Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Jak mladý podnikatel Pavel Vodrážka ke štěstí přišel? Stal se kominíkem...

přidáno: 01. 03. 2020

Také se chytáte za knoflík, když vidíte kominíka nebo si po něm prostě jen chcete sáhnout pro štěstí? Kominické řemeslo je jedno z mála, které je u nás stále ještě opravdu uznávané a lidé si ho váží. Nicméně být mladým kominíkem, který začíná podnikat v oboru čištění komínů, není zrovna jednoduché. Své o tom ví pan Pavel Vodrážka z firmy Vokom z Dobříšska.

Pavel Vodrážka, který pochází z Prahy, se přistěhoval do obce Drhovy na Dobříšsku nedávno. Který dům ve vesnici je jeho poznáte na první pohled, díky vyobrazené postavě kominíka přes celý štít. Velmi dobře si totiž uvědomuje, že dobrá reklama je zapotřebí v obyčejném řemesle stejně jako ve velké firmě. Možná i díky tomu je dnes ve svých necelých 28 letech úspěšným podnikatelem, který se věnuje právě kominickému řemeslu.

Pavle, jak jste se k práci kominíka dostal? Máte toto řemeslo v rodině?

Kominictví v rodině vůbec nemáme, moje mamka je kadeřnice a taťka řidič z povolání. Já jsem chtěl vždycky dělat nějakou manuální práci. Vystudoval jsem střední školu se zaměřením na management ve stavebnictví a potom jsem chtěl jít studovat něco, co mě bude pořád bavit, pořád to bude manuální činnost. Nechtěl jsem vystudovat jen nějakou školu, na které získám titul. Tak jsem se přihlásil na Univerzitu Karlovu, obor Fyzioterapeut. Bylo mi ale jasné, že mezi ostatními lidmi ze „zdrávky“ mít asi moc šancí nebudu, tak jsem si podal přihlášky i jinam a mezi nimi byla i ta na kominíka.  

Jak dlouho už jste v oboru?

Kominickému řemeslu se profesionálně věnuji přes 6 let. Pokud by se započítávala praxe ze školy, tak by to bylo přes 8 let.

Nesetkal jste se někdy s tím, že Vám lidi nevěří, když jste tak mladý?

Dneska už je to lepší, ale ze začátku to bylo docela "vtipné". Hlavně když mě viděli starší lidi, tak se divili, ale většinou na rovinu nikdo nic neřekl a jen se hodně ptali. Až když jsem dokázal odborně odpovědět na každou jejich otázku a viděli, že tomu co dělám, opravdu rozumím, tak mi uvěřili, že jsem opravdu dobrý kominík. (smích)

Velkou roli u nás kominíků hraje oblečení. Když jdu jen v obyčejných montérkách, lidi mě berou úplně jinak než v kominické uniformě. Když jsem jezdil po Praze metrem špinavý, tak se lidi pomalu odtahovali, ale jakmile jsem kominík, hned na mě koukají jinak a chtějí si na mě šáhnout pro štěstí. Řekl bych, že kominické řemeslo, je stále u lidí hodně uctívané a já jsem za to rád.

Jaké nářadí ke své práci potřebujete?

Pro standardní čištění komína, které si představí většina lidí, je zapotřebí: kominický strojek (štětka), kominický kartáč, kýbl, košťátko, lopatka, vysavač a žebřík.

Pokud chcete nabízet kompletní kominický servis, jako naše firma, tak je zapotřebí: komínová kamera, endoskop, komínová fréza, hrdlovačka, lezecké vybavení, vrtačka, bourací kladivo, nýtovací kleště a standardní nářadí, která má běžný kutil doma v garáži. Stává se nám, že nám zákazník řekne, že jsme k němu přijeli s pojízdnou dílnou. (smích)

Co je Vaším úkolem, když přijdete na kontrolu a vyčištění komína?

Musím zjistit, zda je celý komín v pořádku, včetně kamen nebo kotle. 

Důležitá je průchodnost komínu, ale taky jestli někde neuniká kouř nebo jestli má dostatečnou vzdálenost od hořlavých konstrukcí. Vše zanesené vyčistím, přeměřím, zkontroluji, zapíšu a pak vytvořím revizní zprávu. Vše musí sedět s kominickými normami a vyhláškami. Pokud něco není v souladu, poznamenáme to do kominické zprávy.

V dnešní době řemeslníků ubývá a sehnat kvalitního člověka na manuální práci je čím dál těžší, je to tak i v kominickém řemesle?

Já znám kominíků hodně, takže si myslím, že nás je dost. U kominické práce je spíš problém s tím, že lidé si na nás vzpomenou z dvanácti měsíců v roce tak čtyři. Vlastně jen když se začíná topit a oni si uvědomí, že by si asi měli nechat vše zkontrolovat. To je období, kdy jsem schopný uživit i deset chlapů, ale po zbytek roku, je to taková „okurková sezóna“.

To je celkem krátká doba, na to, aby se člověk uživil. Jak to tedy řešíte Vy?

Já jsem nad tím hodně přemýšlel, když jsem začínal podnikat a právě ten volný čas, kdy nebylo tolik práce, jsem využil k rozšíření našich služeb. Uvědomil jsem si, že lidi, třeba už když staví, potřebují před tím, než přijdu já, spoustu věcí, které řeší dílčími kroky.

Začal jsem spolupracovat přímo s výrobci kotlů, kamen a dalšími lidmi, abych svým klientům dokázal poskytnout širší servis. Dneska umíme udělat komín od jeho návrhu na míru podle stavby a účelu, až po postavení, připojení, servis a čištění. Samozřejmě to klienta ve finále vyjde levněji, protože neplatí provize několika subjektům a my dostaneme mnohem lepší cenu, když odebíráme desítky věcí za rok.

