Dnes je sobota 3. prosinec, svátek má Svatoslav,
je Mezinárodní den zdravotné postižených .

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Honza Tománek má za sebou první úspěšný start po světovém šampionátu

přidáno: 18. 06. 2022

Polský 70.3 Ironman Warsaw (1.9 km plavaní - 90 km cyklistika - 21.1 km běh) se uskutečnil v neděli 12. června 2022. Honza se tady prvně postavil na start po stříbrném mistrovství světa v celém ironmanu.

„Na tento závod jsem se sice cíleně připravoval, ale stejně jsem netušil, jak si mé tělo poradí s relativně rychlou tratí po květnovém pouštním pekle v Utahu. A s radostí mohu říct, zajel jsem skvěle!“ řekl s radostí po závodě Honza.

Závod 70.3 Ironman Warsaw v Polsku byl pro Honzu logisticky velmi náročný

Většina závodníků se sice může spolehnout na oficiální support a transport, ale pro handicapované sportovce to není nejlepší řešení. Rovinatá trať Honzovi prozrazovala už předem, že tohle bude rychlý závod. „Pěkný fofr tak měla i moje přítelkyně Áňa, protože převážela můj vozík, který nutně potřebuji mít k dispozici po dokončení cyklistiky,“ řekl Honza.

Tři, dva, jedna… start!

Jako první čekala na Honzu i ostatní závodníky plavecká část závodu. „Teplá voda v Zegrynzkiem jezeře byla komfortní, mohl jsem plavat v krátkém overalu a s poměrně slušným výkonem 36:03 minut včetně výlezu z vody jsem zahájil závod,“ zhodnotil Honza první část závodu.

V cyklistické části čekala na závodníky trať dlouhá 90 km, která odstartovala 40 km od Varšavy a byla orientačně i profilově nenáročná. „V posledních týdnech jsem se soustředil zejména na cyklistickou přípravu a ve svém tréninku jsem udělal několik změn. A byl jsem zvědavý, jestli nový model přípravy přinese ovoce,“ prozradil Honza a popsal, jak cyklistiku zvládl: „Úvod závodu zpravidla rozjedu na vyšším výkonu, než se tempově stabilizuji, ale dával jsem si velký pozor, abych to nepřehnal a dokázal udržet vyrovnaný výkon. K mírnému poklesu výkonu sice během druhé půlky došlo, ale nešlo o nic dramatického. S cyklistickým výkonem jsem velmi spokojený. Celý závod ve Varšavě byl ve stylu start - cíl, a skoro bych řekl, že jsem se na začátku nadechl a vydechl až v cíli! Rovinatá cyklistika nedávala žádný prostor ulevit si, zvláště, když to místy docela foukalo a některé časti trati byly “little bit bumpy”. Výsledný čas 2:44:52 hodiny je z mého pohledu skvělý.“

A jak Honza prozradil, po cyklistické části se cítil skvěle a bez známek únavy se tak mohl vrhnout na závěrečnou běžeckou část. „Rovinatý a 21.1 km dlouhý běh byl rozdělený do 4 okruhů. Každý okruh byl pak z poloviny po skvělém a rychlém asfaltu, z druhé poloviny po dlažbě v centru, navíc s dvěma 180 obrátkami, které se nedaly na formuli vykroužit bez zastavení. Opět z mé strany skvělý výkon ve vyrovnaném tempu, kterého si vážím. Abych mohl pomýšlet na vylepšení osobního rekordu, muselo by být vše perfektní a ideální, což nebylo. Přesto můj čas běhu, 1:05:38 hodiny, patří mezi mé nejlepší, a myslím, že mohu být právem spokojený,“ popsal Honza poslední část závodu, kterou absolvoval na své běžecké formuli.

A co dodává Honza k 70.3 Ironman Warsaw závěrem?

Byla to jízda téměř na jeden nádech, dokonalé splynutí s přítomným okamžikem bez chyb, zbytečností či ztráty koncentrace. Výsledný čas 4:39:53 hodiny patří mezi mé nejrychlejší „půlky“ a celkové umístění na 177. příčce z 737 dokončivších atletů je třešničkou na dortu. Jsem maximálně spokojený a za nedlouho se těším na další start, kterým bude Ironman European Championship Frankfurt, Germany.

autor článku: redakce DA