Dnes je úterý 27. únor, svátek má Lumír.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Veronika Liotard předala vedení Dobříšku nové koordinátorce Lence Novotné

přidáno: 09. 11. 2022

Mgr. Veronika Liotard se stala koordinátorkou Rodinného centra Dobříšek v roce 2020. Pod jejím vedením se obrovským skokem posunulo celé centrum a podařilo se realizovat desítky krásných akcí, které oživily celé město. Dnes se však Veronika s touto pozicí loučí a vedení oblíbeného a velmi dobře fungujícího centra předává do rukou Lenky Novotné.

Veronika nastoupila jako koordinátorka Rodinného centra Dobříšek asi v té nejhorší době za poslední roky. Nejen, že dostala pod svou správu centrum, jehož činnost spíše upadala, ale hlavně přišla doba covidu. Nespočet omezení, nařízení, rychle se měnících podmínek pro pořádání kurzů, ale i dalších akcí, které jsou stěžejní pro fungování dobříšského rodinného centra tak Veronice její práci velmi komplikovalo.

Svým pozitivním přístupem však dokázala doslova neskutečné, a i v tak těžké době se jí podařilo nejen realizovat řadu akcí, ale také propojit město ke vzájemné spolupráci. Vzpomeňme si například na vánoční detektivní hry, do kterých se zapojili jednotlivci, město, ale i velké firmy z Dobříše.

Veronika přinesla městu Dobříš obrovské množství krásné energie, ukázala, že když se chce, všechno jde a pomohla spoustě lidem. Jak ona sama vnímá více než dva roky ve funkci koordinátorky Rodinného centra Dobříšek?

Veru, když si dnes vzpomeneš na úplné začátky, co pro tebe bylo nejtěžší?

Nechci, aby to znělo hloupě, ale vlastně nic. V začátcích byla euforie, nadšení a možná mi i pomohlo to, že jsem nevěděla, do čeho jdu (smích). Jinak obecně je nejtěžší asi ta zodpovědnost – nejen za zaměstnance, ale také za spokojenost všech návštěvníků a za celé centrum, ve kterém je práce všech koordinátorů a dalších zaměstnanců za posledních 20 let.

Na co za svou éru koordinátorky vzpomínáš dnes nejraději?

Na venkovní akce, při kterých jsem mohla vidět všechny ty rozzářené úsměvy, je to obrovský zdroj energie. Ale asi nezapomenu ani třeba na to, jak se z dětí z Malého kutila, kteří si někdy zpočátku málem ublížily ostrou tužkou, staly sebevědomé děti, které s jistotou používají nářadí a kreslí vlastní projekty. Naplňuje mě to hrdostí – na ty děti, na lektory, na naše sponzory. Je to krásná ukázka toho, jak by to mělo fungovat. Nicméně takových kroužků je víc a mám radost z každého z nic.

Proč si se rozhodla vedení Rodinného centra Dobříšek nyní předat?

Těch faktorů je více. Rozhodně to není tím, že bych tu práci nemilovala – je to asi to nejúžasnější, co jsem kdy dělala. Ale je to také hodně náročné a má naivní představa, že by se to dalo skloubit s rodinou a malými dětmi, když bydlím poměrně daleko od Dobříše a děti chodí do školy ještě dál, vzala brzy za své. Mým dalším problémem je, že když dělám, co mě baví, jdu do toho naplno. A v Dobříšku je tolik věcí, které lze realizovat! Odcházím s tím, že mám stále plný šuplík nápadů… třeba na ně někdy dojde (usmívá se).

Jsi neskutečně akční člověk, který na Dobříš přinesl mnoho nového. Mimo jiné také kurzy pro nadané děti, kterým se budeš v rámci centra věnovat i dále. Budeme mít možnost vidět v budoucnu i u jiných projektů nebo na jiných místech? Prozradíš nám, zda plánuješ něco nového?

Moc děkuju. Plánů mám hodně, ale dám si chvíli oddech. Určitě ale nebudu sedět s rukama v kapsách, to mi prostě nejde – tímto děkuji mé rodině za statečnost (směje se). Takže se nechám překvapit spolu s vámi, co vlastně bude.

Koordinátorkou Rodinného centra Dobříšek se od dnešního dne oficiálně stává paní Lenka Novotná. Jaké jsou její plány s oblíbeným dobříšským centrem?

Lenka Novotná je elementaristkou, tedy lektorkou grafomotoriky. Věnuje se přípravě dětí k zápisu do 1. tříd, ale je také instruktor sportovních a volnočasových aktivit. Má ráda aktivní život, sport, přírodu a děti a zastává pozitivní postoj k životu a zdravý životní styl.

Od roku 1996 se věnuje mimoškolním činnostem pro děti jako jsou tábory, víkendové akce, školy v přírodě, ZZA, lyžařské kurzy, soutěže, hry a další aktivity.

Vystudovala Západočeskou univerzitu v Plzni - Fakultu pedagogiky, učitelství pro 1. stupeň. Od roku 2002 (do roku 2021) byla učitelkou tělem, duší i srdcem. V rámci svého dalšího studia absolvovala kurz "Integrace dětí se speciálními potřebami", kde se seznámila mimo jiného s problematikou přípravných tříd. Byla také hlavním garantem a strůjcem vůbec první přípravné třídy v Příbrami.

Lenky motto zní: "Když nás něco baví, tak nám to jde. A když nám to jde, tak nás to baví"

Jako nová koordinátorka Rodinného centra Dobříšek chce Lenka pokračovat v práci Veroniky Liotard.

„Moje plány a vize Dobříšku se asi nedají shrnout do jednoho odstavce. Nyní je to dost hektické. Veronika udělala opravdu hodně práce a nasadila nejen vysokou laťku, ale také velké tempo při realizaci různých akcí, které Dobříšek pořádá. Věřím, že udržím ve sprintu "štafetový kolík" a budu také přínosem pro celý tým RC Dobříšek,“ říká nová koordinátorka Rodinného centra Dobříšek Lenka Novotná.

autor článku: Denisa Havlíčková