Dnes je sobota 27. listopad, svátek má Xenie.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Od října startuje nový dobříšský projekt „Děti bez mobilu“, o čem bude?

přidáno: 26. 08. 2018

V Dobříši se objeví další volnočasová aktivita, tentokrát i s hlubším poselstvím. "Vadí mi, jak se lidé k sobě chovají, a jak se společnost mění," řekl autor nápadu „Děti bez mobilu“ Jakub Jánský. Přečtěte si rozhovor s ním a zjistěte tak o tomto projektu více.

Jakuba Jánského trápilo, že se děti přestaly seberealizovat a svůj volný čas tráví především na mobilech, proto se rozhodl vytvořit nový projekt Děti bez mobilu“. Tento projekt má především za cíl ukázat dětem věci, které budou běžně v životě potřebovat a které se třeba ani ve školách nenaučí. Každý den bude pro děti vytvořen jiný program – kurzy vaření, šití, návštěva seniorů, apod.

Jak a proč vás něco takového napadlo?

S myšlenkou udělat něco správného jsem si pohrával již delší dobu. Vadí mi, jak se lidé k sobě chovají, a jak se společnost mění. A kde jinde začít než u těch nejmenších.

Jak často k vám budou moci děti chodit a na kolik hodin denně to tak vyjde?

Děti mohou chodit, jak často budou chtít. A to je na tom to nejlepší. Ne každého vše baví, anebo má zrovna čas. Na rozdíl od jiných jejich koníčků je program různorodý a plně dobrovolný. Z toho vychází i doba konání, která se liší dle náročnosti činností. Většinou však 2 – 4 hodiny denně.

Budou akce přístupné po celý rok?

Akce plánujeme na každý všední den vyjma velkých svátků. Otázkou zůstávají hlavní prázdniny, když je každý pryč. Možná nahradíme akce o prázdninách táborem. Uvidíme.

Budou hodiny placené?

Akce jako takové jsou zdarma. Platit se budou pouze prostředky nezbytné k realizaci dané činnosti – suroviny na vaření, jízdné, vstupné. Je však spoustu dobrých akcí bez nutnosti finančních prostředků.

Je nějaké věkové omezení?

Věkové omezení je u nás 5 – 18 let. Dále se akce dělí na věkové skupinky dle náročnosti.

Kde budou všechny akce probíhat?

Kde jen to půjde, rádi by jsme se zaměřili spíše na venkovní prostředí, v případě zimních měsíců, nebo horšího počasí máme k dispozici malou klubovnu v budově pošty - Komenského náměstí 536.

Čeho se budou vaše akce například týkat, z čeho budou složeny?

Jak již jsem řekl, akce jsou různorodé. Chceme pokrýt všechny věkové skupiny i obě pohlaví. Připravujeme např. kurz vaření, šití, pojedeme plachtit na Orlickou přehradu, nebo střílet z luku a vzduchovky. Cizí nám není ani sociální téma, takže je v plánu účast na sportovním dni v domově seniorů, nebo návštěva stacionárního zařízení.

Není problém na takové záležitosti sehnat peníze?

To je samozřejmě druhá stránka věci. Jsme začínající malá neziskovka, která není pro sponzory zatím nijak atraktivní. Ačkoli se snažíme náklady držet na nejnižší možné úrovni, tak se jim úplně nevyhnete. Zatím to táhnu ze své kapsy.

Kde vás mohou lidé najít? Myslím třeba internetové stránky či kontakt.

Nejsnadnější cesta k nám je na webu, zde probíhají registrace i přihlašování a dozvíte se zde vše potřebné i bližší informace.

autor článku: Michaela Vaňková