Dnes je sobota 27. listopad, svátek má Xenie.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor s Pavlem Bubnem, který vytvořil jedinečnou mobilní aplikaci Glucly

přidáno: 28. 05. 2018

Dnešní rozhovor bude určitě zajímavý nejen pro samotné diabetiky, kterým by mohla nová mobilní aplikace zjednodušit jejich dosavadní život, ale inspirací bude určitě i pro ostatní čtenáře, kteří by si rádi zrealizovali jakýkoliv svůj sen.

Pavel Buben, to je energický, pozitivní a úspěšný Dobříšák, který si sám vymyslel a také navrhnul novou mobilní aplikaci Glucly, která již po několika pár měsících slaví nemalý úspěch!

O jakou mobilní aplikace se, Pavle, přesně jedná?

Jedná se o aplikaci Glucly, která diabetikům umožňuje pohodlněji zaznamenávat a sledovat vlastní zdravotní stav. Díky Glucly si bude moci uživatel snadno zaznamenávat hladinu cukru v krvi společně s dalšími informacemi ovlivňujícími jeho stav. Jedná se o designově a uživatelsky přívětivou mobilní aplikaci, která bude uživatelům k dispozici pro iOS a Android.

Proč zrovna aplikace pro diabetiky?

Když mi byla před dvěma lety diagnostikovaná cukrovka, první věc, co jsem od paní doktorky dostal, byl diabetický notýsek, do kterého jsem si měl pravidělně zapisovat naměřené hodnoty. Notýsek jsem však samozřejmě ihned ztratil. Už v té době jsem tedy začal přemýšlet o tom, jak by se mohl tento problém řešit pomocí mobilní aplikace. Vzhledem k tomu, že úspěšná léčba cukrovky spočívá právě v pravidelném monitoringu, je důležité si naměřené hodnoty zapisovat. Zkoušel jsem různé aplikace, ale žádná mi úplně nevyhovovala, jelikož byly pro každodenní používání zbytečně složité. No a jako designér mobilních aplikací jsem se rozhodl přijít s vlastním řešením.

Ukazujete mi tu spoustu jiných zahraničních aplikací, které jsou již pro diabetiky navrženy. V čem je ta Vaše nová aplikace jiná?

Každý diabetik se musí měřit i několikrát denně. Například já se měřím ráno, po obědě a po večeři. Jednou týdně dokonce šestkrát, a to vždy před jídlem a dvě hodiny po jídle. Hlavní výzva při designování aplikace Glucly bylo navrhnout zadávání měření tak, aby vám to nezabralo hodně času, a aby uživatel při zadávání nepropadal frustraci, že musí několikrát denně vyplňovat dlouhý formulář. Glucly je tedy jiná právě v tom, jak se měření do aplikace zadává. Od začátku jsem aplikaci navrhoval tak, aby byla pro uživatele příjemná, a aby se do ní rád vracel. Díky pravidelnému zadávání naměřených hodnot uvidí uživatel v Glucly přehledné statistiky o tom, jak se mu daří cukrovku zvládat. V budoucnosti je pak v plánu Glucly propojit s co nejvíce bluetooth glukometry, což zadávání ještě více zjednoduší.

Budou data zpřístupněny i lékařům, případně rodičům?

Ano, uživatel si na základě svých dat může vytvořit export do PDF. V aplikaci nastaví, za jaké období chce data exportovat, a pak si je buď uloží do PDF a pošle lékaři emailem, nebo třeba vytiskne. Bude také mít možnost pouze zkopírovat odkaz na export a ten zaslat lékaři, kterému se pak export otevře v prohlížeči. Ve chvíli, kdy uvedeme Glucly do App Store a Google play, mám v plánu navrhnout i webovou aplikace pro lékaře. Pracovně této aplikaci říkám Glucly Pro. Glucly Pro bude webová aplikace, do které si lékař přidá své pacienty a bude v reálném čase vidět naměřené hodnoty svých pacientů. Výhodou tohoto řešení je to, že lékař může okamžitě reagovat na stav pacienta a upravit léčbu tak, aby se pacient cítil lépe. Glucly Pro pak budou moci samozřejmě využívat i rodiče a sledovat tak stav svých dětí.

Kdy aplikace Glucly vznikla?

Nápad jsem v hlavě nosil už delší dobu, každopádně v prosinci 2017 jsem začal aplikaci designovat a během několika týdnů jsem měl design aplikace zhruba připravený. Od ledna 2018 v podstatě doteď probíhá vývoj (programování) aplikace.

 

V současnosti je zatím tedy aplikace veřejnosti ještě nepřístupná. Kdy by mohla být uvedena na trh?

V současné době je aplikace zhruba z 90% hotová a probíhá její testování. Když vše půjde podle plánu, Glucly bude ke stažení už brzy v řádu několika týdnů. Glucly bude ke stažení pro iOS a Android a samozřejmě bude podporovat i český jazyk.

 

Mobilní aplikace už teď slaví úspěch

Mobilní aplikace je sice ještě ve zkušebním provozu a veřejnosti je ještě nepřístupná, ale již teď sklidila od odborníků uznání a úspěch. „Zkusil jsem se přihlásit do soutěže T-Mobile rozjezdy, kde se prezentují různé nové podnikatelské projekty. Nedoufal jsem, že by mohla zrovna moje aplikace vzbudit až takový zájem. Porotu však můj projekt zaujal a zvítězil tak ve Středočeském kraji. Díky výhře jsem také získal prostředky, které mi pomohou urychlit vývoj aplikace, což mi udělalo velkou radost.“ popisuje Pavel své pocity z výhry v soutěži.

Projekt můžete podpořit i vy!

Podpořte Pavlovu aplikaci v online hlasování soutěže T-Mobile rozjezdy, kdy se v současnosti do pátku 8. června hlasuje o nejlepší projekt České republiky. Podpořit můžete hlasováním na odkazu, kde zadáte svoji e-mailovou adresu, na ni vám bude zaslán odkaz, díky kterému konkrétní projekt podpoříte. Vítěz bude vyhlášen 22. června.

O tom, jestli bude Pavlova mobilní aplikace úspěšná a získá tak další potřebné prostředky na její vývoj, vás budeme určitě informovat! Veškeré podrobnější informace o aplikaci Glucly naleznete na internetové stránce.

autor článku: Kamila Paulová