Dnes je středa 28. únor, svátek má Lumír.

http://dobrisskoaktualne.cz/sport

Honza Tománek vybojoval v USA třetí titul mistra světa v Ironmanu!!!

přidáno: 01. 11. 2022

Na mistrovství světa 70.3 Ironman World Championship St. George vybojoval Honza Tománek vysněný třetí titul Mistra Světa!!! „Byl to opět extrémní zážitek, ale to už k St. George po jarním Ironmanu asi patří,“ vzkázal fanouškům Honza bezprostředně po absolvování závodu.

Honza Tománek dokázal v Utahu jako jediný z kategorie závodníků Handcycle Athlete na mistrovství světa 70.3 Ironman World Championship St. George splnit časový limit pro celkovou klasifikaci!

Jak Honza zvádl extrémní mistrovský závod v kopcovité krajině a za velmi chladného počasí?

„Plavání při rozednění v Sand Hollow Reservoir je v St. George ikonické, atmosféra, barvy, nádhera! Vzhledem k teplotě vzduchu (4 °C) a vody (16,8 °C) jsem zvolil dlouhý neopren, který sice nemám nejradši, ale rozhodovat měla především cyklistika, takže volba byla jasná, tepelný komfort!“ popisuje Honza začátek závodu. „Plavalo se mi dobře a zhruba po 400 metrech jsem se dostal do čela mezi HC (Handcycle Athletes) i PC (Physically Challenged) a vodu jsem s časem 37:00 min opustil jako první handicapovaný sportovec!“

„Cyklistika s více než 1000 metry převýšení stála za to! První půlka byla hodně chladná a převážně bylo zataženo bez slunce, což při teplotě 4 - 6 °C není nijak zvlášť příjemné. Jsem rád, že jsem si po plavání vzal suchý dres, ale přesto jsem jel oproti většině závodníků nalehko. V prvním stoupání od Sand Hollow jsem se zahřál, ale prsty trpěly ještě další hodinu! Profilově náročná cyklistika nebyla tempově plynulá a v rychlých sjezdech jsem jen stěží udržel plánovaný výkon, ale na trati jsem nechal vše! Dominantní výjezd Snow Canyonem jsem si užil a cítil se silný!“ říká Honza k cyklistické části, kterou zvládl v úžasném čase 3:27:11 hod. a jako jediný v kategorii Handcycle Athlete tak splnil časový limit a suverénně se přiblížil vysněnému cíli, tedy titulu mistra světa v 70.3 Ironmanu.

„A zbýval už jenom běh! To už jenom v případě běžecké tratě v St. George rozhodně neplatilo! Na dvou okruzích se nastoupalo téměř 250 metrů a v závěru každého stoupání se probíhalo navíc golfovým hřištěm. Což obnášelo úzké pěšiny, strmé trháky a také trávníkové pasáže. Pro běžeckou formuli tedy žádná hitparáda, ale dal jsem do toho všechno a vzhledem k trati jsem zaběhl docela slušný čas 1:28:50 hod. Samozřejmě to nelze srovnat s nejrychlejšími závody v optimálních podmínkách, ale tady si svého výkonu vážím, protože byl mnohdy na limitu technických možností mé běžecké formule,“ popisuje Honza závěrečnou část závodu na mistrovství světa v USA. 

„Cílová rovinka a slavnostní ceremoniál s vyhlášením vítězů jednotlivých kategorií byl třešničkou na dortu, kterou si nelze jinak než užít,“ dodává Honza Tománek.

Honza na mistrovství světa v 70.3 Ironmanu vybojoval třetí titul světového šampiona (2017, 2018, 2022). Vysněný titul získává přesně po 20 letech od nehody, která ho upoutala na vozík…

„Letošní rok pro mě byl sportovně velmi úspěšný a ohlédnu-li se za datem závodu 29. října, tak si neodpustím vzpomínku. Přesně před 20 lety po nezaviněné nehodě jsem v tuto dobu bojoval v nemocnici o život. Když toto zmiňuji, tak mě trochu mrazí v zádech, ale ohlédnu-li se zpět, dokázal jsem toho mnoho a nejvíce si vážím toho, že jsem se nikdy nevzdal!“ dodává Honza, který je pro mnohé z nás velkým vzorem a „ikonou opravdového bojovníka“.

Honza Tománek zvládl mistrovství světa 70.3 Ironman World Championship St. George dokončit v čase 5:45:53 hodiny a jako jediný jsem dokázal splnit časový limit závodu pro celkovou klasifikaci! Ranní teplota 4 °C, která přetrvávala až do poloviny závodu a k tomu výrazně kopcovitá cyklistika a běh byly podle Honzi smrticí kombinací. Ani to mu však nezabránilo v tom, aby podal další ze svých neuvěřitelných výkonů a stal se tak trojnásobným mistrem světa v Ironmanu!

GRATULUJEME!!!

autor článku: redakce DA