Dnes je neděle 25. září, svátek má Zlata.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

S Pavlem Foltýnem z MFK Dobříš o letním fotbalovém kempu a uplynulé sezóně

přidáno: 21. 07. 2022

V týdnu od 11. - 15. července uspořádal MFK Dobříš ve spolupráci s partnerským klubem SK Slavia Praha na stadiónu V Lipkách další žákovský fotbalový kemp. Při této příležitosti jsme požádali o rozhovor jednoho z pořadatelů, šéftrenéra mládeže MFK Dobříš Pavla Foltýna.

Kde vznikl vůbec nápad letního mládežnického fotbalového kempu na Dobříši a kdo všechno se na pořádání podílel?

Prvotní nápad o uspořádání vzešel od představitelů Slavie s dalšími lidmi, kteří projekt následně rozjeli. MFK Dobříš, jako partnerský klub Slavie Praha, byl s touto myšlenkou osloven. Zdálo se mi to jako výborný nápad a po debatě s představiteli MFK jsme se rozhodli, že do tohoto projektu půjdeme. Veškeré záležitosti spojené s registrací, platbami a podmínkami, měla na starost Slavie. Já jsem měl na starost dohled a organizaci kempu na místě.

Jaké fotbalové ročníky se tohoto kempu mohli zúčastnit a jaký o něj byl zájem?

Kemp byl určen pro kluky a holky narozené od roku 2009 do 2014. Zájem byl obrovský, přihlášeno bylo 60 dětí, a ještě celá řada dalších měla také zájem. Myslím ale, že tento počet už je hraniční, co se týká organizace tréninků, stravování či pedagogického dohledu.

Účastnili se kempu jen děti z Dobříše?

Kempu se zúčastnilo mnoho dětí, a to nejen z Dobříše, i když jejich počet převládal. Měli jsme děti z Prahy a okolních satelitů, Příbrami i dalších měst.

Jaký byl denní program a na co se mohli účastníci během celého týdne těšit?

Program začínal příjezdem dětí na stadion, kde je okolo 8:00 hod. ráno odevzdali rodiče. Od 9:00 hod. byla připravena první tréninková jednotka. Každý den byl věnován jednotlivým hráčům Slavie a jejich silným dovednostem. Dle toho jsme poté zaměřovali trénink.

Obecně jsme trénovali to, co by se v těchto kategoriích mělo - vedení míče, obcházení soupeře, první dotek - správné provedení, dále například přepínání do obranné a útočné fáze a mnoho dalších dovedností.

V 10:30 hod. čekala hráče svačina a zhruba na hodinu měli volnější program, který mohli vyplnit hrami (fotbal baseball, fotbal golf, kradení vlajek, hra na schovávanou nebo kvízy apod.). Ve 12:00 hod. byl oběd, znovu zhruba hodinová pauza a od 13:30 hod. druhá tréninková jednotka.

Během celého týdne probíhala také řada turnajů, které byly rozděleny dle věkových kategorií, což děti hodně bavilo.

Pavle, můžeš za organizátory zhodnotit průběh kempu a případné ohlasy ze strany hráčů nebo jejich rodičů?

Myslím, že se kemp celkově vydařil, parta dětí byla výborná, a navíc i velmi šikovná. Doufáme, že podobnou možnost v budoucnu znovu zopakujeme. Reakce máme zatím jen pozitivní.

Samozřejmě jako šéftrenéra mládeže MFK Dobříš, se tě musím zeptat i na uplynulou fotbalovou sezónu mládežnických mužstev MFK Dobříš a případné úspěchy. Můžeš nám prozradit v jakých soutěžích budou naše fotbalové naděje hájit barvy Dobříše v ročníku 2022-2023?

Kde začít. Co se týká mládežnických soutěží v novém ročníku, bude mít MFK zastoupení v 11 kategoriích. K tomu samozřejmě ještě B mužstvo a A mužstvo.

Dorost by měl nastupovat nově v krajském přeberu, kde je nutné mít mladší i starší dorost. Zde jsme po diskuzi s trenéry posunuli některé hráče ročníku 2008, o kterých víme, že by přechod výš o rok dříve měli zvládnout. Bez toho bychom měli sice hodně dorostenců, ale nepostavili bychom dva týmy.

Dále budeme mít starší a mladší žáky v krajském přeboru stejně jako v minulosti. Poté budeme mít dva týmy mladších žáků v okresním přeboru.

V kategorii přípravek jsme rozdělení po ročnících, což je obrovské množství dětí. Navíc starší přípravka U11 bude hrát kromě okresní soutěže také krajskou soutěž formou turnajů, což je novinka v rámci spolupráce krajů.

Mezi jednoznačné úspěchy patří zabudování mladých hráčů, věkem ještě dorostenců, do B mužstva a některých i do A mužstva. B mužstvo se sice zachraňovalo až posledním kolem, ale příslib do budoucna, pokud v týmu budou i zkušení hráči, bude velký.

Další úspěch vidím v prezentaci jednotlivých hráčů mládeže v okresních potažmo krajských výběrech. Třem našim mladším dorostencům se navíc podařilo s výběrem Středočeského kraje zvítězit v republikovém finále, což je mimořádný úspěch. Výběrů se účastnilo také velké množství našich mladších žáků a dětí z kategorií přípravek. V Krajském přeboru naši žáci hráli v nejhornějších místech tabulky.

I účast naší U14 v 1. A třídě starších žáků, kde jsme byli o rok mladší, byla velmi podařená a kluci se starším protihráčům minimálně vyrovnali. V tomto ohledu vše funguje velmi dobře. Chybí nám ale trenéři, zapálení lidé, na které se můžeme spolehnout. To je bohužel úděl klubů jako jsme my, ale neházíme flintu do žita, třeba se nám podaří si nějaké trenéry vychovat.

Fotbal se v minulé sezóně vrátil po dvou letech opět do starých kolejí, zaznamenal jsi ty osobně nějaké změny v zájmu o fotbal a sportování celkově?

Bál jsem se, že nám kvůli covidu řada dětí ubyde a budeme nuceni situaci řešit. Jsem proto rád, že žádný úbytek dětí nenastal, spíše naopak. Dětí máme ještě víc.

Jak vidíš dnešní sportující mládež s porovnáním například s obdobím, kdy jsi začínal ty osobně?

Hlavní rozdíl vidím v tom, že co bylo dříve přirozené a normální (provozování jakýchkoli sportů volně a přirozeně venku s kamarády, lezení po stromech a všelijaké blbiny u kterých se děti všestranně hýbaly), dnes normální není a nahrazuje se to cíleným zaměřením. O to je práce trenérů a pedagogů těžší.

Dospělí řeší absolutní nedostatek času a děti častou ztrátu motivace, vůle něco vydržet. Mrzí mě, že řada dospělých ať už z jakýchkoli důvodů umetá dětem cestičku, ať už jde o školu, aktivity atd. Ale třeba se dřívější přirozená doba, stane v budoucnu zase moderní.

Pavle, děkuji za rozhovor. Přeji tobě i dalším trenérům, vedoucím mužstev, hodně radosti a fotbalových úspěchů s mládeží MFK Dobříš.  

autor článku: Jan Soukup - MFK Dobříš (redakčně upraveno)