Dnes je neděle 22. květen, svátek má Emil,
je Mezinárodní den pro biologickou diverzitu.

http://dobrisskoaktualne.cz/sport

Naučte se správně hýbat a budete chytřejší: Poznejte funkční trénink

přidáno: 10. 10. 2021

Chodíte cvičit, hýbete se, ale umíte svoje tělo také ovládat? Nejenom při soustředění se na nádech-výdech v tělocvičně, ale i když se zvedáte za židle nebo když stojíte ve frontě u pokladny? A víte, že se to dá spojit?

Cvičit a zároveň naučit se efektivně používat svoje tělo vás naučí v dobříšské Tělárně. Prostor sídlí v areálu bývalých rukavičkářských závodů a zaměřují se tu primárně na takzvaný funkční trénink.

Spousta lidí se nějakým způsobem hýbe, ale vnímání a ovládání těla je mnohem důležitější. Funkční cvičení je trénink pohybů, nikoliv svalů. Vychází z fyzioterapie a rehabilitace a stojí na třech pilířích - na bráničním dýchání, které je základem posilování jádra neboli core, na práci mezilopatkových svalů a oživení funkce zad a na práci kyčelního kloubu,” popisuje majitel a zakladatel Tělárny Lukáš Rác.

Základem správného používání těla je podle jeho slov správné používání takzvaných řetězců, skupin svalů a kloubů, které se společně podílejí na vykonávání pohybů. Už při vstávání ze židle bychom krom předních stehen a zad měli používat také hýžďové či břišní svaly. Když zvedáme předmět ze země, měli bychom jít vždycky do dřepu a netáhnout to s narovnanými koleny přes záda. Pomoci si kyčlemi. Řetězení svalů bychom měli používat při každém běžném pohybu,” popisuje Rác.

Brániční dýchání, používání kyčle a aktivace mezilopatkových svalů jsou každému člověku přirozené. V prvním roce umí tyto pohyby stoprocentně ovládat každý z nás. Zkuste někdy omrknout miminka…

Že je špatné používání těla problémem naší doby, současné civilizace, a že se týká i dětí, Rác potvrzuje. Odmalička se vystavujeme jednostrannému zatížení těla. Ať už dáme děti na tenis, fotbal, volejbal či florbal, můžou si bez následné kompenzace do budoucna dost zavařit. O dospělých lidech, kteří tráví devadesát procent dne v sedě u počítače, nemluvě. V minulosti lidi problémy s bolestmi zad či vyhřezlými ploténkami neřešili tak často, protože pracovali na poli, chodili pěšky, měli odmalička hodně přirozeného pohybu. Moderními vymoženostmi od počítačů po auta naše těla markantně degenerují.Dodnes nemůžu zapomenout na sedmadvacetiletého muže, který k nám přišel totálně zdevastovaný. Měřil dva metry, měl asi padesát kilo nadváhy, sedavé zaměstnání a byl doslova ve stadiu rozkladu. Jeho biologický věk odpovídal o patnáct let staršímu muži. Měl problémy zvednout se ze židle, do schodů se vyškrábal tak tak, nemohl se pořádně narovnat. Jeho vlastní tělo ho omezovalo. Jen „pitomý“ dřep jsme ho učili asi deset hodin. Co se týče flexibility a kontroly těla, stačily mu tři měsíce pravidelného cvičení a byl někde úplně jinde,” zmiňuje zkušenosti ze své práce Rác. Jeho lekce funkčního tréninku navštěvují děti i dospělí, nejčastěji mezi pětadvaceti a padesáti lety. Přijít můžete do Tělárny na skupinové i individuální lekce. Vždycky začnete od píky”, tedy od dýchání a aktivování zad a kyčlí. Ty základní pohyby musíme lidem vštípit do podvědomí, aby je dělali automaticky. A to se nestane přes noc, bohužel. Vadné používání těla je mnohaletý důsledek špatných návyků pohybu, takže i náprava logicky zabere nějaký čas, aby byla efektivní a stálá,” dodává Rác.

S lehkou nadsázkou se dá říct, že díky efektivnímu používání těla docílíte zároveň toho, že budete i  chytřejší. Chodíme skrčení, shrbení, a nikoli ve správné vzpřímené poloze. Důsledky přetěžování zad nemusí být jen migrény nebo vyhřezlé ploténky. Tím, jak se zkracuje a tuhne horní část trapézu, může docházet i k problémům s krkem. Krk je důležitou křižovatkou našich vjemů. Někdy je označován za centrum vnímání, protože propojuje tělo s mozkem. Signály naše tělo zpracovává přes mozek, ale když ten náš horní trapéz neustále přetěžujeme, je to jako bychom za krkem postavili betonovou hráz. Signály z mozku do ní narážejí, tím pádem se nedostávají dál do těla a naopak. Člověk tak nejen že degeneruje svalstvo, ale zároveň i hloupne, protože mozek přestává vědomě ovládat tělo,dodává Rác.

Kontakt na dobříšskou Tělárnu:

adresa: Na Zlaté stezce 1075, 263 01 Dobříš

majitel: Lukáš Rác

tel.: 777 845 353

e-mail: info@telarna.cz

web: www.telarna.cz

facebook: Tělárna

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná