Dnes je čtvrtek 22. duben, svátek má Vojtěch,
je Světový den knihy a autorského práva.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

„Těžké tratě mám rád. Jsou výzvou,“ řekl Honza Tománek o závodě Hamrman 113

přidáno: 13. 07. 2020

Honza Tománek startoval v sobotu 11. července na kultovním triatlonu Hamrman 113. Těžkou trať zvládl dokončit s časem pod 6 hodin a splnil si tak další ze svých cílů.

Hamrman 113: Náročný horský terén byl výzvou pro každého

Týden před plánovaným startem bojoval Honza několik dní s akutní dehydratací. Ještě v úterý před závodem tak nevěděl, jestli bude vůbec startovat. Jeho zdravotní stav se však včas srovnal a nakonec mohl na kultovním Hamrmanovi 113 (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh) nastoupit k závodu.

„Vzhledem k uplynulému týdnu jsem měl za cíl dokončit a závod jsem bral jako trénink. Dokončil jsem v celkovém čase 5:59:09 hodiny, což vzhledem náročným podmínkám považuji za velmi dobrý výkon,“ řekl Honza po těžkém závodě a popsal nám, jak vnímal jeho jednotlivé etapy.

Předpověď počasí byla nevyzpytatelná

Ranní cestu do Hamru na Jezeře provázely dešťové přeháňky, a čím více jsme se přibližovali do dějiště závodu, tím nižší byla aktuální teplota. Na místě závodu bylo v 8:00 hod. ráno a pouhých 11˚C.

Jedno bylo jasné, určitě se dnes nepřehřeju!

Do startu se oteplilo na příjemných 13˚C a vypadalo to, že už by nemuselo pršet.

Hromadný start s více než 250 triatlonisty

Díky hromadnému startu, jsme si během několika set prvních metrů závodu užili celkem intenzivní masáž.

Celosvětově se postupně přechází k tzv. rolling startu, kdy závodníci do vody vstupují postupně a v menším počtu. Výhoda z pohledu bezpečnosti a komfortu plavání, nevýhoda ve špatné orientaci ve vývoji závodu.

Každopádně jsem hromadnému startu trošku odvykl a v úvodu se mi neplavalo dobře. Plavecká trať byla rozdělena na 2 okruhy s přeběhem po pláži. Samozřejmě jsem měl výjimku a z vody nemusel. Plaval jsem sice o trošku delší distanci, ale s dosaženým časem 38:10 minuty, a to včetně výlezu z vody jsem byl spokojený.
 
T1 – přechod mezi plaváním a kolem byl velmi krátký. Sice na nezpevněném povrchu, což pro mou sníženou stabilitu není optimem, ale i tak jsem dosáhl času 6:37 minuty.

První kilometry se mi točila hlava, ale předpokládaný čas jsem dal

Už dlouho nepamatuji točení hlavy po plavání a problémy s přechodem v dlouhém triatlonu, ale bylo to tady. Úvodní kilometry do mírného kopce mi také nepřidaly, ale relativně za krátko jsem se rozjel. Na Hamrmanu se jely 3 okruhy v celkové délce trati 93 km s nastoupanými 1 200 výškovými metry.

Ráno jsem si trať sice projížděl autem, ale přímo na trati jsem se nepřipravoval, a tak to do jisté míry bylo velkou neznámou. První okruh jsem proto rozjel s pocitovou rezervou. V podstatě to bylo pořád nahoru a dolů, několikrát dokola.  Horská trať v Podještědí byla těžká, ale co mi trošku vzalo motivaci, byl třetí okruh. Na rovinatých tratích jsem schopen téměř udržet krok s nejrychlejšími nehandicapovanými soupeři, ale v kopcovitém terénu má rychlost neúměrně klesá. V momentě, kdy jsem najížděl do třetího okruhu, mnoho závodníků už cyklistickou část dokončovalo, což mi moc nepřidalo.

Zvládl jsem to ale hodit za hlavu a užíval si tenhle těžký trénink s krásnými výhledy na Ještěd. Cyklistiku jsem nakonec dokončil v čase 3:58:49 hodiny, čímž jsem si splnil předpokládaný čas.

T2 – v druhém depu jsem si dal trošku na čas a po chladné cyklistice jsem si musel ještě odskočit na malou. Nezávodil jsem, ale chtěl jsem především dokončit, přesto čas 4:37 minuty strávený v druhém depu hodnotím kladně.

Do závěrečného běhu jsem vstoupil bez očekávání

Hamrmana 113 jsem chtěl jet pod 6 hodin, ale náročná cyklistika mi vzala hodně sil.

Podvědomě jsem kalkuloval s časem 1:15 hodiny, protože trať byla mírně zvlněná a s mnoha obraty. Nehandicapovaní sportovci běželi 3 okruhy okolo Hamru, ale já jsem vzhledem k nutnosti zpevněného povrchu měl svou vlastní trať, během které jsem se na části potkával se závodníky. Absolvoval jsem kilometr a půl dlouhý nájezd na okruh, poté 6 okruhů na cyklostezce a silnici, a zpět do cíle. V lese se mi ztrácel signál GPS a zobrazovaná rychlost byla zavádějící.

Čas jsem si nehlídal, ale cítil jsem, že jedu někde okolo původního plánu. Celková délka mého běhu byla 22 kilometrů a dokončil jsem ji v čase 1:10:54 hodiny.

Hamrmana 113 jsem dal pod 6 hodin!

Hamrmana 113 jsem dokončil v celkovém čase 5:59:09 hodiny, čímž jsem splnil svůj cíl.

Bylo to těžké, ale užil jsem si to na maximum a s předvedeným výkonem jsem spokojený.

Těžké tratě mám rád, protože jsou výzvou. Neřeším na nich tolik čas a nesvazuji se ambicemi. Na straně druhé rád porážím nehandicapované sportovce, ale v horských podmínkách jsem proti „cyklistickým nohám“ neměl šanci.

Závod jsem dokončil na 170 místě z 250 startujících.

autor článku: redakce DA a Honza Tománek