Dnes je sobota 27. listopad, svátek má Xenie.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor: Myšlenka Dobříšských vnoučat vznikla naprosto spontánně

přidáno: 06. 12. 2018

Adventní čas a Vánoce neznamenají jen shon, stres a přemíru jídla. Někdy se stačí jen zastavit, užít si atmosféru a udělat nějaký ten dobrý skutek. A právě o tom, jak takový dobrý skutek můžete v Dobříši uskutečnit, se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Prvotní myšlenka projektu Ježíškova vnoučata vznikla v roce 2016 u novinářky Olgy Štrejbalové, která tentýž rok založila Ježíškova vnoučata a spolu se svými přáteli, známými a dobrovolníky dokázala splnit přes 600 přání. Následující rok si vzal akci pod patronát Český rozhlas a akce se stala opravdu masivní. V tomto roce mají Ježíškova vnoučata obrovskou podporu a k dnešnímu dni je splněno, nebo se plní neuvěřitelných 17 000 přání. Samotná Dobříšská vnoučata vznikla 21. listopadu 2018 ve 20:44 hod po obrovské odezvě na Facebooku. Naší redakci to nedalo a šli jsme se zakladatelů, Jana Petáka a Kateřiny Poulové, zeptat na podrobnosti k projektu.

Kde vznikl nápad na realizaci právě Dobříšských vnoučat?

Myšlenka Dobříšských vnoučat vznikla naprosto spontánně! Bylo nám líto, že do akce Ježíškových vnoučat se nezapojil dobříšský domov pro seniory ani jiné blízké domovy. Proto jsme kontaktovali paní ředitelku Domova pro seniory Dobříš a následně jsme vyzvali i ostatní Dobříšáky k připojení mezi nás. Odezva byla obrovská, a proto Dobříšská vnoučata vznikla. S originálními Ježíškovými vnoučaty nemáme nic společného, jsme pouze nositeli stejné myšlenky. Narozdíl od Ježíškových vnoučat jsme lokální skupina, která se snaží kontaktovat samotné seniory a tolik nezatěžovat domovy relativně náročnou administrativou.

"Návod" na to, jak zrealizovat přání lidem je uveden na webu. Jak poté budou dárky předávány?

Prvotní web dobrisskavnoucata.webnode.cz jsme opustili z technických důvodů a nyní již vlastníme vlastní web (dobrisskavnoucata.cz), který máme díky Jakubovi Zyklovi, který jej vytvořil v rekordním čase a zadarmo! Na tomto webu jsou uvedeny nejdůležitější informace, které se snažíme doplňovat i častými příspěvky v naší FB skupině. Jelikož jsme vznikli opravdu nedávno, jsme ve velkém časovém presu, a proto je předávání přání někdy omezeno. V Domově pro seniory Dobříš se nám podařilo kontaktovat samotné seniory a zjistit jejich přesná přání, většinu z nich lze předat osobně. Po obrovském zájmu jsme přemýšleli, jak nabídnout další přání. Začali jsme spolupracovat s Pečovatelskou službou Dobříš, kdy bylo následně zveřejněno dalších 25 "přání", která však lze předat "pouze" skrze pečovatelskou službu.  Důvod je velmi jednoduchý, tyto dárečky jsou určeny pro klienty Pečovatelské služby Dobříš, kteří žijí ve vlastní domácnosti často osamoceni. Po debatě s paní ředitelkou jsme dospěli k závěru, že není možné předat adresu jejích klientů a vystavit je tak možnému nebezpečí. V případě pečovatelské služby jde spíše o dárek, který má udělat radost a vykouzlit úsměv, tito lidé o tom neví a dárek tak přijde naprosto nečekán.

Kolik dárků už je přibližně zakoupeno? 

Pro Domov seniorů bylo již splněno všech 18 přání. Nyní je zveřejněno 31 přání od Pečovatelské služby Dobříš a splněno je jich 18. Stále tedy některé zbývají a po jejich splnění bychom rádi přidali ještě další.

Zapojily se i jiné domovy v regionu kromě těch dobříšských?

V tuto chvíli to jsou Domov seniorů Dobříš a Pečovatelská služba Dobříš, v případě přetrvávajícího zájmu máme připravenou spolupráci s dalšími domovy.

Jaké dárky si nejčastěji lidé přejí? 

Přání jsou velmi různá, od sladkostí, kosmetiky, návštěvy pejska až po spoluhráče na žolíky.

Je o zakoupení a obdarování od veřejnosti zájem? Zaregistrovala jsem, že na Facebooku lidé chtěli kupovat dárky, ale nebyly už jaké... 

Prvotní zájem byl opravdu enormní. Prvních 18 přání bylo splněno za méně než 2 hodiny! U stávajících balíčků pro klienty Pečovatelské služby je zájem nižší, je to asi zapříčiněno nemožnosti osobního předání. My si ale naopak myslíme, že jde o super myšlenku, kdy obdarovaní dostanou dárek bez jakékoliv žádosti či prvotního kontaktu, prostě jen aby jim někdo udělal radost.

Co pro vás osobně znamenají Vánoce a adventní čas?

V tuto chvíli pro nás Vánoce znamenají možnost udělat radost lidem, kteří jsou opuštění a žijí osamoceni. Těmto lidem splnit jejich přání, či udělat radost a dokázat jim, že nejsou úplně opuštění a mnoha lidem na nich záleží.

autor článku: Kamila Paulová