Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor s Markem Černo o testování veřejnosti na infekční nemoci

přidáno: 02. 11. 2022

Magdaléna, o. p. s. nabízí široké veřejnosti anonymní, rychlé a bezpečné testování na infekční nemoci. Testy, které pracovníci organizace provádí pouze z kapky krve je možné absolvovat i na Dobříši.

Magdaléna, o. p. s. provádí testy na hepatitidu typu B a C, HIV a syfilis. Cílem anonymního testování veřejnosti je zlepšení zdraví občanů, včasné zachycení nemocí, které jsou až na infekci HIV vyléčitelné.

Marek Černo pracuje v Centru adiktologických služeb Magdaléna, o. p. s. v Příbrami a již několikátým rokem se podílí mimo jiné na testování veřejnosti v rámci Evropského testovacího týdne. U nás v Dobříši proběhne letošní testování v komunitním centru Svět dobrých lidí v úterý 15. listopadu od 16:00 do 19:30 hod.

Proč nabízíte veřejnosti testování zdarma na infekční nemoci?

Naším cílem je snižování zdravotních rizik. Kromě práce v terénu s naší cílovou skupinou také přispíváme k ochraně zdraví veřejnosti. Testování je pak jedním z nástrojů, pomocí kterého nabízíme lidem možnost rychle a jednoduše zjistit svůj zdravotní stav. Služba je určena pro každého, kdo chce znát svůj zdravotní stav, nebo měl potenciálně rizikový kontakt s nakaženým člověkem.

Jakým způsobem probíhá testování?

Velmi jednoduše. Připomíná například testování hladiny cukru u lidí s cukrovkou. Tedy z kapky krve a téměř bez bolesti.  Výsledky jsou známé za pár minut. Lidé se nemusí prokazovat žádným průkazem, takže je zachována jejich anonymita.

Jak se může člověk infekčními nemocemi nakazit?

Nejčastěji z krve. Tedy kontaktem s krví nakaženého. Ohrožení jsou tak kromě jiného lidé, kteří pracují například u policie, hasiči, ve zdravotnictví, v sociálních nebo i třeba v technických službách.

K přenosu dochází také nechráněným pohlavním stykem. Při seznámení s novým partnerem nebo v partnerství s více než jedním sexuálním partnerem, je proto vždy na místě se nechat otestovat. Nejde o projev nedůvěry. Jde o projev zdravého rozumu a odpovědného přístupu k vlastnímu i cizímu zdraví.

Jaké jsou příznaky u těchto infekčních onemocnění?

U HIV jsou první příznaky podobné chřipce, hepatitida typu C má často bezpříznakový průběh, což způsobuje, že o ní nakažená osoba vůbec neví a tím je zákeřnější. Proto je screeningové testování přínosné. Jeho důsledkem je nejen případné odhalení nemoci, ale také možnost včasného zahájení léčby. Syfilis se z počátku projeví viditelným vřídkem v místě, kde virus vnikl do těla.

Mezi dlouhodobé příznaky všech těchto nemocí patří únava, kožní problémy a bolesti svalů a kloubů. Dále postupné selhávání zasažených orgánů. Nakažená osoba žloutenkou se může potýkat s vážným poškozením jater. Jako u každé nemoci platí, že čím dříve ji odhalíme, tím snáz se potýkáme s případnými následky.

Jak se léčí zmíněné nemoci?

Kromě HIV jdou úspěšně vyléčit všechna testovaná onemocnění v případě, že se odhalí včas a řeší se. Syfilis je léčen pomocí antibiotických injekcí. Až v případě terciální fáze dochází k nevratným orgánovým změnám a deformacím. Hepatitida typu B i C se dnes léčí moderní antivirovou léčbou. Pacient několik týdnů užívá tablety. Ty mají minimum nežádoucích účinků oproti dříve využívané léčbě žloutenky typu C interferonem, která byla pro organismus velmi zatěžující a náročná. S novou léčbou jsou velmi dobré zkušenosti.
Infekce virem HIV se nevyléčí zcela, ale moderní léčba je mnohem účinnější, než tomu bylo v minulosti. Včasná léčba dává šanci pacientovi prožít dlouhý a kvalitní život. V České republice už je také dostupná pre-expoziční a post-expoziční léčba. Pre-expoziční tablety zabraňují usazení viru HIV v těle. Jde tedy o preventivní opatření, které zajistí, že se viru vystavená osoba nenakazí. Naproti tomu Post-expoziční léčba se užívá již po rizikovém chování, a to nejpozději do 3 dnů od možného data nákazy.

Co se stane, když během testování vyjde reaktivní výsledek?

Je pochopitelné, že řada lidí může být z reaktivního výsledku v šoku. Součástí práce našich odborných pracovníků je jim vysvětlit, jaké jsou nyní možnosti léčby a společně s klientem léčbu zajistit. Po předání nezbytných informací a propojení s některým z léčebných zařízení pak obvykle dochází k zahájení léčby.

Testujete pravidelně ve městech ve Středočeském kraji?

Ano, pravidelně testujeme v rámci Evropského testovacího týdne v listopadu v našich spádových lokalitách (Mníšek pod Brdy, Dobříš, Příbram, Sedlčany, Březnice, Rožmitál pod Třemšínem). Naše organizace však testuje i v Benešově, Hořovicích, Berouně a dalších městech. Před testováním informujeme veřejnost informačními letáčky v terénu, na webech města, na facebookových stránkách města.

Je možné se domluvit i na jiný termín testování?

Ano, je to možné. Pokud vám nebude vyhovovat termín, nebo místo ve vašem městě, kde pracovníci testy nabízejí, je možné se po telefonické domluvě nechat otestovat přímo u nás v Centru adiktologických služeb v Příbrami, nebo v pobočkách v Berouně a v Benešově.

autor článku: Šárka Slavíková Klímová - Magdaléna, o. p. s.