a využívám skupinu také,“ prozradila Veronika Liotard, kterou aktivita skupiny a její fungování nesmírně těší.

Skupina Dobříš: Za odvoz přinesla něco nového i do života samotné Veroniky...

Díky skupině jsem objevila kouzlo renovování a starému nábytku či dekoracím, které nikdo nechce, vracím zpět jejich zář. Je to ale drahý koníček, nový nábytek by rozhodně vyšel levněji – ale o tom to není,“ usmívá se Veronika a je vidět, že tímto konceptem opravdu žije. „Ráda bych ještě zmínila jeden z mých zážitků, který mě přesvědčil, že recyklování věcí dává opravdu smysl. Na Maltě jsme měli menší autonehodu a po servise jsme si odvezli auto, když jsme zjistili, že nám půl kufru zabírají zničené díly z auta. Na Maltě takový odpad nelze snadno likvidovat a já trochu bezradná přemýšlela, co s tím. Zkusila jsem to nabídnou v místní skupině Recycle Malta a do hodiny si přijela paní, která mi anglicky moc děkovala a měla obrovskou radost. To mi nedalo, abych se nezeptala, co s tím má v plánu. Zjistila jsem, že z toho vyrábí originální industriální recyklované výrobky, hodiny, dekorace a další. A opravdu krásné! A navíc jsme po 15 minutách hovoru v angličtině zjistili, že jsme obě Češky,“ směje se Veronika.

I dobře fungující facebooková skupina však potřebuje stálý dohled, říká Veronika: „Zpočátku skupina nepotřebovala mnoho času, ale postupně se jí věnuji víc a víc. Ke zkušenostem z podobných konceptů, kde nejsou schvalovány a tedy kontrolovány příspěvky, jsem věděla, že musím kontrolovat každý příspěvek, abych kvalitu skupiny udržela. A nejen příspěvky, tu a tam musím procházet i diskuze a komentáře. Vzhledem k tomu, že denně schvaluji v průměru 10 - 20 příspěvků, to nějaký čas už opravdu zabere, teď už to určitě bude přes stovky hodin investovaného času. Ale baví mě to. Vidím, co všechno se daří lidem poslat dál, co seženou, když to poptávají a moc mě to těší. Přiznám se, že je skupina pro mě i místem, kde je svět v pořádku, lidé si pomáhají a neodsuzují na základě poptávky. Výjimky se najdou, ale s těmi se to vyřeší většinou rychle,“ dodává s úsměvem Veronika Liotard, která vyzývá i další obyvatele města Dobříše a okolních vesnic, aby se ke skupině přidali protože:

„Nejlepší odpad je ten, co nevznikne!

autor článku: Denisa Havlíčková