Dnes je úterý 27. únor, svátek má Alexandr.

http://dobrisskoaktualne.cz/sport

Pohled do STOLETÉ historie MFK Dobříš

přidáno: 17. 05. 2022

Je to až neuvěřitelné, ale MFK Dobříš slaví v letošním roce 100. výročí od svého založení. Pro vedení klubu a jeho členy je to výjimečná událost, při které chtějí historii i význam fotbalového klubu připomenout nejen dobříšským fotbalistům, ale i široké veřejnosti. Pojďte s námi letmo nahlédnout do stoleté historie tohoto fotbalového klubu…

Založení a začátky fotbalového klubu v Dobříši

Původně SK Dobříš byl založen 5. června roku 1922 v restauraci U Bílého lva v budově sokolovny. První zápas, který dobříšští fotbalisté hráli, byl sehrán v Pičíně, a to s místním AFK Horymír Pičín, který Dobříš vyhrál 4:0.

Brzy po založení si dobříšský klub určil i své klubové barvy – černou a bílou. Hrávalo se na malém školním hřišti u 1. ZŠ Dobříš, kde dnes vede komunikace ke sportovnímu areálu v Lipkách. V roce 1925 byl za městem směrem na Příbram, vedle bývalého ČSAD, zakoupen pozemek a bylo započato pozvolné budování fotbalového hřiště. Definitivní podobu s kabinami a oplocením však získalo hřiště až v roce 1933, kdy byl jako mecenáš získán dobříšský sládek Ladislav Mattlach, po kterém byl stadion nejprve také pojmenován.

V tomto období „A“ mužstvo hrávalo pouze přátelská utkání, klub měl i rezervu a zájezdovou jedenáctku. V roce 1938 sekretář klubu drogista Vladimír Bubínek přišel s návrhem přihlásit „A“ mužstvo do mistrovské soutěže a po dlouhých poradách klub vstoupil do Podbrdské župy fotbalové. Rok 1939 byl tragický nejen pro dobříšský fotbal, ale i pro celý český národ. Během okupace opustila mužstvo celá řada hráčů a funkcionářů z důvodu židovského původu. Soutěže se nehrály, protože do fotbalu moc chuti nebylo. Dobříšský fotbal se začal postupně zvedat od roku 1941, v rámci možností měla zelenou i mládež.

V letech 1942–1943 se hráči Dobříše potýkali s dopravou na zápasy. Cesta autobusem byla považována za svátek, občas se na zápasy jezdilo náklaďákem, někdy, třeba k zápasu do Žebráku, jelo mužstvo na kolech. Na zápasy do Rakovníka nebo do Strašic u Rokycan vyjelo A mužstvo už ve 4:00 ráno vlakem na Prahu, a vrátilo se flamendrákem o půlnoci.

V poválečních letech se dobříšský fotbal pohyboval díky nepochopitelným reorganizacím soutěží od okresu až po I. A třídu a došlo i ke změně názvu klubu v roce 1949 z SK Dobříš na Sokol Dobříš. Až konečně v roce 1952 postoupilo „A“ mužstvo do Krajského přeboru a v témže roce se opět změnil název klubu na Sokol RZ Dobříš.

V roce 1953 získal klub prvního opravdového trenéra, bývalého hráče SK Slávie Praha Dr. Cvetlera. Po nařízení z vyšších míst se opět změnil název klubu na Jiskra Dobříš.

V dalších sezónách se dobříšský fotbal pravidelně pohybovaly nejvyšších krajských soutěžích a v roce 1958 se přestěhoval na nový stadión do sportovního areálu v Lipkách. Opět se změnil název: zrušila se Jiskra Dobříš a klub se vrátil k názvu Sokol Dobříš.

Zápasy se zde konaly v letech 1933-1958, než se přestěhoval na nový stadión v Lipkách. Na začátku se zde hrála pouze přátelská utkání – na Dobříš byly zvány i pražské kluby jako II. týmy profesionálních mužstev Sparty, Slávie a DFC. Mezi největší zápasy té doby patřila utkání s týmem Horymíru Příbram.

Významný byl pro klub hlavně rok 1960, kdy znamenal postup do tehdy třetí nejvyšší republikové soutěže Krajského přeboru. V následujících sezónách se hrál na stadiónu V Lipkách parádní fotbal, pravidelné byly 2 000 až 4 000 návštěvy a za Dobříš nastupovali i bývalí ligoví hráči jako Vlastimil Preis ze Sparty, Kladeňáci Josef Majer a Antonín Šolc nebo Karel Kotyšan z Čelákovic. Památná jsou i přátelská utkání s prvoligovou Duklou Praha v čele s Josefem Masopustem.