Druhou věcí, která se mi vyplatila, byla evidence mých zákazníků. Vytvořil jsem databázi revizních zpráv s kontakty a hlavně daty revize. Systém mi dnes přesně řekne, kdy a komu končí potvrzení a já se pak ozvu SMSkou, zda bude dotyčný chtít opět zkontrolovat komín. Byl bych hloupý, kdybych toho nevyužil. Ono totiž, když už kominík místo zná, dokáže říct, zda je potřeba čistit nebo třeba jen zkontrolovat. Tím pádem lidem také šetřím peníze. Navíc už na nic nemusí myslet a my to děláme za ně.

Občas ve zprávách slýcháme, jak někomu bouchl kotel a vyhořel. Jak k tomuto může dojít a na co si dát pozor?

Vždycky by měl zůstat čistý průduch pro spaliny po celé délce spalinové cesty. Pokud je komín tak zanesený od sazí, že se ucpe, může dojít k přetlakování a pak výbuchu. To ale není bez varování.

Většinou to zákazník pozná tak, že mu spotřebič nefunguje podle představ, špatně táhne komín, zanáší se mu sklo u kamen, tvoří se dehty ve spalovací komoře atd. Asi nejhorší situace nastane, když komín chytne. Pozná se to tak, že komín začne hučet. Znám i případy kdy to zní, jako když startuje stíhačka, létají z něj plameny a od komínového tělesa jde doslova vedro, že se okolo něj skoro nedá projít. V tom případě se do komína nikdy nesmí lít voda, jelikož by komínové těleso mohlo prasknout a požár by se mohl rozšířit do obytných místností domu.

Může se také stát, že kouř uniká do prostoru domu nebo bytu. To může být dáno nekvalitním vložkováním, únavou materiálu nebo nějakou prasklinou.

Všemu se dá ale předejít pravidelnou kontrolou.

Nevadí Vám přeci jen někdy práce ve výškách?

Zatím ne, ale je pravda, že od té doby, co jsem ženatý, jsem opatrnější. Hodně starších kominíků mi říkalo, že po tom, co se jim narodily děti, už tolik "neblbli". Myslím, že to budu mít podobně.

Máme takové rčení, že kominík se nesmí přestat bát a musí mít stále respekt. Jelikož, když se přestane bát, tak spadne.

Říká se, že kominík přináší štěstí. Je to pravda?

Tak na to se musíte zeptat mé ženy. Ale já si myslím, že jo… (smích)

Naše řemeslo slouží k tomu, abychom chránili lidi a jejich obydlí před případnou újmou a z toho pak vychází tohle rčení. V současné době hodně spolupracujeme i s hasiči, takže se dá říct, že jsme jejich pravá ruka a opravdu pomáháme mnohem víc než dříve.

Ze začátku, když jsem jezdíval třeba ještě na praxe, tak na mě lidi v tramvajích sahali bez varování a já se hrozně lekal. Teď už jsem si na to zvykl. Tahle pověrčivost mě hodně baví. Když mě většina lidí vidí, tak se chytají za knoflíky nebo si na mě chtějí sáhnout.

Protože dneska už nosíme všichni spíš oblečení bez knoflíků, tak jsem si nechal vyrobit knoflíky vlastní, aby to lidem nebylo líto. Mají pak památku a já si zároveň dělám reklamu.

Je něco, co Vás na práci kominíka nebaví?

Papírování.

Co Vás naopak nejvíce baví?

Baví mě i pocit, že mě pokaždé lidé rádi vidí a berou mě jako odborně způsobilou osobu, která jim pomůže.

Víte, kolik komínů za rok zvládnete vyčistit?

To vím přesně, jelikož si číslujeme naše revizní správy. Za loňský rok jsme vyčistili přes 1 300 komínů.

Jaká je normální cena v našem regionu za revizi?

Tady na Dobříšsku si myslím, že slušná cena za čištění komínu je od 500 do 800 Kč. Záleží pak na dojezdové vzdálenosti a případné velikosti domu. Rozdíl je samozřejmě u rodinného baráku nebo u velké bytovky.

Máte na závěr, za dobu své práce, nějaký kuriózní příběh pro čtenáře našeho rozhovoru?

Bohužel mě teď napadá pouze jedna, i když jich za mou kominickou historii bylo určitě víc.

V některých případech spolu s kolegou musíme komunikovat přes telefon nebo vysílačku. Stalo se mi, že mi telefon propadl komínovým průduchem, který byl dlouhý asi 17 m. Kolega byl u zákazníka v bytě. Já jsem prohlížel část na střeše. Snažili jsme se identifikovat komínový průduch pro případné využití na nový spotřebič. Dal jsem si telefon na hlasitý režim a strčil do náprsní kapsy. Možná to znáte... Když jsem se pak automaticky předklonil, nemohlo se stát nic jiného... já už viděl jen padající telefon a slyšel jsem PÁJO, PÁJO…. A pak ticho. Tak jsme museli k zákazníkovi do sklepa. Zjistili jsme dvě věci. Komín je průchozí po celé své délce a telefon dokáže vydržet i takový pád. Po jeho složení stále funguje a až na pár škrábanců mi stále slouží. (smích)

Kominictví Vokom

VOKOM s. r. o.

adresa:

  • K Samoobsluze 660, Praha 5 - Lipence 155 31

telefonní kontakt:

  • +420 603 762 058

web:

FB:

autor článku: Denisa Havlíčková a Pavel Vodrážka