Dnes je sobota 27. listopad, svátek má Xenie.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor nejen o životě v dobříšském Domově seniorů

přidáno: 26. 11. 2018

O víkendu proběhl již 15. ročník prezentace života klientů Domově seniorů Dobříš. My jsme sobotní akce využili a pohovořili jsme s vedoucí sociální pracovnicí domova, s paní Kirou Bulat o fungování domova, volnočasových zálibách a také možnosti přihlášení do domova.

Domov seniorů v Dobříši působí již přes patnáct let, od roku 2002. Ředitelkou domova je paní Marie Doležalová a celková kapacita je 91 klientů. Během roku pořádají v domově mnoho akcí, my jsme se vydali již na 15. ročník prezentace života klientů domova, během které jsme se setkali s vedoucí sociální pracovnicí, s paní Kirou Bulat, která nám o chodu domova prozradila více.

Jak vypadá takový pravidelný normální chod domova?

Měl by se co nejvíce přiblížit běžnému dnu, jako když by žili doma. S tím rozdílem, že jim v určitých oblastech pomáhá personál a jsou zde časové harmonogramy. Jinak si mohou naplánovat svůj volný čas, přijímat návštěvy, chodit na procházky, vybrat si z nabízených aktivit nebo prostě jen odpočívat.

Pořádáte pro klienty nějaké pravidelné akce, kterých se mohou zúčastnit? A jaké akce či aktivity mají případně klienti nejvíce rádi?

Ano, máme jak pravidelné, tak i „nárazové“ akce. Od pondělí do pátku mohou klienti v dopoledních hodinách navštěvovat dílny, kdo má zájem máme zde kurz práce na PC, muzikoterapii, trénování paměti, probíhá zde bohoslužba, předčítání, jóga pro seniory, canisterapie, besedy s prof. Štulcem „Toulky přírodou“, filmový klub a různá sportovní utkání. Také spolupracujeme s Nadačním fondem Děti bez mobilu, městskou knihovnou, školami i školkami, takže zde máme i různé koncerty, vystoupení či scénická čtení. Nabídka je skutečně široká, proto věřím, že si snad každý vybere. Nemohu za ně odpovědět, co mají nejvíce rádi, ale nejvíce navštěvovaná byla vždy muzikoterapie a také canisterapie.

 

V Domově se mimo jiné nachází i kaple a malá knihovna

Jak mohou rodinní příslušníci navštěvovat své příbuzné?

Návštěvy mohou chodit denně. Doporučujeme však, aby návštěvy nechodili v době podávání stravy a pokud by se návštěva uskutečnila v pozdějších hodinách, a dotyčný bydlí na dvoulůžkovém pokoji, aby využili společné prostory.

Jak se mohou noví klienti do domova přihlásit? Je nějaká čekací doba? Případně, jak dlouhá?

Pokud má senior zájem stát se naším klientem může si k nám podat žádost včetně příloh, který zahrnuje sociální dotazník a vyjádření lékaře (žádost je možné vyzvednou přímo v domově, stáhnout z našich www stránek, popřípadě ji můžeme zaslat i poštou). Ano, je zde čekací lhůta, která je bohužel skutečně delší, nedá se však říci přesně jak dlouho, záleží na mnoho faktorech. Statistika za rok 2017 uvádí, že čekací lhůta je šest a půl roku, jedná se však o statistický údaj. Nejsme bohužel schopni v krátkém časovém intervalu zajistit službu.

Kdo se o klienty stará? Jaký je tým pracovníků domova?

O klienty se stará kvalifikovaný personál – pracovnice v sociálních službách, sestry, sociální pracovnice, dále zde máme uklízečky, údržbáře, pracovníky kuchyně a recepce, a kancelářské pracovníky.

Vy jste právě vedoucí sociálních pracovnic? Jak dlouho tuto profesi vykonáváte a proč jste si ji vybrala?

Já zde pracuji od roku 2010, nastoupila jsem po skončení školy. Vždy jsem chtěla pracovat v pomáhajících profesích.

Jak oslaví vaši klienti domova přicházející Vánoce?

Opět obdobně jako doma, někdo jde k dětem, někdo zůstává, máme zde bohatý kulturní program a na štědrý den nesmí chybět houbový kuba a večer kapr se salátem.

 

autor článku: Kamila Paulová