Dnes je čtvrtek 22. duben, svátek má Vojtěch,
je Světový den knihy a autorského práva.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

GRATULUJEME: Honza Tománek je IRONMAN. Závod zvládl ve skvělém čase!

přidáno: 26. 08. 2020

Vrcholový handicapovaný cyklista Honza Tománek úspěšně debutoval na celé ironmanské trati. Průběh závodu i své pocity a chvíle marnosti popsal v otevřeném rozhovoru, který poskytl bezprostředně po závodě.

Honza Tománek na Ocean Lava Triathlon Polska

V sobotu 22. srpna 2020 Honza Tománek v závodě Ocean Lava Triathlon Polska úspěšně debutoval na celé ironmanské trati (3.8 km plavání – 180 km cyklistika – 42.2 km běh).

„Jsem IRONMAN! A to ve velmi rychlém čase 10:11:20 hodiny. Zážitků a dojmů ze závodu je opravdu mnoho. Bylo to velmi intenzivní, náročné a krásné!,“ reagoval bezprostředně po absolvování závodu Honza.

Celý IRONMAN byl letošní cíl

Jedním z hlavních cílů letošní sezóny, který si Honza dal, byla jednoznačně premiérová účast na celém ironmanu. Dlouho však sám nevěděl kdy a kde, to bude.

Na Ocean Lava Triathlon Polska se Honza registroval asi měsíc před startem, ale v původním plánu tady měl jen poloviční distanci (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh). V Polsku se totiž registroval ještě na Garmin Iron Triathlon Ślesin, který probíhal týden před závodem Ocean Lava, kde měl absolvovat také jen polovinu.

„Měl jsem v plánu náročný program a dva poloviční ironmany během jediného týdne. Ale nakonec vše dopadlo jinak!,“ hlásí dnes šťastný Honza.

Další možnost startovat na celém ironmanu už letos nemusí přijít

Nejen pro Honzu, ale i pro ostatní sportovce bylo letos mnoho závodů zrušeno a pravděpodobně jich ještě mnoho zrušeno bude. Proto se Honza rozhodl a šel do toho po hlavě a nadoraz:

„Uvědomil jsem si, že jsem velmi blízko možnosti debutovat na celé distanci, navzdory tomu, že jsem to na Ocean Lava Triathlon Polska neplánoval a měl jsem za sebou již Garmin Iron Triathlon Ślesin. Vzhledem k tomu, že další možnost účasti na celém ironmanu už v letošním roce nemusí přijít, rozhodl jsem se start neodkládat a jít do toho po hlavě a nadoraz! Děkuji organizačnímu týmu Ocean Lava Triathlon Polska, který mi den před startem umožnil změnit registraci a podpořil splnění mého cíle a snu!“

Jak Honza prozradil, že vzhledem k opravdu spontánnímu rozhodnutí neměl žádný prostor na specifickou přípravu, a tudíž ze svého zaběhnutého rytmu a předstartovní přípravy na poloviční distanci nic neměnil.

„Jako takovou osobní povinnost jsem si stanovil dokončení závodu pod 12 hodin. Nikdy předtím jsem ale celého ironmana neabsolvoval a netušil jsem, k čemu jsem se upsal. Nebylo cesty zpět! Věřil jsem, že mám dobrou výkonnost, na to abych dokončil, ale nedokázal jsem absolutně předvídat, jak bude mé tělo reagovat po několika hodinách, v jakém tempu mám plavat, jet na kole či „běžet“,“ přiznává upřímně své pocity před startem Honza Tománek.

Heslo závodu Ocean Lava Triathlon Polska

Meteorologové i samotní organizátoři varovali, že den závodu bude nejteplejším dnem v roce, ale teplotní maximum přišlo o den dříve a v den závodu měly přijít v odpoledních hodinách déšť a bouřky. Tato předpověď pak během Honzova předzávodního interview dala vzniknout heslu účasti v závodě:

„I must be faster than the storm!“ („Musím být rychlejší než bouře!“)

Honza na startu ironmanu aneb Začalo to slibně!

Plavecká část v ironmanu měří 3.8 km a pro závodníky tady byla rozdělena do čtyř okruhů.

