Dnes je pátek 29. březen, svátek má Taťána.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Uspěchaná doba nám nevyhovuje, tak jsme koupili farmu. Přijeďte se podívat!

přidáno: 19. 09. 2020

Jsou obyčejná rodina, která kdysi žila v Praze. Z města je to ale táhlo tak silně na venkov, že se odstěhovali a po čase si pořídili tři slípky… Dnes mají vlastní farmu, kde chovají zvířata, vyrábí mléčné produkty, pořádají jarmarky, provozují hospůdku a s radostí vítají každého, kdo se k nim přijede třeba jen podívat.

Když se mladá rodina, tedy máma, táta, dva kluci a holčička, rozhodla bydlet na venkově, ještě zdaleka netušila, že jednou bude mít dokonce vlastní farmu.

Nejprve se odstěhovali z Prahy na vesnici. Něco jim ale k životu stále chybělo, tak si pořídili své první slípky, aniž by tušili, co se tím spustí. K slípkám brzy přibyly kačenky, bažanti a koroptve. Přesto, že na jejich zahradě začínalo být trochu těsno, chtěli zkusit chovat i větší zvířata. Pomalu se tedy začalo u rodinného stolu uvažovat o farmě…

„Když jsme se přijeli na farmu Klínec prvně podívat, okamžitě nás tohle místo chytlo za srdce. Přesto, že byla farma po letech neužívání v žalostném stavu, my to tady prostě už viděli. Tak jsme se rozhodli a vrhli se do rekonstrukce, stavění ohrad a pořizování zvířat,“ vzpomínají manželé na první okamžiky po tom, co se rozhodli a pořídili farmu Klínec.

Historie farmy Klínec sahá až k roku 1796. Mladá rodina tady však od roku 2015 začala její novou historii a probudila toto místo opět k životu. O jejich příběhu jsme si povídali přímo na farmě.

Jaký byl hlavní důvod vašeho rozhodnutí pořídit si vlastní farmu?

Čím dál tím více si uvědomujeme, jak moc nám nevyhovuje dnešní uspěchaná doba, která je orientovaná na rychlost a výkon. Víme, že takových lidí jako jsme my je víc, a proto jsme z farmy vybudovali místo, kam si přijdete se svými dětmi či vnoučaty rádi odpočinout od běžného shonu a stresu.

Když jste si farmu pořídili, bylo potřeba ji z velké části rekonstruovat. To stálo určitě nemálo času a peněz. Jak jste to dělali?

Samozřejmě praskly veškeré rodinné úspory. Vše se ze začátku dotovalo a i dál všechny peníze, které vyděláme, vracíme zpátky do farmy, protože to tu chceme dále zvelebovat a posouvat. Na farmě trávíme veškerý čas, ale nás ta práce baví, takže to nepovažujeme za oběť. I když zpočátku padaly nápady, že se na farmu natrvalo odstěhujeme, nakonec jsme se rozhodli, že zůstaneme bydlet ve svém baráčku nedaleko. To rozhodnutí dnes považujeme za správné, protože na farmě je stále co dělat a když už jsme doma, snažíme se odpočívat.

Měli jste od začátku záměr chovat zvířata a vyrábět vlastní produkty tak, abyste se byli schopni uživit?

Určitě ano, byť nám bylo jasné, že to bude běh na dlouhou trať. Časem jsme zjistili, že uživit se jen zemědělstvím je velmi náročné, snad i nemožné, a proto jsme podnikání rozšířili o další činnosti. Věnujeme se provozu restaurace a hospůdky, vybudovali jsme zde také ubytovací kapacity a pořádáme soukromé oslavy i nejrůznější akce pro širokou veřejnost.

Měli jste nějaké předchozí zkušenosti s chovem zvířat a výrobou mléčných produktů?

Ne, všechno jsme se učili sami za pochodu. Zpětně to považujeme za nejlepší variantu, protože člověk si vše osahá sám. I když se nevyhne chybám, je to asi ta nejlepší škola.

Na farmě provozujete kromě vlastní výroby také krámek, hospůdku a restauraci. Pořádáte zážitkové akce, realizujete programy pro školy, nabízíte ubytování a mimo to organizujete další akce. Jak to všechno zvládáte?

Časově je to opravdu velmi náročné, někdy máme pocit, že i kdybychom se rozpůlili, tak nemůžeme vše stihnout. Někdy už si taky sami říkáme, že musíme zpomalit, ale samozřejmě jsou věci, které odklad nesnesou. O zvířata je třeba se postarat i ve Štědrý den nebo když jsme nemocní. My už to ale za práci moc nepovažujeme, je to spíš náš životní styl.

Daří se vám naplňovat své představy bez větších komplikací nebo narážíte na své cestě na náročné překážky?

