Dnes je pondělí 18. říjen, svátek má Lukáš.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Zářivé okamžiky v pochmurné době – šperky, které rozzáří oči

přidáno: 07. 02. 2021

Katka Fiebigerová se věnuje ruční výrobě šperků už 14 let. Před 5 lety založila úspěšnou značku Perlomanie, kde vznikají šperky z přírodních perel a polodrahokamů. Nová kolekce pro rok 2021 je jedinečná. Více v rozhovoru o podnikání v dnešní době i speciálních výhodách pro Dobříšáky.

Jak bys popsala své začátky?

K výrobě šperků jsem se dostala vlastně náhodou. Bavilo mě to, byl to relax. Perlomanii jsem založila už v době, kdy jsem měla za sebou skoro deset let praxe a potřebovala jsem vytvořit něco nového. Vyráběla jsem různé šperky ze stříbra i bižuterie, ale nebylo to ono. Takové to, co tě chytne, a dovedeš si představit, že tě to bude bavit dlouhodobě a třeba tě i uživí.

Provázel začátek tvého podnikání nějaké komplikace?

Začátky jsou obvykle náročnější, tak to bylo i u mě. Perlomanie vznikala se dvěma malými dětmi. To byla „divočina“. Ale zvládli jsme to.

Loňský rok byl pro hodně podnikatelů náročný, jak to bylo u vás?

Loni v únoru to vypadalo na náš nejlepší rok – jezdíme po prodejních akcích a už jsme se dostali do povědomí tak moc, že nás sami pořadatelé akcí zvou. To je skvělé. Bohužel většina akcí byla rušena. To pro nás byla dost citelná rána. Ale i když to v půlce roku nevypadalo úplně nejlépe, vzchopili jsme se a začali pořádně přemýšlet, jak z této situace ven. Protože zahodit tolik let práce se nám nechtělo. Takže jsme se začali více věnovat on-line prodeji přes náš e-shop Perlomanie.

Jasně, to dává smysl, ale je online prodej jednoduchý? Přijde mi, že si teď e-shop zakládá skoro každý, co si o tom myslíš?

Z naší zkušenosti, můžu říci, že to jednoduché není. Bez reklamy se pořádně nehnete a na to potřebujete odborníka. A když to sami neumíte, natrefit na dobrého je náročné. Protože svůj produkt znáte nejlépe vy sami. E-shop založíš celkem jednoduše, ale ta následná péče, aby vše fungovalo... Mít pěkné reálné fotky, dobré popisy zboží… Je toho hodně, co se v jednom člověku nedělá úplně lehce.

Museli jste se přizpůsobit novým podmínkám, které teď jsou?

Aby se o tvém e-shopu někdo dozvěděl, musíš mít reklamu. Jak už jsem říkala, bohužel jsme nesehnali člověka, který by to zvládl lépe než my, tak jsem si udělala kurz on-line marketingu. Baví mě to, ale zabere to dost času a den prostě není nafukovací. Snažím se dál hledat profíka, ale zatím bezúspěšně.

A teď už k tvojí aktuální práci? Na čem děláš?

Právě jsme vypustili naši novou kolekci šperků pro rok 2021. Jsou tam jemné šperky z polodrahokamů a perel. Velikost kamenů je jenom 2-4 mm. Jsou to opravdu minimalistické šperky, které se hodí pro každodenní nošení – klidně do práce. Moje nejoblíbenější je souprava z maličkých granátů a perel, které při nošení vůbec nepřekážejí a náramek se dá dobře kombinovat i s dalšími šperky.

Jemné, minimalistické šperky ale nejsou pro každou ženu, máte i něco robustnějšího?

Jasně, to je právě druhá část naší nové kolekce. A jsou to náramky z větších perel a nepravidelných polodrahokamů. Kameny jsou navlečeny na gumičce, takže nemusíš řešit zapínání. Prostě ráno za vteřinu nasadíš a nelovíš karabinku.

Máte něco speciálního pro Dobříšáky?

To máme. Kromě toho, že v Dobříši nabízíme osobní odběr – stačí objednat přes e-shop a vyzvednout. Tak ještě přímo pro mé spoluobčany platí sleva 15 % na všechny naše šperky – je to speciální akce přímo teď na Valentýna. Stačí zadat kód VALENTYN21 a sleva se automaticky odečte. Ale pozor, platí jen do 14. února 2021.

Co bys chtěla říct na závěr?

Děkuju všem, kteří nás nejen v této době podporují. Kontakt se zákazníky mi moc chybí. Když jsem mezi lidmi, nabíjí mě to, dodává mi to energii, která teď prostě schází. Třeba místní farmářské trhy jsou úžasné – ta milá atmosféra je nepopsatelná. Vzhledem k tomu, že máme možnost srovnání, tak dobříšské trhy jsou z farmářských pro nás ty nej. Je tady vždy skvělé složení prodejců, a to se pořadatelům musí nechat – prostě to umí.

PERLOMANIE

Ing. Kateřina Fiebigerová

autor článku: redakce DA