„Na krátkou distanci nejsem moc dobrý, ale na té dlouhé se projevily mé předpoklady, až mě to samotného zaskočilo. Z důvodu bezpečnosti jsem spolu s atlety ze special teams (speciálních týmů) startovali o 15 minut dříve, což se jevilo jako optimum. První plavecký okruh 950 metrů jsem zaplaval za 16:30 minut, což nikdo při plánovaní itineráře neodhadoval, a po prvním okruhu jsem se zařadil mezi právě odstartované plavce. V průběhu dalšího okruhu jsem se již jen prodíral masou plavců vpřed. Tradičně jsem schytal několik ran a kopanců, a několik jich v zápalu boje rozdal. Druhé kolo 16:52 minut a další dvě zbývaly. Dobré tempo, snad řízené nějakým vnitřním metronomem, jsem udržel i ve třetím (16:38 min) a čtvrtém (16:42 min) kole. Plaveckou část jsem dokončil v celkovém čase 1:06:42 hodiny, čímž jsem překvapil sám sebe i většinu přihlížejících včetně organizačního týmu. Začalo to slibně!,“ popisuje svůj start v plavecké části Honza.

První přechod mezi plaváním a cyklistikou se Honza nesnažil tlačit na minimum. Celkový čas 7:26 minut je jeho standardem i na poloviční distanci a tady to bylo hodně dobré!

Cyklistická část dala Honzovi zabrat díky silnému dešti a větru zabrat

„Pravděpodobně to nejtěžší z celého dne mě teprve čekalo. Cyklistika na 180 km rozdělena do čtyř a půl okruhu ve zvlněném terénu, slibující dle oficiálních propozic 808 nastoupaných metrů. Tady už jsem skutečně netušil! V hlavě jsem měl časy a k nim přiřazené průměrné rychlosti, ale rozhodl jsem se nepřemýšlet, netaktizovat a šlapat do toho! Byl to trošku risk, když jsem v první čtvrtině závodu udržoval rychlost na hranici celkových šesti hodin, tedy rychlostní průměr 30 km/h. Zatím to šlo, ale 135 km bylo ještě přede mnou. Když jsem dokončoval druhý okruh a mě na svém kontě něco málo přes 80 km přišel déšť, který provázely poryvy větru. Do této chvíle se mi jelo dobře, pouze v rychlostech nad 38 - 40 km/h jsem cítil, že maximální výkon tam není a nebude. Byl jsem opatrný, ale nepolevoval jsem. 

Během několika vteřin jsem byl promočený na kost, ale vlastně mi to nevadilo, jen jsem se smířil s tím, že rozjeté tempo postupně klesne a druhá půlka závodu bude náročnější. Co pro mě bylo velkým překvapením, byl fakt, že v celkovém pořadí jsem se průběžně pohyboval okolo 30 místa, což v téměř 150tihlavém startovním poli považuji v polovině závodu za hodně dobrý výkon. Na stém kilometru na mě čekala přítelkyně s další lahví, resp. camelbakem plným čerstvého paliva. Zastavení jsem využil k doplnění zásob, ale také vypuštění přebytečných tekutin z močového měchýře. Pět minut oddechu a jede se dál. Měl jsem před sebou dva poslední celé okruhy. Déšť i nárazy větru ustaly, trať pomalu osychala a začali se objevovat i první závodníci startující na poloviční distanci. Já jsem znovu dostal chuť závodit a do cíle mi zbývalo necelých 70 kilometrů, tak proč nevyzkoušet čeho jsem ještě schopný. Opravdu mě překvapilo, s jakou razancí jsem byl ještě schopen akcelerovat, a dokonce předjíždět některé závodníky z „půlky“. Zastávkou na stém kilometru jsem sice klesl pod průměr 30 km/h, ale i tak jsem jel výrazně nad plán! Během posledního okruhu, tedy 40 km znovu přišel déšť provázený nárazy větru, ale mě to bylo jedno. Zpomalil jsem, ale už nezbývalo mnoho. Cyklistickou část jsem dokončil v celkovém čase 6:12:50 hodiny, což byl včetně již zmíněné pauzičky a osmičky obrátek o 180 stupňů, které jsem vyjížděl na několikrát sakra dobrý čas, o kterém jsem sice snil, ale rozhodně si ho pro tento závod nepřipouštěl!,“ vypráví Honza o cyklistické části závodu.

