Dnes je pátek 29. září, svátek má Michal.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Instruktor Michal Janoušek vydal první knihu o izraelské reálné sebeobraně

přidáno: 31. 03. 2022

Michal Janoušek alias Mike se tréninku bojových umění a sportů věnuje už 25 let. Posledních 12 let pak studuje především sebeobranné systémy s preferencí izraelských systémů boje – KRAV MAGA a KAPAP, v nichž získal nejvyšší mezinárodní instruktorské tituly. Právě díky jeho bohatým zkušenostem a profesionálnímu vedení kurzů po celé ČR byl osloven přímo nakladatelem, aby napsal knihu s tématem sebeobrany.

Kniha s názvem KRA MAGA KAPAP izraelské sebeobrany vznikala pod rukama Mika celé dva roky a je první knihou zaměřenou na problematiku sebeobrany od českého autora.

Jak složité bylo takovou knihu vydat, popisuje sám Mike: „Na začátku přípravy knihy se musela vyřešit její obsahová stránka a celkový rozsah. Původně plánovaný počet stran se ale nakonec stejně redukoval, a tak jsem se snažil maximálně minimalizovat. Rukopis byl napsaný během půlroku, pak ale probíhaly korektury a grafické úpravy. Jsem rád, že se nakonec knihu začátkem letošního roku podařilo vydat, protože to za současné situace nebylo úplně snadné.“

Mikova kniha je určena všem, kteří se zajímají o problematiku sebeobrany. Najdete v ní přehledně řazené rubriky o historii a současnosti sebeobrany, systému výuky, základních technikách, jejich využití v praktickém životě a zkušenosti a doporučení certifikovaného instruktora. Mimo jiné je zde kapitola věnovaná také prevenci, ve které se dozvíte, jak se chovat nerizikově, tedy tak abyste se nestali objetí napadení. Zároveň kniha rozklíčovává klasické mýty okolo sebeobrany. „Nejčastěji většinou slýchám: Kup si pepřák! a Když tě někdo bude chtít napadnout, kopni ho mezi nohy!, ale zrovna obě tyhle rady sice možná vychází z nějaké logiky věci, ale bohužel jejich použití není tak jednoduché, jak se může zdát,“ dodává k této části knihy Mike a dál prozrazuje: „V jedné z kapitol jsem se snažil také typizovat jednotlivé techniky. Je možné, že zrovna na tomto bych pak pokračoval v případném dalším díle.“

Kniha je velmi kvalitně graficky zpracovaná a kromě množství fotografií obsahuje také QR kódy s odkazy na videoukázky.

„Celou knihu jsem se snažil pojmout komplexně a mimo zmíněné v ní najdete i kapitolu zaměřenou na prevenci a na to, jak se chovat nerizikově, aby se člověk nestal objetí napadení. Zároveň jsem se snažil v knize rozklíčovat i klasické mýty např. o možném reálném použití pepřového spreje apod.,“ říká Mike, který knihu pojal trochu i jako pomocníka pro své cvičence. Během svých pravidelných i jednorázových lekcí a kurzů totiž nemá tolik času na teorii, ale samozřejmě se věnuje hlavně praxi.

Kde je Mikova kniha k dostání? 

Mikovu knihu dnes seženete v běžných knihkupectvích a k dostání je i na e-shopu www.kapap-shop.cz nebo přímo u Mika v dobříšské tělocvičně (v areálu bývalých rukavičkářských závodů) za zvýhodněných 250 Kč.

Tréninky a kurzy sebeobrany v Dobříši

Mike u nás v Dobříši vede pravidelné kurzy sebeobrany pro holky i kluky od 4 do 13 let, které navštěvuje dohromady okolo 50 dětí. Dále nabízí výcviky pro mládež a dospělé beze zbraně i se zbraní, otevřené tréninky nebo semináře sebeobrany pro ženy a další akce.

„V dobříšské tělocvičně probíhají výcviky dětské sebeobrany, která je rozdělena na tréninky pro předškolní děti ve věku od 4 do 7 let a starší děti ve věku od 8 do 13 let. Tyhle tréninky probíhají v pondělí a ve středu,“ upřesňuje Mike k tréninkům sebeobrany pro děti a dodává informace k otevřeným lekcím pro mládež a dospělé: „Dále je nabízíme možnost navštěvovat otevřené tréninky pro mládež a dospělé zaměřené na sebeobranu, kyusho (tlakové body) nebo výcvik s noži.“

Více informací najdete na www.kapap-czech.cz.

autor článku: redakce DA