Samozřejmě občas se něco nepovede, to se nám stávalo hlavně v začátcích. Je pravda, že práce se zvířaty přináší i nečekané situace, aneb jak říká naše veterinářka: „To víte, je to živý organismus.“ Jak už jsme řekli, chybami se člověk učí a je to ta nejlepší škola, to znovu zdůrazňujeme.

Co vnímáte jako nejtěžší při budování farmy? Jak se vám vše podařilo zvládnout?

Nejtěžší bylo asi jednání s některými úřady. Konkrétně, prosadit si podoby naší faremní sýrárny, to bylo dost náročné, zabralo nám to téměř rok. Museli jsme se obrnit trpělivostí, ale nakonec se dílo podařilo.

Pomáhají na farmě i vaše děti?

Ano, ale není to jejich povinnost. Pořídit si farmu bylo naše rozhodnutí, a proto nechceme děti do ničeho nutit. Každopádně kluci mají farmu rádi a chodí sem poměrně často, ale když nám pomáhají, mají to jako brigádu. My jsme rádi, že si nejen něco vydělají, ale také se něčemu přiučí a tráví čas venku. Naše pětiletá Elenka na farmě vlastně vyrůstá, bere ji jako součást života.

Jak velkou plochu patřící k farmě obhospodařujete a jaká chováte zvířata?

Hospodaříme na cca 25 ha půdy, a to v ekologickém režimu. Důvod je prostý, chceme, aby naše výrobky byly co nejkvalitnější a také cítíme potřebu chovat se šetrně k půdě, která nás živí. Specializujeme se na chov bílých krátkosrstých koz a mléčných plemen skotu. Na farmě ale najdete téměř všechna tradiční hospodářská zvířata, navíc jsme ještě vybudovali expozici okrasného ptactva. Ve srovnání s našimi začátky se chov výrazně změnil. Zredukovali jsme ovčí stádo, na druhou stranu však máme solidní základnu mléčného chovu. V současné době dojíme 5 krav a asi 30 koz. Pokud bychom počítali každé kuřátko a každého králíčka, tak se můžeme bavit až o 700 zvířatech.

Jakým způsobem tedy vaše farma funguje? Co vše máte v nabídce?

Hospodaříme s tzv. otevřenými vraty. To znamená, že se kdykoli můžete přijít na farmu podívat, prohlédnout si chov, nakoupit poctivé farmářské výrobky anebo si užít volný čas s dětmi na dětském hřišti. Pro naše hosty jsme k dispozici všechny dny kromě pondělí.

Co všechno vyrábíte a jaké postupy využíváte?

Vlastní kozí a kravské mléko zpracováváme v naší malé faremní mlékárně, kde vyrábíme mnoho druhů sýrů, tvarohy, jogurty či kefír. Dále je možné v rámci takzvaného prodeje ze dvora zakoupit třeba vejce nebo čerstvé maso.

Jaké akce, programy a zážitky nabízíte?

Záběr je poměrně široký. Od soukromých oslav, jako jsou svatby či narozeniny, přes zážitkové programy po akce pro širokou veřejnost. Tradicí se již stalo Velikonoční odpoledne, Dožínky, Dýňová slavnost, Mikulášská nadílka, rozsvícení vánočního stromečku a samozřejmě sezonní jarmarky. Novinkou z loňského léta je zážitkový program "Farmářem na zkoušku", který se těší velké oblibě každé věkové kategorie. Ve spolupráci se spolkem Klínečtí kozlíci organizujeme dětské kroužky a letní příměstský tábor s farmářskou tématikou.

Dokázali jste udělat obrovské životní rozhodnutí a jít do neznáma, do nejistoty. Jak své rozhodnutí hodnotíte s odstupem času?

Na začátku jsme si vůbec nedokázali představit, co nás všechno čeká a s čím se budeme potýkat. Je to možná dobře, jinak bychom na tu velikou změnu nenašli odvahu. Povolání farmáře je sice fyzicky i časově náročné, ale ta radost, kterou nám přináší, určitě převažuje. Jak už jsem jednou řekla, už to nebereme jako práci, je to náš životní styl.

Jestli i vás táhne srdce na nějaké místo, k nějaké změně, postavte se strachu a jděte do toho!

To vám vzkazuje rodina z farmy Klínec a těší se na vaši návštěvu.

Farma Klínec

  • adresa: Klínec 49, 252 10 Mníšek pod Brdy

Pozvánka na nedělní jarmarky

Přjeďte za námi a navštivte naše podzimní nedělní jarmarky. Čeká nás výborné jídlo, svíčky, šperky, tašky a spousty dalšího. Každý náš jarmark provází opravdu příjemá atmosféra a my budeme rádi, když si ji užijete s námi.

Více informací budeme přidávat do události na facebooku.

Termíny jarmarků: neděle 20. září a 4. října

 

autor článku: redakce DA