Přechod mezi cyklistikou a během měl Honza trochu „rozevlátý“. Podle jeho slov totiž pociťoval náznaky mírné dezorientace. K běžecké formuli ho tak správně nasměrovala jeho přítelkyně Anička. Honza přiznal, že v tu chvíli si jen opakoval naučený model: „Rychle do formule a zpět do boje!“

Teď už chyběl jen maraton…

„Nikdy, ani v tréninku, jsem neabsolvoval 42.2 km. Teoreticky jsem to neviděl jako problém a měl jsem to v rámci v přípravy na celého ironmana pochopitelně v plánu, ale mé spontánní rozhodnutí o změně distance den před startem mi nedalo šanci cokoli měnit nebo zkoušet. Podobně jako Vasaloppet v roce 2017, tak i Ocean Lava Triathlon Polska byly do jisté míry křest ohněm, ale bral jsem to optimisticky, už mi chyběl jen maratón,“ říká Honza Tománek.

Běžecká část byla pro závodníky rozdělena do šesti zvlněných okruhů. Honza měl navíc vzhledem k nutnosti zpevněného povrchu pro jízdu na formulce, několik drobných zajížděk, které v celkovém součtu daly 2 kilometry.

V poslední části závodu Honza bojoval s marností

„Naštěstí už jsem neměl mentální kapacitu na to, abych cokoliv počítal. Kdyby mi můj garmin neukazoval ujetou vzdálenost, tak možná ještě kroužím,“ směje se Honza a popisuje poslední část závodu:

„Od prvního okruhu jsem cítil šanci, zajet celý závod pod 10 hodin, což by nebylo „jen“ splnění cíle, ale rovněž dlouhodobého snu. Jel jsem na hraně svých fyzických možností i rizika, nebylo na co čekat a mohl jsem se už naplno vyždímat až do morku kostí. Půlmaraton odjetý za 1:11 hodiny a okolo 1:20 hodiny mi zbývalo k prolomení hranice 10 hodin. V průběhu čtvrtého okruhu však přišel další déšť a bylo vymalováno. Mé rukavice ztratily z vteřiny na vteřinu přilnavost a začaly klouzat po hnací obruči jako na ledě. V nájezdu do pátého okruhu jsem sice vyměnil „tvrdé“ rukavice za „měkké“, ale moc to nepomohlo. Čas se prodlužoval a sen se vzdaloval. Únavu jsem necítil žádnou, ale přepadla mě hrozná marnost a musel jsem znovu hledat sílu dokončit skvěle rozjetý závod. Posledních deset kilometrů bylo obrovským utrpením. Pořád jsem měl sílu jet naplno, ale okolnosti mi nehrály do karet. Prokluz rukavic byl obrovský a závěr jsem si protrpěl, ale bojoval jsem. Běžeckou část jsem dokončil v čase 2:39:10 hodiny.“

Honza je IRONMAN a dal to za skvělých 10:11:20!

„Vysněného cíle při debutu na svém prvním celém ironmanu jsem dosáhl v celkovém čase 10:11:20 hodiny. Před startem bych se neodvážil o dosažení tohoto času ani přemýšlet, ale v průběhu závodu jsem byl velmi blízko prolomení deseti hodin a přiznám se, že v závěru to mě bylo hořké zklamání. Po dosažení cíle se vše změnilo. Letargie byla ta tam a já jsem mohl poprvé v životě říci: „I am the Ironman!“ Bylo to velmi intenzivní, náročné a krásné! Sice mě ještě chvíli napadala různá, co by, kdyby, ale faktem zůstává, že jsem předvedl špičkový výkon, na který jsem pyšný. Hodnotu mého výkonu ještě podtrhuje dosažené 13. místo v absolutním pořadí nehandicapovaných sportovců,“ dodává závěrem ke svému skvělému výkonu Honza Tománek.

autor článku: redakce DA