V roce 1963 klub opět změnil název na RZ Dobříš. V šedesátých letech Dobříš pravidelně nastupovala v Krajském přeboru. Největšími tehdejšími rivaly byli Spartak a Baník Příbram.

V roce 1970 však přišel sestup do I. A třídy. Návrat do krajského přeboru se podařil až v roce 1975, ale po jediné odehrané sezóně opět sestoupili do I. A třídy.

Rok 1977 se významně zapsal do historie klubu, protože byla vybudována travnatá plocha na místě hlavního škvárového hřiště. Zároveň měl klub i náhradní pískové hřiště, a název klubu se – opět – změnil na TJ RZ Dobříš.

Rok 82/83. Trenér Josef Krákora a Václav Šrain (vpravo), v dolní řadě druhý zleva jeho syn, který hrál za Dobříš, otec našeho úspěšného záložníka Václava Šraina.

Na návrat do Krajského přeboru si Dobříš musela počkat dlouhých deset let – až do roku 1985. V předchozí sezóně se „A“ mužstvo zachraňovalo jarním finišem v I. A třídě. V tomto období se opět projevila kvalitní práce s mládeží a odchovanci: během tří sezón se v roce 1988 na Dobříši slavil postup do divize. Bohužel divizní soutěž „A“ mužstvo odehrálo v útlumu, a sestup byl pro klub i fanoušky obrovským zklamáním, které přetrvalo i v následujících letech. Vyvrcholilo v roce 1993 sestupem do I. A třídy.

Tak na Dobříši opět začala éra budování nového mužstva, které vrátí nejvyšší krajskou soutěž na stadión v Lipkách. Postup se podařil v roce 1998 a pamětníci si mohou i připomenout při zápase s Černolicemi běžnou 2000 návštěvu z šedesátých let.

Rok 1997 – „A“ mužstvo, trenér Josef Frait a nahoře úplně vpravo Josef Skočdopole.

Nejvyšší krajská soutěž se na Dobříši hrála kvalitně pravidelně až do roku 2004, kdy skončilo „A“ mužstvo na čtvrtém místě tabulky, což byl nesporný úspěch. Bohužel jsme opět soutěž nezvládli a po sestupu v roce 2007 začal strmý pád. V roce 2008 se nepodařilo udržet ani krajský přebor a následoval sestup do I. A třídy. Vše vyvrcholilo v roce 2009 pro fanoušky a příznivce dobříšského fotbalu potupným sestupem do I. B třídy. Tam se nakonec zastavil pád dobříšského fotbalu, když se „A“ mužstvo zachránilo v předposledním zápase soutěže na jaře 2010, do klubu se opět začala navracet trpělivá práce s mládeží a mohl začít návrat zpět do krajského přeboru, který se podařil v roce 2013. Po třech sezónách v krajském přeboru výbor klubu přijal nabídku k postupu do divize z pátého místa. V létě roku 2017 pak sehrál MFK Dobříš na domácím stadionu V Lipkách utkání, které vstoupilo do historie klubu, když v soutěžním utkání MOL Cupu před více jak 1 600 diváky nastoupil proti ligovému FC Slovan Liberec a splnil se tak sen mnoha generací dobříšského fotbalu.

A mužstvo, rok asi 2003. Trenér Miroslav Zubek, vlevo vedoucí mužstva Josef Máša.

Známá jména z MFK Dobříš

V dobříšském fotbale působila řada známých jmen, především dvě z nich je třeba vzpomenout: bratři Josef a František Vitáskové, oba vynikající fotbalisté, trenéři a obětaví funkcionáři. Tato dvě jména, hlavně pak jméno Josefa Vitáska, je s dobříšským fotbalem nerozdělitelně spjato, patří jim velké díky!

Do historie klubu se zapsala celá řada dalších vynikajících hráčů namátkou bratři Soukupové, Vávra, Vartecký, Máša K., Brož, Vorlíček, Míka, Machač, Skočdopole, Máša Jar., Kudrna, Hrubý J., Pluhař, Budínský, Sedlák, Peták a další.

Dobříšský fotbal dokázal vychovat talentované hráče, kteří nastupovali později i v ligových klubech: Tomáš Kukol, Jiří Rychlík a Filip Dort, který získal mistrovský titul se Slovanem Liberec.

