Dnes je sobota 27. listopad, svátek má Xenie.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Libor Dočkálek: Naše akce musí mít přesah

přidáno: 13. 12. 2018

Nedávno u nás spustil své služby telekomunikační operátor Nordic Telecom. Přišel do Dobříše s 5G pevným internetem vzduchem. O něm, o běhání a o pomoci dobříšským varhanám jsme se bavili s výkonným ředitelem pro akvizice Nordic Telecom a Dobříšanem Liborem Dočkálkem.

Na běhu města Dobříše jste se zúčastnil hlavního běhu, ve své kategorii jste doběhl jako první, co pro Vás běh znamená?

Běhání je pro mě ideální forma aktivní relaxace a dá se říci, že i meditace. Je to přirozený pohyb, skvělý na vybudování fyzičky, je časově relativně nenáročný a běhat se dá všude. V okolí Dobříše navíc v krásném prostředí. Běh města Dobříše jsme podpořili i jako společnost Nordic Telecom, takže jsem v tomto případě spojil příjemné s užitečným. Velký dík patří organizátorům, protože celá akce se povedla. Příští rok se určitě zúčastním znova, už se těším.

Jakou vazbu máte k Dobříši a co se vám na ní líbí?

Na Dobříši žiji již 11 let a je to můj domov. Má unikátní atmosféru, která se těžko hledá jinde. Je to město příjemné pro život, ale navíc má nádherné okolí se spoustou příležitostí pro běhání, jízdu na kole i procházky se psem a rodinou. Celá rodina to tu miluje, a jinde bych už bydlet nechtěl.

V Dobříši jste spustili novou službu, jedná se o superrychlý internet. Můžete nám vysvětlit o co vlastně jde?

Jedná se o náš 5G pevný internet na doma, který je šířený vzduchem. Díky tomu, že jsme držiteli pásma ve frekvenci 3,7GHz, není náš internet rušen okolními Wi-Fi ani žádnou jinou konkurencí. Díky tomu je náš internet mimořádně stabilní a rychlý, zákaznickou zkušeností srovnatelný s připojením optickým kabelem. Náš 5G internet si můžete představit jako čtyřproudou dálnici, kterou využívají jen naši zákazníci. Lokální konkurenci pak jako přeplněnou „státovku“, kterou sdílí všichni jejich zákazníci. Když přejdete od jednoho lokálního poskytovatele internetu k druhému, tak si moc nepomůžete, protože budete stále na stejné přeplněné silnici.

Je vaše technologie v něčem unikátní?

Náš internet je první služba v ČR spuštěná na technologii 5G, která bude pro telekomunikaci revoluční. Je to nástupce 4G/LTE technologie, kterou znáte ze svých mobilních telefonů.

Zkušební provoz 5G pevného internetu byl nejdříve spuštěn právě v Dobříši, je to tak?

Ano, před komerčním zahájením služby jsme spustili zkušební provoz, kterého se zúčastnilo 14 rodin. Testovali jsme kvalitu připojení, vychytávali jsme mušky a ladili jsme detaily, aby mohla být služba „naostro“ spuštěna bez komplikací. Vše dopadlo nad rámec očekávání. Průměrná reálná rychlost u pilotních zákazníků, u kterých jsme měřili každých 5 minut po dobu 3 měsíců, byla 195 Mb/s, a to jsme pilotní službu spustili záměrně jen na polovině spektra. Jinými slovy - „na kliknutí“ umíme zrychlit na dvojnásobek. Rád bych tímto našim „testerům“ poděkoval za jejich účast, které si velmi vážíme. Doufám, že si naše služby v Dobříši oblíbí hodně domácností.

Které další služby můžete nabídnout?

Kromě 5G pevného internetu nabízíme i naši IPTV pod názvem Nordic TV, která obsahuje všechny populární funkce internetové televize. Od oblíbeného zpětného přehrávání až 7 dní zpětně, přetáčení reklam, nahrávání pořadů nebo dětského zámku, až po inteligentní vyhledávání pořadů. Nordic TV funguje také na počítači a mobilních zařízeních. Každý z rodiny se tedy může dívat na co chce, kdykoliv a odkudkoliv, stačí mu jen připojení k internetu. Toto je skutečná televizní svoboda.

Plánujete na Vánoce nějakou zvýhodněnou akci?

Vánoce budou pro naše zákazníky samozřejmě bohaté, a nebudeme na nich nijak šetřit. V prosinci nabízíme k našemu internetu 100 Mb/s právě Nordic TV 80+ na dobu 6 měsíců zdarma. To vše za cenu 255 Kč po dobu šesti měsíců. Zákazníci si tak budou moci vyzkoušet superrychlý internet a přes vánoční svátky nahrát všechny pohádky, které nestihnou sledovat najednou. Mohou si je pak pustit později, a nic jim tak neuteče.

Zaslechli jsme, že s každou zakoupenou instalací v Dobříši přispějete na obnovu varhan. Co Vás k tomu vede?

Zakládáme si také na tom, aby naše služby měly přidanou hodnotu nejen pro zákazníky, ale také pro danou lokalitu a její obyvatele. Každý, kdo si v prosinci objedná náš superrychlý internet, pomůže dobré věci. S každou účastnickou smlouvou a instalací zařízení ke službě 5G internet o rychlosti 100 Mb/s na Dobříši přispějeme částkou 1500 Kč na obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice.

Proč zrovna tato podpora?

Lokálnost a autenticita je to, s čím rezonuje naše filosofie. Akce vznikla ve spolupráci s panem Ivo Kylarem, který vede celý projekt obnovy varhan a již 3 roky sbírá po menších částkách peníze. Chceme tento krásný projekt podpořit, aby se v dohledné době nové varhany v Dobříši rozezvučely.

Kde všude jste 5G pevný internet spustili?

Doposud jsme službu k 1. říjnu rozjeli v Dobříši a přilehlé Staré Huti, ve Vinoři, v Hovorčovicích, Jesenici, Mělníku a v jejich okolí. I s malými vesnicemi kolem hlavních vysílačů to dohromady dává zhruba 15 lokalit.

Jaké jsou vaše další plány?

Do konce příštího roku chceme pokrýt dalších 400 lokalit po celé ČR. Do dvou let budeme schopni službu poskytnout 1,3 milionu domácnostem. Máme ambici stát se třetím největším poskytovatelem pevného internetu v zemi a do tří let pak chceme mít 330 tisíc spokojených zákazníků.

Co byste popřál čtenářům do nového roku?

Kromě hojnosti, pevného zdraví, vřelých vztahů a splněných přání čtenářům přeji, aby letos padal jenom sníh, a ne jejich internet.

autor článku: Redakce DA a Libor Dočkálek