MFK Dobříš se stal později zásobárnou talentů nejen pro nedalekou Příbram. Například v atletice se úspěšně prosadil i další odchovanec dobříšského klubu Radek Řechka, který se stal několikanásobným mistrem ČR ve sprintu a v roce 2006 byl členem bobové reprezentace na olympijských hrách v Turíně. V současné době se může klub pyšnit i svojí odchovankyní Veronikou Pincovou, která pravidelně nastupoval za národní tým žen ČR, hraje za SK Slavii Praha a je držitelkou několika individuálních cen pro hráčky v ženské kategorii. Pochlubit se může i Kateřinou Flachsovou, která do konce žákovské kategorie hrála fotbal za MFK Dobříš, nyní nastupuje za ženskou reprezentaci ČR v hokeji a v dubnu 2008 se stala vítězkou ankety Hokejistka roku ČR.

100 let MFK Dobříš v roce 2022

K příležitosti oslav 100. výročí MFK Dobříš jsme se navíc zeptali členů z jeho vedení, co pro ně klub znamená a co vše se chystá v rámci programu narozeninové oslavy. Na otázky odpovídal Martin Liška a Pavel Foltýn.

Co pro členy z vedení klubu znamená letošní 100. výročí?

Pro vedení klubu je takové velké výročí hlavně velikou zodpovědností, aby vše proběhlo a zorganizovalo se tak, jak si taková událost zaslouží.  Je nám ctí, že právě my se můžeme podílet a být součástí takové akce, jako je 100let fotbalu na Dobříši. 

K tak významnému výročí klubu jste se rozhodli připravit mimo jiné knihu. Kdy se na ni můžeme těšit a co vše v ní najdeme, kdo a jak dlouho na ní pracuje?

Kniha ke 100 letům se skutečně připravuje, vyjít by měla přesně v den uskutečnění oslav, tedy 28. května 2022.

Na co se těšit? Uvidíte, věřím, že se kniha ale bude líbit. V současné době se dělají úpravy, samozřejmě největší práce je sehnat dobové fotografie nebo informace. Pracuje na ní několik lidí, ale měl bych zmínit Magdalénu Kořínkovou, Jiřího Bradáče, a Jana Soukupa, kteří mají lví podíl na tom, že kniha vyjde, protože to opravdu není jednoduché.    

Jak dnes MFK Dobříš funguje? Kolik máte členů, jak často probíhají tréninky, kolik máte týmů, kolik trenérů, jak často hrajete zápasy, v jaké jste nyní soutěži, jak se klubu daří?

MFK má v současné době přes 250 členů, 10 mládežnických kategorií od nejmenší předpřípravky po dorost, dvě mužské kategorie a starou gardu. Tréninky všech týmů, kromě těch nejmenších, jsou vždy třikrát v týdnu. Co se týče trenérského obsazení, snažíme se, aby v každé kategorii byli vždy minimálně dva trenéři. U nejmladších kategorií je trenérů samozřejmě více, a to především z řad rodičů. Každopádně bychom ale v trenérské oblasti potřebovali nutně posílit. „A“ tým hraje divizi „B“ což čtvrtá nejvyšší soutěž v republice. B tým, dorost a starší a mladší žáci působí v krajských soutěžích. Ostatní týmy působí na úrovni okresu. Kategorie přípravek se pravidelně účastní menších či větších turnajů, mimo jiné i v rámci partnerství se Slávií Praha. Navíc v červenci tohoto roku proběhne na Dobříši fotbalový kemp, který společně spolupořádá právě Slávia Praha a MFK Dobříš. V srpnu proběhne na stadionu V Lipkách také kemp talentované mládeže OFS Příbram, stejně jako předchozí rok.

Jaké jsou plány současného vedení klubu do dalších let?

Určitě chceme dál pracovat na tom, aby fotbal a sport všeobecně bavil hlavně děti, to je základ všeho, a udržet děti v pohybu. Po finanční stránce se nám podařilo s městem po letech domluvit na spolupráci, za což městu velice děkujeme, a věříme, že takto budeme pokračovat i v budoucnu. Jinak samozřejmě dál pracujeme na zvelebování areálu, máme v plánu ve spolupráci s městem stavbu nové UMT a úpravu zelené plochy pro ty nejmenší fotbalisty.

Vedení MFK Dobříš si za současnou prioritu klade přípravu mladých fotbalistů.

(foto: Michael Hrabák Kočí)

autor článku: redakce DA (zdroj info a foto: www.mfkdobris.cz a FB MFK Dobříš)